Informace výrobců, Výplně otvorů

Vršovický zámeček v Praze má jedinečná střešní okna

V rámci přestavby novorenesančního zámečku v pražských Vršovicích prošla i střecha budovy kompletní rekonstrukcí a byla prosvětlena novotvary střešních oken Solara. Zámeček z poloviny 19. století byl po dlouhou dobu neudržovaný a v současnosti vrcholí jeho přestavba na domov pro seniory.
Od investora jsme obdrželi zadání na dodávku atypických střešních oken velmi neobvyklých tvarů a několika typů otevírání. Dle požadavků ústavu památkové péče byl nejprve vyroben vzorek okna a po schválení týmem zástupců zadavatele, investora, architektů i památkové péče začala samotná výroba. Výslednou vnější podobu ovlivnily i rozpočtové náklady stavby, muselo se šetřit.
Malá kosočtvercová fixní okénka slouží k prosvětlení, některá jsou napojena na světlovody a rozvádějí denní světlo i do nepřístupných místností. Větší 6úhelníková střešní okna vypadají stylově a i přes svůj atypický tvar se dají pohodlně kyvně otevírat. Do historického vzhledu jsou laděné i kličky ze soukromé slévárny nedaleko Prahy.
Přístup na střešní lávky umožňují výlezová střešní okna Solara SIDE s otevíráním do strany. Jedná se o obslužný výstup a pro občasné používání tato jednoduchá okna velmi dobře poslouží. Z lávek se pak naskýtá pohled na celou střechu citlivě zrekonstruované budovy a krásné panorama vršovických secesních domů.
Jsme rádi, že jsme se mohli na rekonstrukci památky podílet! Prezentační video je zde.
Více fotografií najdete zde.

tisková zpráva společnosti Solara