Informace výrobců, Výplně otvorů

VELUX systém – montážní postup osazení střešního okna

Střešní okna společnosti VELUX představují energeticky efektivní a zdravé řešení pro každý dům. Jsou synonymem léty prověřené mimořádné kvality, spolehlivosti všech produktů i velkorysé poprodejní záruky a servisních služeb.

Společnost VELUX nabízí speciální prodlouženou záruku 15 let na střešní okna a okna do ploché střechy, která se vztahuje na zlomení kování nebo polyuretanových a PVC profilů. Pokud při montáži použijete originální zateplovací sadu BDX, prodloužíte standardní pětiletou záruku na střešní okna a světlovody na 10 let. Samotné montážní prvky pak podléhají nadstandardní 5leté záruce.

Jak na výměnu střešního okna VELUX
Krabice se střešním oknem se rozbaluje bez použití nářadí, aby nedošlo k poškození okna. Střešní okno se položí na zem do vodorovné polohy na zadní stranu a krabice se otevře dvěma prsty v místě připravené perforace. Po vyjmutí z krabice se okno zvedne do svislé polohy a přetočí se křídlo. Následně se postaví na horní část přetočeného křídla. Stlačením tlačítek na otočném závěsu pomocí šroubováku se uvolní vnitřní křídlo a rám se jednoduše spustí na zem.

Rozbalení krabice. Krabice se střešním oknem se rozbaluje bez použití nářadí, aby nedošlo k poškození okna. Střešní okno se položí na zem do vodorovné polohy na zadní stranu a krabice se otevře dvěma prsty v místě připravené perforace.Přetočení křídla. Okno se opatrně vyjme z krabice a zvedne se do svislé polohy, což umožní přetočení křídla. Následně se postaví na horní část přetočeného křídla.Uvolnění vnitřního křídla. Stlačením tlačítek na otočném závěsu pomocí šroubováku se uvolní vnitřní křídlo a rám se jednoduše spustí na zem.

Montážní úhelníky. Montážní úhelníky jsou zabalené v samostatné krabici uložené v kartonovém obalu okna. Univerzální montážní úhelníky umožňují namontovat okno ve standardní montážní výšce, nebo je zapustit o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Varianty osazení jsou vyznačeny barevně odlišenými ryskami na boční straně rámu.Běžné nebo zapuštěné osazení. Červená ryska znázorňuje běžné osazení, modrá ryska zapuštěnou variantu. Při běžné montáži na červené úrovni je třeba umístit úhelníky na horní a spodní část rámu. Používá se přitom lemování pro standardní montáž. Při zapuštění okna hlouběji do střešní konstrukce se úhelníky umístí na boční stranu rámu. K montáži je třeba použít lemování pro zapuštěnou montáž.Tepelněizolační rám. Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít tepelněizolační soupravu. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, límec s plstěným podkladem a samostatný drenážní žlábek. Tepelněizolační rám se osadí (na podpůrné latě) do připraveného otvoru ve střešní konstrukci.

Rám okna. Na tepelněizolační rám se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Spojovací a montážní úhelníky jsou už namontované v rámu.Hydroizolační límec. Po osazení střešního okna se na něj přilepí hydroizolační fólie a přetáhne se přes laťování do sousedního pole. V horní části okna se uloží drenážní žlábek.Rohové klapky. Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze dosáhnout důkladného utěsnění rámu. Skládaná část límce se nasune přes latě a tím se těsně a bezpečně připojí.

Zacvaknutí oplechování. Při následné montáži oplechování není třeba používat nářadí ani šrouby. Oplechování bočního rámu i hlavního rámu se pouze zacvakne. Spodní a boční kryty oplechování se nacházejí v krabici s lemováním.Složení oplechování. Je-li potřeba oplechování složit, stačí zmáčknout šedé tlačítko, které se nachází na spodní straně.Oplechování bočního rámu. Následuje vytlačení a zacvaknutí oplechování bočního rámu. Oplechování spodního rámu se připevní rychlořeznými šrouby.

Ocelový rám opláštění. Po osazení rámu okna následuje montáž sádrokartonového ostění. Pro jednodušší montáž je vhodné použít montážní soupravu pro sádrokartonové ostění. Nejprve se upevní ocelový rám, který je základem pro vytvarování samotného sádrokartonového obložení. Montáž urychlují teleskopické profily.Tepelná izolace. Pro dosažení požadovaných tepelných vlastností a k přerušení tepelných mostů se mezi ocelové rámy vloží doplňková tepelná izolace.

Parozábrana. Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která je parotěsná a zabraňuje kondenzaci. Nainstalované teleskopické profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem.Ukotvení opláštění. Pomocí přímočaré nebo okružní pily se nařeže sádrokarton, který se pomocí vrutů ukotví do ocelového rámu vyplněného tepelnou izolací. Řezání a návrh sádrokartonového ostění ulehčuje montážní souprava.

Montážní úhelníky
Při montáži jsou třeba úhelníky, které jsou zabalené v samostatné krabici uložené v kartonovém obalu okna. Univerzální montážní úhelník umožňuje namontovat okno ve standardní montážní výšce nebo je zapustit o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy. Varianty osazení jsou vyznačeny barevně odlišenými ryskami na boční straně rámu.

Červená ryska znázorňuje běžné osazení, modrá ryska zapuštěnou variantu. Při běžné montáži na červené úrovni je třeba umístit úhelníky na horní a spodní část rámu. Používá se přitom lemování pro standardní montáž. Při zapuštění okna hlouběji do střešní konstrukce se dosáhne hladkého estetického dojmu a lepšího izolačního efektu. K hlubšímu osazení do střechy se používá modrá úroveň a úhelníky se umístí na boční stranu rámu. K montáži je třeba použít lemování pro zapuštěnou montáž.

Tepelněizolační rám
Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít tepelněizolační soupravu. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, límec s plstěným podkladem a samostatný drenážní žlábek. Nové spojovací úhelníky, které jsou součástí rámu, zajišťují jednoduchou a přesnou montáž. Tepelněizolační rám se osadí do připraveného otvoru ve střešní konstrukci na podpůrné latě.

Na tepelněizolační rám se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Hydroizolační límec se přilepí na rám okna pomocí připravené lepicí pásky integrované na fólii. Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze docílit důkladného utěsnění rámu. Skládaná část se snadno natáhne přes latě a těsně a bezpečně se tak připojí s dostatečným přesahem do pole vedle střešního okna.

Montáž oplechování
Při následné montáži oplechování není třeba používat nářadí ani šrouby. Oplechování bočního rámu i hlavního rámu se pouze zacvakne. Je-li potřeba oplechování složit, stačí zmáčknout šedé tlačítko, které se nachází na spodní straně. Následuje vytlačení a zacvaknutí oplechování bočního rámu. Přišroubovat je třeba pouze oplechování spodního rámu. Spodní a boční kryty oplechování se nacházejí v krabici s lemováním. V případě montáže střešního okna do falcované střešní krytiny je nutné objednat tyto díly zvlášť jako soupravu ZWC.

Tip – lemování
Střešní okna se musí namontovat s lemováním, které zajistí vodotěsné spojení mezi střešním oknem a střešní krytinou. Vyrábí se v různých verzích určených pro konkrétní typy střešní krytiny.

Co budete potřebovat:
– 
střešní okno se spodním ovládáním VELUX Standard plus GLL MK06 1061B; velikost okna MK 06, 78×118, 7790 Kč bez DPH;
– lemování se zateplovací soupravou pro standardní tloušťku ostění VELUX lemování EDW 2000 (obsahuje i zateplovací sadu BDX); MK06, 78×118 mm, 3300 Kč bez DPH;

Vnitřní úprava
souprava pro montáž ostění VELUX LSG MK06 1000 – ocelový rám, parotěsná fólie BBX, MK06, 78×118 mm, 2410 Kč bez DPH:
– rychlořezné šrouby,
– tepelná izolace,
– sádrokarton,
– nářadí: šroubovák, elektrický šroubovák, elektrická vrtačka, vodováha.

Opláštění
Po osazení rámu okna následuje montáž sádrokartonového ostění. Pro jednodušší montáž je vhodné použít montážní soupravu pro sádrokartonové ostění. Nejprve se upevní ocelový rám, který je základem pro vytvarování samotného sádrokartonového obložení. Montáž zjednodušují a zrychlují teleskopické profily, a to bez ohledu na sklon a tloušťku střechy. Mezi ocelové rámy lze přidat další vrstvu tepelné izolace, čímž se minimalizují tepelné mosty. Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která je parotěsná a brání kondenzaci. Nainstalované teleskopické profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem. Nakonec se nařeže sádrokarton, který se ukotví na ocelový rám vyplněný tepelnou izolací. Řezání a návrh sádrokartonového ostění ulehčuje montážní souprava. Montáž opláštění se realizuje v souladu s technickými pokyny dodavatele sádrokartonu.

Oplechování a lemování
Oplechování a lemování střešního okna tvoří společně jeden celek, který chrání střešní okno před nepříznivým počasím. Ve variantě střešního okna Standard a Standard Plus je vyrobené z hliníku, ve variantě Premium i z mědi nebo titanzinku. Dodává se jako součást balení střešního okna. Lemování zajišťuje vodotěsné napojení okna na plášť střechy. Materiál lemování musí být stejný jako u oplechování okna. Skládaná manžeta je vždy vyrobena z lakovaného hliníku v neutrální šedočerné barvě, která je podobná barvě oplechování z mědi či titanzinku po získání patiny.

Lemování je součástí balení střešního okna. Varianta lemování závisí na typu střešní krytiny. Systém lemování proti počasí se vyrábí v šesti variantách: EDW pro profilovanou střešní krytinu do výšky vlny 120 mm, EDS pro plochou střešní krytinu s výškou do 8 mm, EDW 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 120 mm se zateplovací soupravou, EDS 2000 pro standardní hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou, EDJ 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 90 mm se zateplovací soupravou a EDN 2000 pro zapuštěnou hloubku osazení a krytinu s maximální výškou do 16 mm se zateplovací soupravou.

Více informací o produktech VELUX naleznete na www.velux.cz

podle podkladů společnosti VELUX ČR

 

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*