Informace výrobců, Výplně otvorů

VEKA Intelligent Product Solutions (IPS) – okna s digitální průvodkou

Společnost VEKA, výrobce plastových okenních a dveřních profilů nejvyšší třídy A, se chystá zavést novinku s názvem VEKA IPS, jež výrazně ulehčí život instalačním firmám a v důsledku i koncovým zákazníkům. Tzv. inteligentní řešení sestává z čipu zabudovaného v rámu plastového okna a aplikace pro chytré telefony schopné s ním komunikovat. Čip se tak stane jakýmsi digitálním průkazem okna.

Montážník, resp. uživatel pouze přiloží telefon k čipu a pomocí dané aplikace zjistí důležité informace o okně i s odstupem řady let – např. informace o záruce, výrobci, rozměrech, konfiguracích či kódech barev. Tato okenní „digitální občanka“ si primárně klade za cíl usnadnit a urychlit komunikaci mezi partnery firmy VEKA a koncovými zákazníky.

Čip zabudovaný v rámu plastového okna

„Pomocí této digitální občanky se bude např. i po dlouhých 20 letech přesně vědět, kdo okna vyrobil, instaloval a z jakých materiálů je okno složeno, aby bylo možné objednat identickou náhradu. Stejné informace dobře poslouží pro maximální urychlení při řešení případných reklamací, které bude možné vyřizovat prostřednictvím aplikace. A pokud bude náhodou zákazník či najatý architekt potřebovat o okně opravdu detailní informace, jistě ocení fakt, že aplikace umožní kdykoliv stáhnout i kompletní dokumenty, jako jsou certifikace nebo výkresy,“ říká o novince Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA pro ČR a SR. Pro partnery společnosti VEKA – např. pro výrobce oken či instalační firmy – představují čip a aplikace obrovský potenciál mimo jiné směrem ke zrychlení a zkvalitnění péče o zákazníka. „Představte si následující scénář: zákazníkovi se poničí okno. Pomocí svého chytrého telefonu oskenuje čip a prostřednictvím aplikace zašle výrobci oken žádost o reklamaci doplněnou o fotografii poničeného okna. Výrobce na danou žádost zareaguje zasláním nabídky na opravu nebo výměnu okna. V rámci aplikace klient klikne na možnost okno opravit a výrobce okna vyšle své zaměstnance na adresu, která je uložena v databázi aplikace,“ osvětluje potenciál aplikace Milan Klepsa a dodává: „Výrobcům oken se může aplikace velmi hodit i pro vyhodnocování zpětné vazby zákazníků. Například z analýzy objednávek jasně vyplyne, které okno nebo model okna vykazuje nižší nebo naopak vyšší počet reklamací.“

Úvodní rozhraní aplikace IPSZákladní informace o oknech v aplikaci IPSPodklady v sekci Objekt aplikace IPSServis v aplikaci IPSTipy na údržbu oken v aplikaci IPS

Samotný čip funguje na principu technologie Near Field Communication (NFC), která umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi elektronickými zařízeními na vzdálenost do 4 cm. Energetický výdej čipu pro přenos informací na telefon je minimální. Díky zmiňované NFC technologii se při přiblížení telefonu vytvoří elektromagnetické pole, které čipu poskytne energii pro přenos dat.

Aplikace VEKA IPS byla vyvinuta pro systémy Android a iOS, takže je kompatibilní s drtivou většinou chytrých telefonů na trhu. „Novinka bude zavedena nejprve na německém trhu, a to do konce roku 2018. Pro český trh hledáme strategického partnera pro spuštění pilotního projektu,“ doplňuje Milan Klepsa.

wd s použitím podkladů společnosti VEKA