Požadavky na úspory energií, vynakládaných na provoz pozemních objektů, se nevyhýbají ani rekonstrukcím. Stále rostoucí nároky ze strany norem, uživatelů a projektantů s sebou nesou i vysoké nároky na stavebně-fyzikální vlastnosti použitých materiálů a skladeb. Většinou již nestačí pouze vhodně poskládat nejlevnější dostupné materiály od různých dodavatelů, tak jak po léta zaběhnutá praxe často funguje, ale je třeba dbát na doporučení výrobců a projektantů, kteří by měli tyto skladby ctít a počítat s jejich přesnými parametry. To se týká především skladby tepelného izolantu, parobrzdných a voděodolných vrstev a difuzně otevřených fasádních systémů.
Je třeba vysvětlit investorovi i projektantovi správnost použití a vzájemné spolupůsobení jednotlivých materiálů a technologií. Důležitá je ovšem kromě odborně provedené montáže kvalitního produktu i jeho optimální cena. Systém COMPRI je takovým zmiňovaným komplexem materiálů. Z tepelných izolantů jsou to především foukané izolace na bázi celulózy, minerálního vlákna a nenasákavého polystyrenu. Různé vlastnosti materiálů umožní foukanou technologií na místě stavby bez rizika realizovat zateplení prakticky jakékoli konstrukce.
Druhy foukaných izolací
Celulózová izolace dodávaná pod obchodní značkou CLIMATIZER PLUS® se hodí především pro zateplení obvodových plášťů a stropů, a to jak suchou, tak i stříkanou technologií. Působení celulózové izolace v dřevostavbě bylo již mnohokrát zmíněno a bylo ověřeno více než 22 lety zkušeností přímo v ČR. V souvislosti s pohledem na celou skladbu jsou důležité zejména tyto vlastnosti:
● nízká tepelná vodivost 0,037 W/m.K na úrovni srovnatelné se všemi špičkovými izolanty na trhu i při nízké objemové hmotnosti okolo 30–40 kg/m3 (například stropní konstrukce),
● vysoká hodnota měrného tepla Cd = 2020 J/kg.K, která přispívá k výraznému zlepšení vnitřního vyrovnání klimatu a větší tepelné setrvačnosti dřevostavby,
● unikátní schopnost vyrovnávání a rychlého transportu vlhkosti, což je dobrým předpokladem pro dlouhou životnost konstrukce,
● dobrá přilnavost ke všem detailům, instalace bez prořezů a rizika tepelných mostů a spárového proudění vzduchu,
● dobré protipožární a akustické parametry.
Minerální foukaná izolace CLIMASTONE® je vhodnou foukanou alternativou k celulóze v prostorách, kde jsou vyšší požadavky na požární odolnost konstrukce a kde izolant musí dosahovat zatřídění reakce na oheň A1. Tyto požadavky nastávají u některých požárně dělicích stěn, v okolí komínových těles, v prostorách s předpokladem vysokého počtu shromažďovaných osob a podobně. Materiál rovněž dosahuje velmi dobrých tepelněizolačních vlastností a splnění požadavků na snadnou aplikaci v místě stavby. Poněkud pomalejší a vzhledem k objemové hmotnosti náročnější na spotřebu materiálu je pouze aplikace do uzavřených konstrukcí stěn.
Foukané perličky grafitového polystyrenu pod značkou CLIMASTYREN® jsou vhodné všude tam, kde je riziko styku s vodou. Příkladem jsou podlahové konstrukce s nebezpečím poruchy hydroizolace, předstěny a mezery. Izolant je zcela nenasákavý a dosahuje tepelné vodivosti 0,034 W/m.K. Velmi snadno se fouká strojním zařízením při objemové hmotnosti cca 14 kg/m3.
Vnitřní zateplení
Pokud z nejrůznějších důvodů nelze provést tepelnou izolaci z vnější strany, můžeme přistoupit k vnitřnímu zateplení. Výhodným řešením je vnitřní zateplovací systém UdiIN RECO® z dřevovláknitých desek. Funkčně se systém skládá ze dvou částí. Za prvé ze speciální vnitřní stěrky (UdiMULTIGRUND®) a za druhé ze sendvičové dřevovláknité tepelněizolační desky (UdiRECO®). Tato deska je vyrobena ze dvou vrstev – z pevné a měkké. Měkká flexibilní část se přikládá vždy k podkladu. Umožňuje vyrovnat nerovnosti povrchu až ±2 cm. Pevná nosná část směřuje vždy do interiéru a nanáší se na ni speciální vnitřní stěrka. Systém funguje tak, že vnitřní stěrka zamezí průniku vlhkosti z interiéru do celé konstrukce. Vlastnosti dřevovláknité izolace pak zajistí, že se případná zkondenzovaná vlhkost v konstrukci rozprostře v celé struktuře sendvičové desky. Vlhkost se tedy nehromadí, při vhodných klimatických podmínkách se rychle odpaří a nevznikají plísně. Konečnou povrchovou úpravu lze zvolit z mnoha možností..
Velkou výhodou systému je způsob jeho připevnění k podkladu. Díky tomu, že se desky pouze kotví nastavitelnými hmoždinkami, není třeba podklad jakkoliv vyrovnávat. Flexibilní část dokonale přilne i k nerovnému povrchu.
Systém UdiIN RECO® přináší hned několik výhod najednou. Jednoduchou montáží docílíme maximálního efektu vnitřního zateplení. Materiálové složení umožňuje „dýchání“ konstrukce, což je zásadní především u rekonstrukcí a zajišťuje příjemné klima v místnosti. Vzhledem k tomu, že deska si poradí s nerovnostmi podkladu až 4 cm, výrazně šetří čas i finance nutné na úpravu původního podkladu. Navíc není do stavby vnášena žádná vlhkost prostřednictvím mokrých procesů a zateplení lze aplikovat i zimních měsících.
Zateplení fasády
Celý systém Unger Diffutherm® v sobě kombinuje unikátní patentované složení dřevovláknité desky a difuzně otevřeného systému omítky. Systém funguje v mnoha evropských zemích již po více než dvacet let a je zárukou dlouholeté kvality bez kompromisů. U dřevovláknitých desek použitých ve fasádním systému je důležitá rovnoměrná a rychlá distribuce vlhkosti, která je na vnější i na vnitřní straně co nejvíce vyrovnaná. Desky tohoto systému tuto schopnost mají. V kombinaci se systémovou omítkou tak jezaručeno, že nedojde k pozdějšímu zvlnění nebo k vzniku mikrotrhlin. Desky navíc spolu s izolací CLIMATIZER PLUS značně zvyšují další potenciál pro teplotní vyrovnanost, překlenují jakékoli tepelné mosty a zajišťují pohodu skutečně funkční dřevostavby.
Vzduchotěsnost
Pro správnou funkci stavby z hlediska stavební fyziky a splnění náročných požadavků vzduchotěsnosti je třeba opatřit celou stavbu těsnicími materiály. V systému COMPRI® jsou to především membrány, které zároveň plní funkci parobrzdy, těsnicí pásky a průchodky pro kabely a instalace. Pro tuto aplikaci je určena celá škála výrobků značky Pro clima®. Pokud budeme pokračovat ve skladbě konstrukcí tak, jak bylo výše uvedeno, je ideální kombinovat do skladby produkt DB (ekologická membrána na bázi papírové lepenky) nebo Intello®. Jedná se o vzduchotěsné membrány, které regulovaně transportují vlhkost. V zimním období jsou více uzavřené a na léto se otevírají. Tím se poskytuje stavbě i po případné rekonstrukci unikátní schopnost zaručeného vyschnutí. Toto vyschnutí je zaručeno i v případě, že v průběhu užívání vzniknou drobné problémy s narušením celistvosti konstrukce, které nelze nikdy zcela vyloučit. Ochrana před vznikem škod a eventuálních plísní je tady nejvyšší možná. To vše bez současné potřeby transportu vzduchu, jak je tomu u mnoha jiných systémů.
Veškeré materiály ve skladbách jsou přitom zdravotně i ekologicky nezávadné. Konstrukční vrstvy spolupůsobí na vyrovnávání tepelné pohody i vlhkosti v interiéru. Oproti stavbám, jejichž první vrstvou po sádrokartonu je PE fólie tvořící parozábranu a na jejichž fasádě je nalepen nejlevnější polystyren s nejlacinějším typem omítky, je pobyt v domech tvořených touto nebo podobnou skladbou nesrovnatelně příjemnější.
Mnoho dalších informací je možné najít na www.ciur.cz.
podle podkladů firmy CIUR, a. s.