Informace výrobců

Stovky kufrů projedou po dlaždicích RAKO na novém terminálu pardubického letiště

Stovky kolečkových kufrů a vozíků den co den brázdí odbavovací halu terminálu Jana Kašpara na mezinárodním letišti v Pardubicích. Komfort při odbavení mají jak cestující při odletu na služební cestu, tak na i dovolenou. Moderní prostor nové odbavovací haly dává vyniknout odolné keramické podlaze z dlaždic RAKO série Random s věrným vzhledem kamene. Glazované dlaždice kromě estetického dojmu musejí s ohledem na náročný provoz v letištní hale splňovat i vysoký stupeň otěruvzdornosti, tedy odolnosti vůči povrchovému opotřebení.

Dlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v PardubicíchDlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v PardubicíchDlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v Pardubicích

„Nová odbavovací hala byla pro další rozvoj letiště nutností, o výstavbě terminálu se hovořilo řadu let. Jen díky této investici se podařilo získat nové dopravce,“ uvádí Ing. Hana Šmejkalová, výkonná ředitelka a místopředsedkyně představenstva společnosti East Bohemian Airport, a. s., která se o pardubické letiště stará. „Nová hala je moderní a účelná, s kapacitou na odbavení dvou letadel najednou, a vysokým komfortem pro cestující. Provozní a bezpečnostní technologie jsou srovnatelné i s pražským letištěm. Letiště je jednou ze vstupních bran do města, i proto by mělo vypadat reprezentativně,“ dodává Hana Šmejkalová.

Celková velikost budovy nového terminálu Jana Kašpara je 160×46 m a zastavěná plocha cca 6120 m². Dlaždice ze série Random formátu 60×60 cm se uplatnily jak v samotné odbavovací hale, tak v přilehlých prostorách, například na toaletách. Kamenný vzhled glazovaných slinutých dlaždic je na pohled věrný, výhodou oproti kamenům přírodním je vysoká odolnost i při velkém zatížení, snadná údržba a samozřejmě také příznivější cena. Světle šedý odstín je jedním z důvodů, proč celý prostor působí tak vzdušně a otevřeně.

Podlahy vhodné pro vysoké zatížení
S ohledem na vysokou frekvenci pohybu v letištní hale byl při výběru glazovaných dlaždic důležitým parametrem stupeň otěruvzdornosti. Ten se označuje symbolem PEI 1-5. Čím vyšší stupeň pak zvolený materiál vykazuje, tím větší zátěž vydrží, konkrétně vyšší frekvenci chození a namáhání opotřebením. „Dlaždice Random má z hlediska norem nejvyšší odolnost, vykazuje třídu otěruvzdornosti PEI 5. Dlaždice s touto třídou jsou kromě letištních hal nebo třeba nádraží vhodné i do obchodů a restaurací,“ uvádí Miroslav Levora, vedoucí projektového týmu RAKO, a doplňuje: „Kamenný charakter dlaždice s výrazným kolísáním odstínu v ploše, navíc zajistí, že i při vysokém znečištění vypadá stále pěkně.“

Dlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v PardubicíchDlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v PardubicíchDlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v PardubicíchDlaždice RAKO v nové odbavovací hale letiště v Pardubicích

Co je otěruvzdornost dlaždic?
Odolnost proti povrchovému opotřebení, otěruvzdornost, je schopnost glazovaných keramických výrobků odolávat za daných podmínek účinku brusné směsi. Glazované dlaždice se dělí na různé třídy odolnosti. Třídy odolnosti glazovaných dlaždic se stanoví podle EN ISO 10545-7 při mokrém testu „PEI“. Pomocí částic z oxidu hlinitého, ocelových kuliček a vody se v excentricky obíhající soustavě simuluje umělý otěr. Testované dlaždice se poté rozdělí do skupin PEI 1 až PEI 5 podle počtu otáček při nepoškozeném profilu.
Více v technickém katalogu RAKO zde.

podle podkladů společnosti Lasselsberger

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*