Rekonstrukce zámku v Ostrově přinesla nejen obnovu historických střech s využitím tašek Opál od Bramacu, ale také moderní prosklené zastřešení nádvoří, díky kterému vznikla dvorana s novými funkcemi.
Západočeské město Ostrov je bránou do Krušných hor. Okolní příroda ovšem není jediným lákadlem pro turisty. Sedmnáctitisícové město se může pochlubit celou řadou historických památek, včetně krásně zrekonstruovaného barokního zámku.
Objekt zámku se nachází v historické části města Ostrova, a to na rozhraní zámeckého parku a Starého náměstí. Původně barokní zámek prošel v pozdějším období několika více či méně citlivými stavebními zásahy. Žádná z přestaveb však zásadně nepoznamenala jeho původní obdélníkový půdorys, který je tvořen čtyřkřídlou budovou s vnitřním nádvořím.
Zámecký areál se rozsáhlé rekonstrukce dočkal v letech 2012–2014 a dnes slouží potřebám města i veřejnosti. Nachází se zde městský úřad, veřejná knihovna i rozsáhlé výstavní prostory. Při rekonstrukci barokní památky byly v maximální možné míře zachovány původní, historicky cenné konstrukce, a naopak odstraněny nehodnotné prvky z dob pozdějších. Rekonstrukce odkryla několik archeologických tajemství, včetně zapomenuté studny a bohaté nástěnné výmalby.
Po rekonstrukci se ale novou dominantou zámeckého areálu stala střecha. Projektantům se totiž povedl husarský kousek, když do projektu obnovy zámku obhájili před odborem památkové péče začlenění moderní ocelové střešní konstrukce. Prosklené zastřešení historického nádvoří představuje odvážný architektonický prvek a dohromady vytváří s původní architekturou zajímavý kontrast. Uvnitř zámku vznikla výjimečná dvorana, která přímo vybízí ke společenskému setkávání a pořádání kulturních akcí. Ve vytápěných prostorech se nachází podatelna, kavárna a odpočinková zóna s lavičkami. V dvoraně zámku je také umístěna expozice k historii zámku a jsou zde k vidění některé z výjimečných artefaktů, nalezených v průběhu rekonstrukce.
Ocelová střešní konstrukce o celkovém půdorysu 15,7×24,7 m navazuje ze všech stran na tradiční, skládanou krytinu z keramických pálených tašek typu bobrovka. Původní zastřešení čtyřkřídlého zámku prošlo kompletní modernizací, která zahrnovala opravy krovu, výměnu střešní krytiny, ale také půdní vestavbu. Vzhledem k umístění zámku ve vyšší sněhové oblasti na úpatí Krušných hor byla při výběru dodavatele krytiny důležitým kritériem její životnost a celková odolnost vůči povětrnostním vlivům. Generální dodavatel stavby, firma Jurica, a. s., nakonec vybral keramickou pálenou krytinu Opál od Bramacu. „Naše keramické tašky se vyrábějíí v závodech v Německu, kde disponují ložisky velmi kvalitní jílovité hlíny, ale také moderními stroji a precizními technologiemi. Výsledkem jsou rozměrově přesné tašky s velmi hladkým povrchem. Keramický střep je rovnoměrně probarvený, bez začernalých stop, což vypovídá o velmi kvalitním procesu vypalování,“ prozrazuje za Bramac obchodní zástupce Miroslav Machalec. Výrobce na kvalitu krytiny poskytuje 30letou záruku.
Rekonstrukce ostrovského zámku zahrnovala i sanaci půdní vestavby. Z podkroví je dnes krásný výhled do okolí. Velká část půdních prostor slouží účelům města, jedno z křídel je však přístupné veřejnosti. Konají se zde pravidelně přednášky a nachází se zde expozice věnovaná historii rudného hornictví v Krušných horách, šlechtickému rodu Schliků, mincování a krušnohorským řemeslům. Najdete zde i památku evropského významu, šperkovnici z tepaného stříbra osázenou šlikovskými tolary. Všechny expozice stojí za prohlídku.
Až nasajete dostatek zámecké atmosféry, vydejte se pomalou procházkou na Staré náměstí. Kromě jiného zde najdete cukrárnu, která je vyhlášená v širokém okolí.
podle podkladů firmy Bramac střešní systémy, spol. s r. o.