Lázně Bělohrad, které mají dlouholeté zkušenosti s prevencí a léčbou potíží pohybového aparátu, v posledních letech procházejí postupnou modernizací. Historickou budovu, v níž nyní sídlí řediteltví, nově chrání střecha z pálených tašek Granát 13 od firmy Bramac.
V Lázních Bělohrad se více než sto let využívá léčivých účinků přírodní slatiny (rašeliny) pro koupele a zábaly při termoterapii (metodě, která aplikuje teplo na organismus). Hlavní výsadou bělohradských slatinných lázní je léčba pohybového aparátu, přičemž od roku 1963 se zde specializují i na dětské pacienty. Právě ti se v loňském roce dočkali zcela nového pavilonu pro rehabilitaci, neboť původní objekt již plně nevyhovoval potřebám moderního zdravotnického zařízení. Nový rehabilitační pavilon je bezbariérový a nyní přímo propojený s ubytovací částí dětské léčebny. Každodenní rehabilitační povinnosti dětským pacientům zpříjemňuje dostatek prostoru a světla s výhledem do zahrady.
Historická vila, ve které původně dětská rehabilitace sídlila spolu se školou, ale dlouho opuštěná nezůstala. Prošla kompletní přestavbou a nyní slouží jako sídlo ředitelství lázní. Nutno podotknout, že sídlo velmi důstojné a komfortní. „Budova byla ve špatném stavebně-technickém stavu, a tak zůstaly opravdu jen nosné konstrukce. Upravovaly se vnitřní dispozice, instalovaly se komplet nové inženýrské sítě, vzduchotechnika, řešila se půdní vestavba,“ vysvětluje Ing. Jaroslav Krkonoška z realizační firmy J. Pišta a spol., společnost s r. o., která se na modernizaci lázeňských objektů podílela.
I přes razantní úpravy si nová budova ředitelství uchovala svou historickou podobu. Podíl na tom má i velmi citlivě zvolená střešní krytina Granát 13, kterou na trh dodává společnost Bramac. „Střešní krytina byla na hranici dožití. Místo původních betonových tašek jsme vybrali model keramických tašek. Investora přesvědčila estetická kritéria, ale také velmi dobrý poměr kvality a ceny,“ prozrazuje Ing. Krkonoška. Bramac sortiment keramických tašek vyrábí výhradně v Německu, kde disponují lepší kvalitou hlíny. Tašky jsou díky tomu tvrdé, rovnoměrně propálené a v průběhu času neztrácejí pevnost. Jaroslav Krkonoška oceňuje i velmi přesnou geometrii tašek, díky níž velmi dobře zapadají do zámků při pokládce. „V dnešní době to není samozřejmost. Díky rostoucí poptávce se na trh často dostává i méně kvalitní produkce. Střešní tašky např. nejsou dostatečně vyzrálé, což se projevuje na rozdílné geometrii a rozměrech tašek,“ dodává na závěr.
Renovace lázeňských objektů stála řádově desítky miliónů korun. Z výsledku se těší nejen administrativní pracovníci, tým lékařů a rehabilitačních pracovníků, ale především klienti lázní. Terapie si nyní mohou užívat v modernějším a komfortně vybaveném léčebném prostředí.
podle podkladů firmy BRAMAC střešní systémy, spol. s r. o.