Informace výrobců, Střechy

Proměna staré půdy ve školní knihovnu

Žáci ZŠ T.G. Masaryka v Komárově na Berounsku získali nové útulné odpočinkové prostory v podkroví školní budovy. Projektanti byli při rekonstrukci neobydlené půdy limitováni statickým zatížením a výškou původního krovu. V konstrukci střešního pláště tak doslova šetřili každé kilo.

Základní škola T.G. Masaryka v Komárově na Berounsku prochází postupnou přestavbou od roku 2019. Rekonstrukcí prošly všechny školní třídy, škola získala novou chemickou a fyzikální laboratoř a počítačovou učebnu. V loňském roce se podařilo zrekonstruovat zázemí v západním křídle školy, ve kterém vznikl byt školníka, nová ředitelna, kancelář pro poradenské pracoviště, sociální zařízení a zdravotní místnost. Nad těmito prostory se škola rozhodla vybudovat novou odpočinkovou a studijní zónu s knihovnou a literární učebnou. Projektanti se však museli popasovat s kompletní přestavbou neobývaného podkroví, která zahrnovala i výměnu dosluhující eternitové krytiny a prosvětlení prostor střešními okny.

U střechy se nemusely měnit krovy ani bednění, s ohledem na zatížení a výšku původní střešní konstrukce ale projektanti museli vybrat optimální skladbu střešního pláště. „Na střeše byl původně eternit, který představuje pro konstrukci krovu jen minimální zátěž. Podmínkou tak byla krytina s relativně nízkou hmotností, oproti eternitu ale trvanlivější a odolnější,“ shrnuje projektant Ing. František Sojka požadavky na krytinu.

Proměna staré půdy ve školní knihovnuProměna staré půdy ve školní knihovnuProměna staré půdy ve školní knihovnu

Východisko nakonec projektanti našli v podobě betonových tašek, vyráběných inovativní technologií AERLOX. Tento typ krytiny má ve svém portfoliu značka BMI BRAMAC. Model Classic AERLOX ULTRA je o 30 % lehčí než srovnatelné modely betonových tašek a díky tomu je vhodný pro rekonstrukci střech s limitovanou nosností krovu. „I přes nízkou váhu si krytina zachová hlavní přednosti betonu, jako jsou dlouhá životnost, tvarová stálost, pevnost či mrazuvzdornost. Navíc jde o klasickou skládanou krytinu, která koresponduje s tradiční venkovskou zástavbou,“ vysvětluje František Sojka.

Při projektování půdní vestavby byla limitující nejen nosnost krovu, ale také jeho snížená světlá výška. Proto při výběru zateplení střechy padla volba na nadkrokevní izolaci Bramacrtherm Clima Comfort, která je stejně jako krytina v nabídce značky BMI BRAMAC. Výhodou použití nadkrokevní izolace je kompaktní zateplení střechy bez tepelných mostů. Desky z tvrdé pěny Resol se totiž pokládají v jedné souvislé vrstvě, u střechy v Komárově to bylo na bednění. Zvolený typ zateplení zajišťuje v podkroví nejen vysoký tepelný komfort, ale i zdravé mikroklima. Izolační materiál má mimořádné difúzní schopnosti a umožňuje průchod vodní páry střešním pláštěm. Navíc použití nadkrokevního zateplení lze nejen zachovat konstrukci krovu jako estetickou součást interiéru, ale zároveň není snižována podchodná výška a zmenšován interiérový prostor jako v případě standardního zateplení mezi a pod krokvemi. Odhalené krovy propůjčily školní místnosti velmi útulný charakter, kde se žáci mohou cítit doslova jako doma.

Proměna staré půdy ve školní knihovnuProměna staré půdy ve školní knihovnuProměna staré půdy ve školní knihovnu

Škola v Komárově poskytuje díky zdařilé rekonstrukci kvalitní místo pro rozvoj a vzdělávání dětí. Představuje moderní zařízení rodinnějšího rázu, které v mnoha ohledech předčí velké městské školy. Opravená škola zároveň přispívá k vysoké úrovni občanské vybavenosti obce Komárov, která leží na dosah malebné brdské krajiny. I díky tomu se městys Komárov stává oblíbenou a vyhledávanou lokalitou k bydlení pro mladé rodiny s dětmi.

www.bramac.cz

podle podkladů společnosti BMI střešní a hydroizolační systémy