Informace výrobců

Povrchové úpravy soklů budov z pohledu jejich přímé aplikace na hydroizolační povlaky z PVC-P fólií systému FATRAFOL-H

Povrchové úpravy soklových částí budov s převedením hydroizolačního povlaku nad úroveň přiléhajícího terénu jsou častým tématem odborných i laických diskusí. V dostupné odborné literatuře není této problematice věnována dostatečná pozornost. Jedná se obvykle o soubor teoretických řešení se zaměřením spíše na konstrukční zásady napojení základových konstrukcí na nadzemní stěnové a podlahové části stavby z hlediska funkčnosti hydroizolace (HI), tepelných mostů apod.

Hydroizolační systém FATRAFOL-H řeší problematiku hydroizolací komplexně. Možnosti kompatibility materiálů pro povrchové úpravy soklů budov s hydroizolačními fóliemi na bázi PVC-P jsou součástí technických řešení tohoto systému.

V rámci ověření reálných možností technologie provedení a trvanlivosti soklových úprav byly v roce 2014 realizovány zkoušky přímo u výrobce a garanta systému FATRAFOL-H, firmy Fatra, a. s., Napajedla. Přes relativně krátkou dobu trvání testu, lze již hodnotit první výsledky zkoušky.

Povrchová úprava soklu nad terénem
Primárním účelem zkoušky bylo ověření adhezních vlastností běžně používaných maltových směsí, montážních PU pěn a fasádních lepicích tmelů v přímé aplikaci na PVC-P hydroizolační fólie (Fatrafol 803, tl. 1,5 mm).

Povrchové úpravy soklů nad úrovní přiléhajícího terénu nebo jeho stavební úpravou je možné řešit přímou aplikací na fólii nebo na lícovou separační a ochrannou vrstvu hydroizolace. Způsoby fixace fólie k podkladu korespondovaly s uvažovanou finální povrchovou úpravou.

Základní charakteristika zkoušek
V rámci níže popsaných zkoušek byly použity běžně dostupné materiály z nabídky prodejců stavebních materiálů v České republice. Pro zkoušku byla zvolena lokace na jižní, nechráněné straně betonového oplocení v areálu Fatra, a. s., v Napajedlích. Tato lokace byla zvolena záměrně, s důrazem na maximální teplotní rozpětí exponovaných ploch a zvýšené namáhání soklových úprav povětrnostními vlivy.

Testovány byly tři základní typy povrchových úprav:
1. Přímá aplikace lepicího tmelu na PVC-P fólii s kotvenou nebo nekotvenou výztužnou tkaninou.
2. Lepení tuhých tepelněizolačních desek přímo na fólii pomocí PU lepicí pěny ETICS, alternativně na kotevní terče z fólie Fatrafol 807 silikátovým lepicím tmelem ETICS.
3. Aplikace omítkového systému s výztuží ocelovým pletivem na ochrannou a separační textilní vrstvu.

Zkouška č. 1
Podstatou zkoušky č. 1 bylo vytvoření základní, skleněnou tkaninou vyztužené vrstvy z lepicího tmelu přímo na povrchu PVC-P fólie s aplikací jádrové a následně tenkovrstvé štukové omítky na základní vrstvu. Zkouška byla provedena ve dvou alternativách:
● PVC-P fólie ani skleněná výztužná tkanina nebyly v ploše vzorku nijak kotveny, PVC-P fólie byla na horním okraji navařena na stěnovou lištu z poplastovaného plechu FATRANYL-L, který současně fixoval separační textilii FATRATEX 300 g/m² (obr. 1);

Obr. 1: Zkouška 1, varianta bez kotvení


● PVC-P fólie byla na horním okraji navařena na stěnovou lištu stejně jako v předchozím případě, ale navíc byla bodově kotvena u horního a spodního okraje a dvojicí kotev cca uprostřed vzorku. Kotvy byly převařeny záplatou z PVC-P fólie. Výztužná skleněná tkanina byla v těchto místech fixována další PVC-P záplatou, navařenou přes výztužnou vrstvu ke spodní záplatě. Tím vznikla mezera mezi povrchem fólie FATRAFOL 803 a výztuží (obr. 2).

Obr. 2: Zkouška 1, varianta s kotvením

Fólie FATRAFOL 803 nebyla ošetřena žádnými chemickými přípravky pro zvýšení adheze ani nebyla jinak upravena např. zdrsněním. Finální povrchová úprava tenkovrstvou silikonovou omítkou Weber byla provedena na subsystému s kotvenou výztužnou mřížkou, přímo na přebroušený fasádní tmel ošetřený disperzní penetrací (obr. 3–8).

Obr. 3: Zkouška 1, aplikace tmelu zubovým hladítkemObr. 4: Zkouška 1, ošetření podkladu disperzní penetrací

Obr. 5: Zkouška 1, aplikace jádrové omítky v tloušťce vrstvy cca 15 mmObr. 6: Zkouška 1, finální povrchová úprava tenkovrstvou silikátovou omítkou

Obr. 7: Zkouška 1, finální povrchová úprava tenkovrstvou silikátovou omítkouObr. 8: Zkouška 1, finální úprava strukturovací silikonovou omítkou

Hodnocení zkoušky po dvou letech prokázalo soudržnost soklových silikátových i silikonových povrchových úprav s fólií PVC -P Fatrafol 803. Nebyla zjištěna žádná porušení v ploše ani v okrajích soklových úprav.

Zkouška č. 2
Účelem zkoušky č. 2 bylo vytvoření typické soklové partie ETICS. Zkouškou byly ověřeny dvě základní technologie provedení:
● Přilepení desky tepelného izolantu přímo na povrch fólie FATARFOL 803 pomocí PU lepicí pěny. Fólie FATRAFOL 803 nebyla bodově kotvena v ploše vzorku (obr. 9);

Obr. 9: Zkouška 2, přímá aplikace EPS desky s PU pěnou na fólii


● Fólie FATRAFOL 803 byla v ploše bodově mechanicky přikotvena, kotevní prvky byly horkovzdušně převařeny kruhovou záplatou z fólie FATRAFOL 807 tl. 2,6 mm s vrstvou nakašírované PES tkaniny na spodním líci. Na zvlhčený textilní povrch takto vzniklých kotevních terčů byl aplikován lepicí tmel, umožňující fixaci soklové XPS desky. Tmel byl zároveň v souladu s běžnými zvyklostmi v oblasti provádění ETICS nanášen i po obvodu desek (obr. 10–12).

Obr. 10: Zkouška 2, navaření kotevních terčů z fólie Fatrafol 807Obr. 11: Zkouška 2, nanesení lepicího tmelu na kotevní terče

Obr. 12: Zkouška 2, lepení XPS desky tmelem na terče z fólie Fatrafol 807

Pro obě zkoušené varianty byla použita totožná příprava podkladu jako v případě zkoušky č. 1. Separace tepelněizolačních desek od PVC-P fólie je zajištěna lepicí pěnou, resp. lepicím tmelem, který zabrání přímému kontaktu obou materiálů. Lepicí tmel pro kontaktní zateplovací systém ETICS byl aplikován ve dvou vrstvách s vloženou skleněnou výztužnou tkaninou přímo na EPS desky (obr 13–16).

Obr. 13: Zkouška 2, podkladní vrstva lepicího tmelu EticsObr. 14: Zkouška 2, zatažení výztužné tkaniny druhou vrstvou tmelu

Obr. 15, 16: Zkouška 2, aplikace podkladní vrstvy fasádního systému s následnou finalizací silikonovou strukturovací omítkou WeberObr. 15, 16: Zkouška 2, aplikace podkladní vrstvy fasádního systému s následnou finalizací silikonovou strukturovací omítkou Weber

Při instalaci desek tepelné izolace je nutné zohlednit výšku soklové úpravy. Obvykle je hydroizolační povlak převáděn do úrovně +300 mm nad niveletu přiléhajícího terénu, resp. jeho finální úpravy. Nad touto úrovní je možné kotvit tepelněizolační desky k podkladu některou z technologií ETICS. Jednotlivě nanášené vrstvy soklových úprav pro zkoušku č. 1 a 2 jsou na obr. 17–20.

Obr. 17: Zkouška č. 1, štukObr. 18: Zkouška č. 1, silikon

Obr. 19: Zkouška č. 2, EPSObr. 20: Zkouška č. 2, XPS

Zkouška č. 3
Tato zkouška byla ověřením proveditelnosti povrchové úpravy soklů s výškou převedení povlakové hydroizolace větší než obvyklých 300 mm nad upravený terén. Výztužná vložka jádrové omítky z ocelového pozinkovaného pletiva (alt. letovaného rabicového pletiva, oka 16×16 mm s ochranou Zn, tl. drátu 0,8 mm), byla instalována volně na separační textilii. Součástí zkoušky byl test lepení hladké PVC-P fólie přímo na podkladní betonovou konstrukci kontaktním lepidlem.

Podklad byl před aplikací kontaktního lepidla zbaven hrubých nečistot a prachu. Lepidlo bylo nanášeno plstěným válečkem na oba lepené povrchy v pásech. Po odvětrání lepidla byla fólie PVC-P Fatrafol 803 tl. 1,5 mm přilepena na stěnu a fixována v pozici pomocí pryžového válečku. Ochranná a separační textilie Fatratex 300 g/m² byla kotvena spolu s rabicovým pletivem pouze v horním okraji. Dolní okraj textilie i výztužné vložky byly montážně fixovány kotevními prvky do betonu (obr. 21–24).

Obr. 21, 22: Zkouška 3, aplikace lepidla na rubovou stranu fólie i na stěnuObr. 21, 22: Zkouška 3, aplikace lepidla na rubovou stranu fólie i na stěnu

Obr. 23, 24: Zkouška 3, lepení fólie a instalace separační vrstvy textilieObr. 23, 24: Zkouška 3, lepení fólie a instalace separační vrstvy textilie

Cementový postřik vytvořil dostatečně kompaktní podklad pro aplikaci následných vrstev povrchové úpravy.

Finální úprava soklové části byla provedena z řezaných pásků pískovce lepených na jádrovou omítku, ošetřenou penetrací, exteriérovým silikátovým lepicím tmelem.

Obr. 25: Zkouška 3, provedení podhozu jádrové omítkyObr. 26: Zkouška 3, příprava pro obklad – jádrová omítka

Obr. 27: Zkouška 3, aplikace lepicího tmelu pod obkladObr. 28: Zkouška 3, kompletní sestava soklové úpravy

Závěr
Hodnocení zkoušek je prováděno čtvrtletně s důrazem na celkovou strukturální pevnost souvrství, soudržnost povrchové úpravy s PVC-P fólií a případné nehomogenity v ploše vzorku. Samozřejmě, že k dosažení reálných podmínek namáhání povětrnostními vlivy nejsou splněna některá kritéria (odstřikující voda, kapilární vzlínavost apod.), nicméně pro posouzení adhezních vlastností povrchových úprav a jejich životnosti, přinesl dosavadní průběh zkoušky pozitivní výsledky.

Studio izolací, Fatra, a. s., Napajedla