Informace výrobců

Obklady RAKO se zabydlely v lázních Bardějov

Luxusně zařízené prostory zrekonstruovaného lázeňského hotelu Alexander**** ve slovenských lázních Bardějov nabízejí hostům také luxusní koupelny. Právě na koupelny dodala značka RAKO 5000 m² keramických obkladů, dalších 1700 m² materiálů pak směřovalo do blízkého léčebného domu Alžběta, který se rekonstrukce dočkal po 50 letech.

První písemná zmínka o lázních Bardějov pochází už z roku 1247, větší rozmach lázní nastal v první polovině 18. století. V roce 1895 pobývala v lázních Bardějov dokonce rakouská císařovna Alžběta, nazývaná Sissi, jejíž socha dodnes vévodí lázeňskému parku. Osm bardějovských minerálních pramenů určených k pitné kúře je soustředěno na zdejší kolonádě – jediné lázeňské kolonádě na Slovensku. Lázně jsou navštěvovány pro blahodárný vliv při léčbě chorob trávicího ústrojí, oběhového ústrojí, onemocnění ledvin a močových cest nebo třeba dýchacích cest.

Lázeňský hotel Alexander – luxusní elegance koupelen v matně šedé
Podlahy i stěny koupelen celkem 75 hotelových pokojů a společných sociálních zařízení na chodbách hotelu Alexander byly obloženy keramickými dlaždicemi RAKO ze série Rock. Jde o mimořádně univerzální, funkční slinuté glazované dlaždice s probarveným střepem a homogenní kresbou dostupné v přírodních odstínech mnoha formátů. Návrh architekta využívá kombinaci různých formátů, a to 60×60, 30×60 a řezanou mozaiku 5×5 cm.

Oblé rohy vytvarovaly mozaiky
Ve zrekonstruovaných wellness prostorách hotelu Alexander mohou hosté využít whirlpool, finskou a parní saunu, ochlazovací bazének, zážitkové sprchy, tepidarium a fitness. Stylový vzhled interiéru dodávají černé velkoformátové dlaždice 60×60 cm RAKO ze série Unistone kombinované na stěnách s mozaikami ze stejné série. Výhodou mozaikového formátu 5×5 cm a 2,5×2,5 cm je dokonalé vytvarování oblých částí stěn, což dokazuje mozaikou vymodelovaná lavice v parní kabině.

Obklady RAKO v lázeňském hotelu AlexanderObklady RAKO v lázeňském hotelu Alexander

Obklady RAKO v lázeňském hotelu AlexanderObklady RAKO v lázeňském hotelu Alexander

Maximální odolnost série Taurus
Dokonalé technické parametry byly vyžadované do nově upravených prostor hotelové kuchyně. Na podlaze se uplatnily protiskluzné slinuté neglazované keramické dlaždice Taurus Industrial ve formátu 20×20 cm. „Jde o dlaždice značky RAKO Object s technickým reliéfem a maximální odolností využívané v prostorech s extrémní zátěží, jako jsou například potravinářské provozy či industriální prostory s mechanickým a chemickým zatížením,“ uvádí technický poradce RAKO Ing. Ľudovít Bulla. Na stěnách hotelové kuchyně jsou bílé glazované dlaždice ze série Color Two, značky RAKO Object. V místnostech pro personál pak našly uplatnění vysoce slinuté neglazované dlaždice Taurus Granit formátu 60×60 a 30×60 cm. Při kompletní rekonstrukci lázeňského hotelu Alexander bylo využito přibližně 5 tisíc m² keramických obkladů RAKO.

Nové koupelny léčebného domu Alžběta
Po rekonstrukci hotelu Alexander prošel rekonstrukcí i historický hotel Alžběta, který nese jméno právě rakouské císařovny. Dvoupatrový hotel se nachází za lázeňským parkem, byl postaven v 19. století a původně se jmenoval Deák. Zde byla v roce 1895 ubytována císařovna Alžběta, manželka Františka Josefa I. během svého třítýdenního pobytu v lázních Bardějov. Zásadnější rekonstrukce se hotel dočkal po 50 letech.

Obklady RAKO v léčebném domě AlžbětaObklady RAKO v léčebném domě Alžběta

Obklady RAKO v léčebném domě AlžbětaObklady RAKO v léčebném domě Alžběta

Rekonstrukcí zde prošly především pokoje a jejich vybavení. Nové keramické obklady s designem světlého kamene harmonizují s historickým duchem objektu. Rekonstrukce hotelových koupelen spotřebovala 1700 m² slinutých glazovaných keramických dlaždic RAKO ze série Random! Architekt zvolil čtvercové formáty 60×60 a 20×20 cm, ve světle béžovém odstínu. Výjimkou je bezbariérová koupelna, která je navržena naopak v odstínu tmavém, rovněž ze série Random. Obě barevné varianty na pohled potěší dokonalým designem kamene, avšak s výhodami snadné údržby keramiky.

podle podkladů společnosti Lasselsberger