Informace výrobců, Veletrhy a výstavy

Novinky Schüco představené na veletrhu BAU 2017

Tisíce návštěvníků se po dvou letech opět potkaly s významnými vystavovateli stavebních materiálů. Mnichovský veletrh BAU 2017 byl tradičně velkolepý. Na stánku německého výrobce systémů pro opláštění budov společnosti Schüco se v jednom okamžiku dokázalo nashromáždit až tisíc zájemců o fasády, okna, dveře a posuvy. Konstrukce stánku zaujala na první pohled, neboť její nemalá část byla utkaná z designové fasády Facid.

Kromě tematicky a produktově členěných sekcí nechyběla část věnující se podpůrným digitálním technologiím, které ulehčí práci architektům i zpracovatelům. Z řady představených řešení se blíže zaměříme na již zmiňovanou textilní fasádu, dále novinky v portfoliu subtilních fasád, vchodových dveří a posuvných systémů.

Stánek firmy Schüco na veletrhu BAU 2017

Designová fasáda Facid může působit i jako záclona
Tento unikátní produkt zatraktivní zejména již existující nevzhledné fasády, může se však jednat i o designový prvek u novostaveb, skvěle poslouží jako netradiční reklamní plocha, v roli zastínění i jako příčná ventilace např. v parkovacích domech. Při využití před velkoformátovými posuvy vzbuzuje dojem záclony. Výhodou textilní fasády Facid je operativnost a přizpůsobivost, instalace je časově nenáročná a nenarušuje provoz budovy. Zatímco jádro objektu zůstává, vzhled se může v průběhu času měnit. Tvarovatelná fasáda Facid má malou hmotnost, je omyvatelná, s minimálním prostupem deště. Další výhodou je, že ji lze díky speciálnímu upínacímu systému s možností utahování dokonale vypnout, což u běžných závěsů na okna a háčky není možné. K výběru je několik typů fasádních tkanin, například předpjatý výplet z PVC vláken s možností potisku nebo vysoce kvalitní skelná vlákna s protipožární odolností třídy A2. Vlákna jsou k dispozici v mnoha barvách a různém stupni pórovitosti.

Ve 3D se připomněla také parametrická fasáda, kterou lze nově projektovat nejen jako samostatný fasádní celek, ale i v kombinaci s běžnými fasádními systémy Schüco. Otevírají se tak dveře širšímu architektonickému ztvárnění a bezesporu také zekonomičtění projektu.

3D efekt textilní fasády FacidSchüco Parametric System – realizace továrny

Profilový minimalismus se systémy FWS 35 PD a FWS 60 CV
Transparentní fasády s využitím subtilních profilů Schüco oslovily řadu architektů. Vylepšením prošel nejen fasádní systém Schüco FWS 60 CV (Concealed Vent), pomocí kterého lze do prosklené fasády administrativních budov i rezidenčních objektů skrytě integrovat otvíravé části. Instalací, kdy při vnějším pohledu na fasádu nelze otvíravý prvek od pevného zasklení rozpoznat, vzniká celková pohledová šířka pouhých 60 mm a k žádnému navyšování šířky okenního rámu nedochází! Otvíravý prvek, realizovatelný v celé výšce poschodí (až 3,2 m), je možné doplnit o v rámu zabudované ochranné zábradlí, integrované podsvícení či protisluneční ochranu a již brzy výrobce nabídne také variantu s mechatronickým kováním TipTronic a možností napojení na automaticky řízenou ventilaci. Nespornou výhodou profilu je splnění tepelněizolačních kritérií v pasivním standardu.

K realizaci elegantních prosklených ploch výrobce nabízí ještě „štíhlejší“ systém Schüco FWS 35 PD. Kromě fixních bezrámových stěn a vitrín luxusních showroomů tato štíhlá fasáda umožní kombinaci s elektricky otvíravými okny a dveřmi stejné pohledové šířky pouhých 35 mm! Jediným limitujícím faktorem při projektování je statika. Se systémem lze konstruovat i velmi subtilní strukturální rohové spoje.

Subtilní fasáda Schüco FWS 35 PDSkryté otvíravé prvky ve fasádě ze systému Schüco FWS 60 CV

Vchodové dveře se vstupem přes scan obličeje nebo s podsvíceným madlem
Modulární systém pro ovládání, kontrolu a zabezpečení vchodových dveří Schüco Door Control System, v loňském roce vylepšený o sofistikované ovládání přes dotykový displej, jsme vám již představovali. Na letošním veletrhu BAU výrobce ukázal další možnosti otevření bez použití klíčů. Mezi ty nejzajímavější, kromě již známé numerické klávesnice a čtečky otisků prstů, patří umožnění vstupu skrze scan obličeje či bluetooth technologii. Do ovládacího panelu lze na přání uživatele objektu instalovat i další prvky, zejména domovní číslo, zvonek či jmenný seznam se zvonky nebo systém k dorozumívání s video kamerou a otvíračem dveří.

Za upozornění stojí i sofistikovaný vzhled vchodových dveří Schüco ADS 90.SI SimplySmart Design Edition. Vynikají osvětlenou prohlubní dveřního madla, plně zapuštěného do profilu, a vysoce elegantní oboustranně překryvnou hliníkovou výplní. Kompletně osvětlená kontura prohlubně dveřního madla vytváří vznešený design a dveře decentně zvýrazňuje. Díky transparentnímu překrytí jinak skrytých LED pásků je madlo velmi příjemné nejen na pohled, ale i při uchopení. Při vnějším pohledu vzniká jednolitá, dokonale zarovnaná plocha dveří bez narušení klikou.

Vchodové dveře Schüco ADS SimplySmart Design EditionPosuvný systém Schüco ASE 80

Velkoplošné bezbariérové posuvy
Posuvné systémy Schüco najdou primární využití u rodinných domů, dokonale však poslouží i jako přechodové stěny k bazénům a venkovním terasám u luxusních restaurací či wellness center. Osvědčený a nejprodávanější tepelně izolovaný posuvný systém se zdvihem a přiznaným rámem Schüco ASS 70.HI do budoucna nahradí řada ASE 80, která nabídne lepší tepelně izolační vlastnosti i vylepšenou bezbariérovost.

Cenově i vzhledem o třídu výše je pak panoramatická řada posuvných systémů ASS 77 PD. Systém staví na profilovém minimalismu a nerušených výhledech. K dostání je ve třech úrovních tepelné izolace, od neizolované až po vysoce tepelně izolovanou variantu. Konstruovat s ním lze třeba roh bez nežádoucího pevného sloupku. K výběru nabízí elektrické i manuální ovládání. Při využití vlastní síly rozměrný posuv nově pohodlně otevřete také zvenčí skrze madlo elegantně zapuštěné v rámu, původní manuálně ovládané křídlo systému Schüco ASS 77 PD.HI Manual totiž bylo možné ovládat pouze z vnitřní strany.

Posuvný systém Schüco ASS 77 PD manualPanoramatický posuvný systém Schüco ASS 77 PD

Pro více informací o systémech Schüco navštivte www.schueco.cz.

podle podkladů společnosti Schüco CZ