Ať už si o globálním oteplování myslíme cokoli, faktem je, že letní měsíce v našich mírných zeměpisných šířkách zdárně konkurují tropům. Rekordní vedra dělají z klimatizací nedostatkové zboží, přitom na horka netřeba reagovat ex post sháněním ochlazovačů vzduchu, což zrovna není nejzdravější řešení – přehřívání interiéru lze jednoduše předejít kvalitním obvodovým zdivem, izolačními skly oken a venkovním zastíněním.
Zatímco v tyto dny nás zajímá především, jak venkovní stínění brání přehřívání interiérů, nebude to trvat dlouho a uvědomíme si, že v zimě zase žaluzie či rolety snižují úniky tepla, což má významný vliv na energetickou náročnost budov a hlavně na naši tepelnou pohodu. Na venkovní stínicí techniku je proto dobré pamatovat již v projektové fázi a počítat s využitím nosného žaluziového a roletového překladu HELUZ, který ukrývá schránku pro umístění žaluzií, rolet, screenů atd. Je určen pro okenní otvory v obvodových stěnách a má v sobě již zabudovanou tepelnou izolaci.
Nosný žaluziový a roletový překlad HELUZ je důležitým prvkem pro pasivní a nízkoenergetické domy, dodržuje jednotný modulový systém hrubé stavby a představuje systémové řešení pro montáž venkovních žaluzií nebo rolet. Ty pak zajistí uživatelský komfort – kromě snížení tepelných ztrát v zimním období a minimalizace rizika přehřátí místnosti v létě mají ještě další benefity: zabezpečují domovy před zvědavci i nezvanými návštěvníky, zvyšují akustickou pohodu, chrání okna před povětrnostními vlivy a tím prodlužují jejich životnost.
Venkovní stínění nabývá na významu i s ohledem na povinnost od roku 2020 stavět domy s téměř nulovou spotřebou energie. I proto bylo venkovní stínění zahrnuto do dotačního programu Nová Zelená úsporám. Na venkovní stínicí techniku (rolety, žaluzie, slunolamy apod.) s ručním ovládáním mohou stavebníci získat podporu ve výši 500 Kč/m² stíněné plochy okna, s inteligentním automatickým ovládáním dokonce částku 1000 Kč/m².
podle podkladů firmy HELUZ cihlářský průmysl, v. o. s.
Nejnovější komentáře