Informace výrobců, Výplně otvorů

Jak zajistit tepelnou pohodu v podkroví se střešními okny i v chladných měsících

VELUX radí, jak si co neúčinněji zajistit tepelnou pohodu v podkroví i v chladných měsících, a přitom udržet kvalitní vnitřní prostředí a dostatek čerstvého vzduchu. Střešní okna přivádějí do podkrovních prostor denní světlo, v zimě mohou navíc pomoci i s vytápěním interiéru. A to nejlevnějším tepelným zdrojem – sluncem.
„Kvalitní zasklení, zapuštěné zateplené lemování spolu s venkovními i vnitřními roletami dokážou snížit v zimních měsících úniky tepla na minimum,“ říká Ing. Tomáš Švec, produktový manažer ze společnosti VELUX.
 
Stínicí doplňky do interiéru i exteriéru = tepelná pohoda
Rolety jsou nejjednodušším a nejrychlejším řešením. Jak jejich venkovní, tak vnitřní varianty dokážou výrazně ovlivnit tepelnou pohodu v místnosti. Chcete-li ušetřit za energie a mít doma příjemné teplo, investujte do venkovní rolety nebo vnitřní dvojitě plisované rolety.
 
Jednoduchá venkovní roleta
Venkovní roleta zlepší tepelněizolační vlastnosti okna v zimě, kdy sníží tepelné ztráty až o 16 %, oceníte ji ale i během letního období, prostup slunečního tepla totiž dokáže snížit až o 96 %. Společnost VELUX uvedla v letošním roce na trh novinku – jednoduchou venkovní roletu, která v sobě snoubí šest výhod a zároveň šetří vaši peněženku, je totiž o 20 % levnější oproti stávajícím manuálně ovládaným roletám.
Dvojitě plisovaná roleta6 v 1 – výhody jednoduché venkovní rolety:
1. ochrana proti přehřívání v létě,
2. úspora energie v zimě,
3. úplné zatemnění,
4. redukce hluku z deště a krupobití,
5. bezpečnost – ochrana střešního okna,
6. ochrana soukromí.
 
Dvojitě plisovaná roleta zlepší izolaci o pětinu
Dvojitě plisovaná roleta pro úsporu energie zlepší izolační vlastnosti okna až o 21 %. Roleta v sobě spojuje elegantní vzhled s tepelněizolačními vlastnostmi hliníkové fólie, umístěné na vnitřní straně dvojitého plisé. Navíc nejenže zateplí, ale i příjemně zatemní místnost. Roletu je možné ovládat horní i spodní ovládací lištou a nastavit ji v libovolné pozici, např. i uprostřed okna. Nabízí se v 9 barevných variantách.
Společnost VELUX nabízí zvýhodněný balíček FOP, který kombinuje dvojitě plisovanou roletu pro úsporu energie s venkovní markýzou s cenovým zvýhodněním 15 %. Zajistí tak optimální vnitřní prostředí po celý rok.
 
Energetická bilance
Energetická bilance představuje schopnost střešního okna využívat pasivní solární zisky a zároveň udržet v podkroví teplo i v zimě. Jednoduše řečeno se jedná o poměr tepelných zisků a ztrát. Pokud chcete být dobrý hospodář, vybírejte si taková střešní okna, která mají pozitivní energetickou bilanci. Umí využít tepelné zisky ze slunce a dostatek tepla také udržet uvnitř místnosti. S energetickou bilancí souvisí součinitel prostupu tepla U.
Z hlediska tepelných parametrů sledujte především parametr Uw, tedy součinitel prostupu tepla celým oknem, který je nejdůležitější. Nezaměňujte ho s označením Ug, součinitelem prostupu tepla sklem (nikoliv celým oknem). Obecně platí, že čím nižší je hodnota U, tím méně tepla bude unikat v zimním období. Hodnota g představuje součinitel prostupu tepelného slunečního záření, jinými slovy udává, kolik tepla z přímých slunečních paprsků dané okno propustí. Čím je koeficient vyšší, tím více tepelného záření projde přes zasklení do interiéru. Zasklení střešních oken je jedním z faktorů, který ovlivňuje tepelnou pohodu v podkroví, při koupi oken na něj proto nezapomínejte a před koupí se určitě poraďte s odborníky. Velký význam v tomto ohledu má například orientace jednotlivých místností podkroví vůči světovým stranám.
 
Zateplené lemování
Teplo nejčastěji uniká kolem oken, nezapomínejte proto na kvalitní zateplení. To zajistí systémové zateplovací sady, které přispějí ke snížení tepelných ztrát. S jejich montáží zákazník získá od renomovaných výrobců i prodlouženou záruku na střešní okna. Lemování zase zajistí bezchybné osazení střešních oken a vodotěsné napojení na střešní plášť. Na trhu existují i zateplená lemování, která v sobě skrývají praktické řešení dvou prvků v jednom výrobku – zateplovací sady i lemování.
Společnost VELUX nabízí dokonce variantu zapuštěného zatepleného lemování EDJ 2000 či EDN 2000 (dle typu střešní krytiny). S jeho pomocí je střešní okno zapuštěno o 4 cm hlouběji do konstrukce střechy, čímž se zmenšuje ochlazovaná plocha rámu okna. Střešní okno je navíc lépe chráněno proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Díky zapuštěnému lemování okno vypadá velmi elegantně, leží totiž v rovině plochy střechy a stává se tak její nedílnou součástí.

podle podkladů společnosti VELUX ČR