Za další instalací světlovodů Lightway se vydáme do Mělníka. Cílem je rodinná vila, novostavba, umístěná kousek za městem přímo mezi vinicemi, s krásným výhledem do krajiny. Světlovody Lightway už dávno nejsou jen výsadou větších firem, které potřebují do svých pracovních prostor dostat co nejvíce denního světla. Poslední dobou se čím dál častěji setkávám s instalacemi i v rodinných domech.
Malebné prostředí, rozlehlé vinice, kam oko dohlédne, vzdálený horizont lemuje ikonická hora Říp. Ideální místo pro rodinný dům. Vzhledem k situování celé stavby – navíc s čelem přímo k jihu – bychom si řekli: Proč zrovna zde světlovody? Ale stačilo jít blíže a za roh domu a vše bylo jasné. Celá vila je umístěna ve stráni a vlastně jen čelo domu se může pyšnit prostornými okny, za kterými se nachází velká obývací místnost a kuchyně. Boky i zadní část domu jsou již ve stráni, pod úrovní terénu. V této části domu je sklad, prádelna, vinný sklípek, toalety s koupelnou a chodba se vstupní halou. Bylo nutné nějak řešit dodatečné osvětlení.
Úsporné, leč účinné
Již od začátku projektu počítal majitel s dodatečným osvětlením světlovody. S technologií již měl nějaké zkušenosti a víceméně věděl, do čeho půjde. Do domu nechal instalovat zatím jeden světlovod – do vstupní haly, kde to bylo se světlem hodně problematické. Jediný světlovod však stačí na kvalitní nasvícení celé chodby domu. Podle slov majitele momentálně o instalaci dalšího světlovodu neuvažuje, nicméně ji do budoucna nevylučuje. Jak sám k tomu dodává: „Sklad, prádelna, vinný sklípek a toalety – tam není denní světlo až tak nezbytné. Co jsem potřeboval hlavně prosvětlit, to byla chodba a částečně obývací pokoj. To se povedlo a jak vidíte, jeden světlovod to velmi dobře zvládá.“
Instalace
Instalace světlovodu Lightway byla relativně komplikovaná – jednak kvůli samotnému řešení domu a hlavně jeho střechy a jednak kvůli samotnému provedení (použitým materiálům). Celá zadní část domu je ve stráni, tedy pod úrovní terénu. Hrozily zde jak sesuv půdy, tak i pronikání vlhkosti. Druhým a nakonec i větším problémem bylo samotné provedení střechy, kterou tvoří v podstatě betonový monolit. Obojí představovalo skutečnou výzvu. Spolu s otvorem pro světlovod bylo třeba do střechy udělat ještě prostup pro komín. Nakonec vše dopadlo dobře a bez vážnějších zádrhelů (až na maličkost, kdy při vrtání otvoru pro světlovod došlo k odloupnutí malé části vnějšího okraje šachty světlovodu).
Zkušenosti se společností Lightway
Světlovod (byť jen jediný) dodává dostatek denního světla a bez problémů nasvítí celou (jinak temnou) chodbu. Jak se časem ukázalo, také obavy ohledně pronikání vlhkosti střechou dovnitř do domu byly zbytečné. Vše funguje a těsní. Nicméně zatím jde stále o nový dům, který má za sebou teprve druhou zimní sezónu. Sám majitel se vyjádřil ke spolupráci se společností Lightway takto: „Se světlovodem jsme spokojeni, plní svou funkci přesně, jak jsme očekávali. Navíc to nijak neruší celkový dojem a je to decentní. S přístupem společnosti jsme byli také naprosto spokojeni. Vše běželo dle dohody, co bylo domluveno, to splnili. Technici Lightway chodili včas a podle plánu. Instalace samotná proběhla dost rychle. Vlastně by bylo úplně skvělé, kdyby všichni řemeslníci – co se nám tu vystřídali – fungovali stejně jako pánové od Lightway…“
Jestli v budoucnu přibudou v domě další světlovody, ukáže čas. Kaž-dopádně majitel říká, že pokud by přemýšlel o rozšíření „světelného parku“ v interiéru domu, určitě se rád obrátí zase na společnost Lightway.
Jakub Brandalík