Informace výrobců

Ekologické podlahy Wineo PURLINE

Vývoj podlahových krytin určených pro ekologicky smýšlející zákazníky je významným trendem poslední doby. Výsledkem jsou krytiny ze surovin přírodního původu, jako jsou ricinový olej a sádra, které jsou i základem ekologických elastických podlah německého výrobce Wineo PURLINE. V rámci svého ekologického programu zdravých podlah je k nám dováží společnost Kratochvíl parket profi.

Použité suroviny přírodního původu se řadí mezi ekologické a obnovitelné a materiál zbylý po pokládce lze zlikvidovat i v běžném komunálním odpadu. Krytiny Wineo PURLINE mají dokonale uzavřený povrch, špína na nich neulpívá, proto je stačí vytírat čistou vodou bez saponátů. PVC ani plastifikátory v nich nenajdete a na rozdíl od vinylových podlah, které přes přísné normy budou vždy určité – byť minimální – množství emisí těkavých látek uvolňovat, mají ekologické podlahy Wineo PURLINE emise nulové. Na trhu se objevily zhruba před pěti roky a dnes již kromě provedení v rolích či dílcích k lepení nabízejí i různé typy konstrukcí se zámkovým spojem. 

Bio podlaha Wineo PURLINE 1500 i pro komerční prostory
Zatím poslední kolekcí, kterou společnost KPP představila, je řada Wineo PURLINE 1500 s povrchovou úpravou z biopolyuretanu ecuran, díky které je vysoce odolná i pro komerční prostory. Bio podlaha Wineo PURLINE 1500 je pravděpodobně nejekologičtější trvale elastická podlahová krytina na trhu. Uznávaný certifikát TÜV PROFICERT potvrzuje, že je během instalace a při používání absolutně bez zápachu. Zároveň však Wineo PURLINE 1500 boduje i svou extrémní odolností a širokou designovou rozmanitostí s dekory dřeva, kamene či industriálním designem, ale i nejrůznějších barev či květinových vzorů a ornamentů. Bio podlaha Wineo PURLINE 1500 nestudí a je příjemná pro chůzi bosou nohou, je zdravá pro klouby díky elasticitě a má certifikovanou odolnost vůči skluzu, takže je bezpečná na každém kroku. Podlaha je tichá a vytváří příjemnou akustiku a je vhodná do vlhkých prostor koupelen i kuchyní. Lze ji položit i na podlahové vytápění. 

Bio podlaha Wineo PURLINE 1500 díky ecuranu vydrží více než české dálnice
Základem extrémní odolnosti ekologické podlahy Wineo PURLINE 1500 je biopolyuretan jménem ecuran, vysoce kvalitní kompozitní materiál, který je vyráběn převážně z rostlinných olejů, řepkového nebo ricinového, a v přírodě se vyskytujících minerálních komponent (křída). O biopodlaze Wineo PURLINE 1500 lze v nadsázce říci, že vydrží více než české dálnice. Ani po 25 000 přejezdech s 500kilogramovým nákladem při rychlosti 6 km/hod. se na podlaze neprojevuje žádné opotřebení. Potvrdilo to testování odbornou vysokou školou v Bielefeldu, která doporučila použití podlahy Wineo PURLINE 1500 i v lehkém průmyslu. Za vynikající odolnost (zátěžová třída 43) a paměťovou stálost (~ 0,05 mm dle EN ISO 24343-1) je v pozitivním slova smyslu zodpovědný kompozitní biopolyuretan erucan, který tvoří 0,3 mm silnou nášlapnou vrstvu. Není to tady jen pouhý krycí nátěr nášlapné vrstvy, jako u klasického PVC nebo vinylu, ale přímo plnohodnotná nášlapná vrstva. 

Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce CHIP, dekor Terracota Dark a kolekce WOOD L, dekor Borovice Polar, KPPEkologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce Stone XL, dekor Mramor bílý, KPPEkologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce Wood L, dekor Borovice Golden Mixed, KPP

Ecuran vytváří uzavřený povrch pro snadnou údržbu vodou
Díky povrchové úpravě z ecuranu je podlaha zcela ekologická, bez emisí a má celistvý, uzavřený povrch, bez ostrých hranek, ve kterých by se usazovala nečistota. Proto na její údržbu stačí čistá voda bez chemických čisticích prostředků. „Pokud byste dali pod mikroskop Wineo PURLINE 1500 s ecuranem, viděli byste, že povrch je zcela uzavřený, je hladký a nejsou na něm žádné hranky, ve kterých by ulpívala špína, jako je tomu u klasických PVC podlah nebo vinylů,“ potvrzuje Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti KPP. „Zatímco když dáte pod mikroskop klasické PVC nebo obyčejný vinyl, vidíte ‚hory a údolí‘, ve kterých se drží nečistota. Když takovou podlahu vytíráte mopem, tak jedete jen po těch vrcholcích hor, a abyste dostali špínu z údolí, musíte použít čisticí přípravek, který tu špínu v údolích rozpustí.“ 

Wineo PURLINE 1500 ušetří až 30 % nákladů na čištění
Podle Institutu Pfiff pro aplikovanou techniku čištění budov u podlah Wineo PURLINE 1500 dochází až k 30% úspoře nákladů na čištění. Je to tedy po celou dobu životnosti velmi ekonomická krytina. Různé testy Institutu Pfiff dokládají dále, že např. po krátké regeneraci nezůstávají otisky nábytku na krytině, potvrzují účinnou dezinfikovatelnost krytiny i to, že kontrastní látky užívané běžně v nemocnicích tuto podlahu nezbarví. Wineo PURLINE 1500 zvládá i silné působení horka např. při klimatických změnách prostoru a podle EN ISO 23999 vykazuje velmi vysokou rozměrovou a teplotní stabilitu, je odolná i vůči UV záření. Především ve velmi frekventovaných prostorách, jako jsou zdravotnická zařízení, supermarkety, školy, letiště a jiné veřejné budovy se biopodlaha Wineo PURLINE ukazuje jako velmi odolná a ekonomická. 

Industriální, dřevěné, kropenatě barevné i květinové dekory
Podlaha Wineo PURLINE 1500 je vyráběna v rolích, ale i jako parketové lamely, klasická a XL prkna (1500×250 mm), a také jako velkoformátové dlaždice (1000×500 mm). V dřevěných WOOD kolekcích jsou pak desítky možností od bělených borovic přes klasický dub až po tmavě kávový ořech, v industriálních designech kolekce STONE XL od klasického mramoru až po měděný design. Kolekce Chip zase nabízí jednobarevné, silně nebo lehce kropenaté dekory, v tlumených odstínech béžové nebo šedé až po výrazné a pestrobarevné, jako je medově hořčicová nebo červený rubín. „Tyto dekory jsou často používány v komerčních prostorách v rámci PVC produktů, takže biopodlaha Wineo PURLINE je alternativou pro zákazníky, kteří nechtějí PVC, třeba z ekologických důvodů nebo i z důvodu údržby,“ říká Milan Mrkáček z KPP. Speciálně pro architekty byla navržena kolekce Fusion, která poskytuje škálu 16 variant šedých odstínů od světlých, přes tmavé a teplé až po příjemně chladivé. Extravagantnější provedení pak zajišťují grafické dekory flowers a ornaments, které jsou barevně napasovány k dekorům fusion.

podle podkladů firmy Kratochvíl parket profi, s. r. o.

Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce Wood XL, dekor Dub Village Brown, KPPEkologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce Wood XS, dekory Dub Island Moon a Dub Garden, KPPEkologická podlaha Wineo PURLINE 1500, kolekce Wood, dekor Floating Wood Snow, KPP