Informace výrobců, Výplně otvorů

Dvojnásobně bezbariérové dveře Schüco

K základním vlastnostem moderních budov patří bezesporu jejich snadná přístupnost. Balkonové a terasové dveře bez prahů vytvářejí bezpečný a pohodlný přechod z interiéru do exteriéru pro všechny, pro malé děti, ale i pro osoby na invalidním vozíku nebo s chodítkem. Proto společnost Schüco zdokonalila svá bezbariérová řešení a nejen jednokřídlé, ale už i dvoukřídlé dveře Schüco pro balkony a terasy lze instalovat zcela bez prahu. Otevřením obou křídel vznikne velkorysý a zcela bezbariérový průchod přes celou šířku dveřního otvoru. Dvoukřídlé dveře dosahují třídy vodotěsnosti 7A, provozní třídy 2 a odolnosti vůči neoprávněnému vniknutí ve třídě RC 2.

Nedílnou součástí plánování novostaveb i rekonstrukcí starších objektů se stala snadná přístupnost, kterou dnes vnímáme téměř jako samozřejmost. Požadavky pro bytové prostory stanovuje norma DIN 18040-2. Pokud má být umožněn neomezený průjezd invalidního vozíku, je nutný průchod nejméně 900 mm (světlá šířka), jinak je to 800 mm. Průchozí (světlá) výška musí dle DIN 18040-2 činit minimálně 2.050 mm. K bezbariérovému přechodu mezi vnitřním a venkovním prostředím patří mimo jiné dostatečně velká plocha před dveřmi a plynulá dostupnost. Mezi další důležité aspekty patří i pohodlí a snadné ovládání. Balkonové i terasové dveře z bezbariérového hliníkového okenního systému AWS od firmy Schüco byly navrženy tak, aby naplňovaly všechny požadavky na komfort a design.

Dvoukřídlý hliníkový okenní systém Schüco AWS je k dispozici ihned a lze jej sestavit ze standardních systémů Schüco AWS 90.SI+, AWS 75.SI+ a AWS 70.HI. S pomocí modulárních řešení Schüco AWS tak mohou architekti i výrobci flexibilně uspokojit zvyšující se poptávku po bezbariérovém přístupu a také plnit požadavky individuálních zákazníků – se spolehlivějšími výrobními procesy díky vysokému počtu identických dílů využívaných v rámci celého systému.

Jednotlivé prvky tvořící systém bezbariérového zapuštěného prahu Schüco: 1. Standardní profil; 2. Adaptační profil k uložení prahového těsnění; 3. Zapuštěný práh (možnost provedení ve dvou výškách); 4.) Odvodní kanálek (lze kombinovat se standardními drenážními systémy); 5. zakončení systému (zdroj: Schüco)Hliníkové prosklené dvoukřídlé dveře Schüco se zapuštěným prahem: přechod mezi interiérem a exteriérem je nyní bezbariérový i pod druhým dveřním křídlem (zdroj: Schüco)Hliníkové prosklené dvoukřídlé dveře Schüco se zapuštěným prahem: přechod mezi interiérem a exteriérem je nyní bezbariérový i pod druhým dveřním křídlem (zdroj: Schüco)

Kvůli řadě technických omezení – například v souvislosti s vodotěsností – bylo dříve možné instalovat zapuštěné bezbariérové prahy Schüco pouze u jednokřídlých balkonových či terasových dveří. Zdokonalením bezbariérových řešení Schüco však nyní již lze vyrábět systémy se zapuštěným prahem i v kombinaci s dvoukřídlými prosklenými dveřmi, které splňují vysoké nároky na vodotěsnost v třídě 7A (v souladu s normou DIN EN 12208). Práh navíc dosahuje nejvyšší třídy (třída 6) dle směrnice vydané organizací IFT Rosenheim ohledně určování a klasifikace obtížnosti překonávání prahů (BA-01/1). To znamená, že lidé na invalidním vozíku, malé děti i osoby s chodítkem mohou práh překonávat bezpečně a snadno.

Velkou výhodou zapuštěného prahu jsou dvě kontinuální úrovně těsnění, které zajišťují optimální odolnost celého systému vůči povětrnostním vlivům. Vodu odvádí zabudovaný odvodňovací kanálek s jednosměrným ventilem, přičemž k realizaci lze využít standardní odvodňovací systémy. Díky možnosti zvolit si mezi dvěma různými výškami prahové konstrukce (50 mm nebo 80 mm) se systém hodí pro novostavby i renovace. Navíc umožňuje velice snadnou údržbu, protože odvodňovací kanálek je snadno přístupný přes odnímatelný krycí profil.

Prosklené dvoukřídlé dveře Schüco umožňují otevření pouze jednoho dveřního křídla, pokud je to potřeba (zdroj: Schüco)Prosklené dvoukřídlé dveře Schüco umožňují otevření pouze jednoho dveřního křídla, pokud je to potřeba (zdroj: Schüco)

Pohodlné ovládání umožňuje i výškově nastavitelné madlo

V bezbariérových budovách hraje jednoduchost ovládání stejně důležitou roli jako přístupnost, rozpoznatelnost a pohodlí. Klíčová je výška umístění madla – zejména pro osoby na invalidním vozíku, ale i další uživatele. V souladu s normou DIN 18040-2 (pro byty umožňující neomezený pohyb invalidního vozíku) lze u bezbariérových okenních systémů AWS od firmy Schüco individuálně nastavit výšku madla mezi 850 mm a 1050 mm (měřeno od úrovně podlahy ve finální úpravě). Bezbariérová řešení Schüco zároveň splňují požadavky na maximální ovládací sílu (v souladu s normou DIN 18040-2) nutnou k otevírání a zavírání bezbariérových prosklených dveří (DIN EN 13115, třída 2): Pro otevření je to 5 newton metrů (Nm), při vyklopené pozici pak 30 newtonů (N).

Umožňují to dvě součásti kování AvanTec SimplySmart. Pomocný otevírací mechanismus s lankovým zařízením pomáhá při otevírání okenního křídla, zatímco pružinová jednotka zajišťuje snadné a plynulé zavírání. To vše umocňuje hydraulicky tlumené a zpomalené dovírání těsnění, díky kterému probíhá zavírání potichu a bez námahy.

Bezbariérové otevírání a zavírání oken závisí především na výšce madla a ovládací síle. V rámci systému Schüco lze tyto hodnoty individuálně nastavit a splnit tak veškeré požadavky (zdroj: Schüco)Bezbariérová hliníková okna a dveře Schüco: okna nad parapetem a balkonové či terasové dveře se zapuštěným prahem – nyní k dispozici také jako bezbariérové dvoukřídlé prosklené dveře (zdroj: Schüco)

podle podkladů společnosti Schüco