Při realizaci komunikací v okolí skladové haly a kanceláří použila realizační firma jeden z produktů společnosti ZAPA beton – drenážní beton ZAPA DROP pro finální pochozí a pojezdovou vrstvu.
ZAPA DROP zajišťuje odvod dešťové vody do podloží, a nabízí tak mimo architektonické funkce možnost značné úspory za poplatek za dešťovou vodu zastavěného území.
Okolí budovy ve Svatopetrské ulici v Brně, má již dokončeny veškeré komunikace. Použit byl přírodní drenážní beton v různých tloušťkách. Pochozí plochy byly navrženy a zrealizovány v tloušťce 15–20 cm a v části, kde se uvažuje i s pojezdem nákladních automobilů, byla tloušťka vrstvy 20–25 cm. Beton v celkovém množství 80 m³ dodala betonárna v Holubicích u Brna. Konzistence drenážního betonu byla laděna s techniky realizační firmy a ve spolupráci s technologem společnosti ZAPA beton. Vzhledem k období realizace (prosinec–leden), byly použity na přikrytí pásy netkané textilie.
Drenážní beton je vhodný pro použití zejména v zahradní architektuře, například okolo bazénů, na terasy nebo cestičky, ale i na cesty, pěší zóny, parkoviště, cyklotrasy a pro další účely. Má vynikající odvodňovací vlastnosti a zároveň dobrou únosnost.
Precizní zpracování a kvalitní materiál jsou zárukou kvalitního díla. A že se jedná o výborný produkt svědčí i zisk zlaté medaile v soutěži vystavovaných produktů na stavebním veletrhu v Brně.
Vlastnosti betonu ZAPA DROP
ZAPA DROP je vyráběn podle podnikové normy PN 02/2016. Jde o produkt vyvinutý na míru zákazníka pro splnění speciálních provozních požadavků. ZAPA DROP je navržen tak, aby měl vynikající odvodňovací vlastnosti v kombinaci s dobrou únosností. Vysoké hodnoty vsakovací poměrů umožňují aplikaci tohoto produktu zejména v místech nové zástavby, kde by z důvodu vysokých požadavků na zachování vsakovacích poměrů bylo nutné budování retenčních nádrží. Další uplatnění je v okolí bazénů a všude, kde je požadavek na propustnost vody. Beton ZAPA DROP je vhodné použít jako náhradu zámkové dlažby. Oproti ní nabízí ZAPA DROP výrazně rychlejší a pohodlnější možnost ukládky bez omezení tvaru a velikosti bez vzniku odpadu (bez prořezů).
Složení výrobku: kamenivo Dmax 8–22 mm (dle požadované pevnosti, vsakovacích poměrů a tloušťky výsledné konstrukce), cement, příměsi, přísady, voda a minerální pigmenty.
Technické vlastnosti produktu jsou na všech betonárnách totožné. Složení produktu se liší pouze v detailech podle místa výroby a podle individuálních požadavků zákazníka.
Beton ZAPA DROP je možné použít na vodorovné konstrukce bez vyztužení, u kterých je vysoký požadavek na propustnost vody. Díky vysokým vsakovacím poměrům umožňuje ZAPA DROP průchod 90–95 % dešťové vody do spodních vrstev, a to i při intenzivních srážkách. Je tak zabráněno vzniku kaluží a stojaté vody. Toho je možné využít zejména u větších ploch, kde k odvodu vody z povrchu není nutné spádování. Díky ukládce v plastickém stavu je možné oproti zámkové dlažbě dosáhnout jakéhokoli tvaru výsledné konstrukce bez nutnosti výběru omezeného sortimentu a bez vzniku značného odpadu při složitějších tvarech. Díky použití minerálních pigmentů ZAPA DROP zároveň plní architektonickou funkci. Probarvení v celém objemu cementové pasty zajišťuje barevnou stálost i v případě jejího mechanického poškození.
Varianta z kulatého kameniva je příjemná pro chození na boso, ideální je k bazénům, terasám a na zahradu. Varianta z drceného kameniva má lepší protiskluzové vlastnosti, je vhodná pro cesty.
Minimální smrštění eliminuje nutnost provádění dilatačních úseků na minimum (dilatační úsek max. 10 m).
Beton ZAPA DROP je možné probarvovat pomocí vysoce kvalitních minerálních pigmentů, které zajišťují dlouhodobou barevnou stálost. ZAPA DROP je probarvený v celém objemu cementové malty, která obaluje zrna kameniva. Díky tomu si ZAPA DROP zachovává svou barevnost i při mechanickém poškození cementové malty. Barevný odstín lze vybírat ze vzorníku, případně lze barvu specifikovat individuálně po předchozí domluvě s technologem. Kombinací jednotlivých pigmentů a jejich koncentrací je možné dosáhnout požadovaných odstínů v různé míře sytosti.
Při dopravě na korbě nákladního automobilu probíhá probarvování v míchacím zařízení. Při dopravě autodomíchávačem probíhá probarvování v něm. Pro zajištění stejného barevného odstínu u větších objemů ZAPA DROP se doporučuje doprava autodomíchávačem, kdy je zajištěna stejná barevnost v celém objemu autodomíchávače. Vlivem eventuální změny vlhkosti v materiálech během výroby je možná mírná změna v barevném odstínu mezi jednotlivými záměsmi/autodomíchávači.
Realizace
Před betonáží je třeba připravit stabilní, dostatečně únosné a zhutněné podloží (obdobně jako pod zámkovou dlažbu). Při nižších teplotách prostředí (nižších než 5 °C) se betonáž nedoporučuje, pokud není možné zajistit tyto teplotní podmínky po následujících 48 hod. po uložení betonu. Tyto podmínky musí být zajištěny i pro podloží, na které se ZAPA DROP ukládá.
Při teplotách vyšších než 25 °C je vhodné chránit konstrukci před přímým slunečním svitem, ochlazovat povrch například zakrytím fólií a jejím následným vlhčením vodou. Je třeba zabránit nadměrnému vysychání povrchu konstrukce po dobu min. 48 hod. od uložení například zakrytím volného povrchu nepropustnou fólií a udržovat vrstvu ve vlhkém stavu nejméně sedm dní od ukládky. ZAPA DROP je třeba chránit před zanesením zeminou a jinými nečistotami, aby nedošlo ke snížení funkčních vlastností.
Pokládka
Beton ZAPA DROP je možné úkládat třemi způsoby:
● ručně s následným zarovnáním a dohutněním (například pomocí menších hutnicích válců používaných na tenisových kurtech);
● za pomoci grejdrů, které před sebou hrnou směs, a radlice, které v nastavené výšce urovnává ZAPA DROP do potřebné tloušťky (tato metoda je vhodná zejména pro větší plochy);
● Za pomoci speciálních finišerů, které dostatečně zhutní a uloží ZAPA DROP ve stejné tloušťce v celé ploše a umožňují velice rychlou ukládku (tato metoda je vhodná zejména pro větší plochy, kdy výrazně snižuje dobu potřebnou pro ukládku a zhutnění). Vhodné jsou finišery používané pro pokládku asfaltových směsí nebo cementobetonových krytů (s vyloučením hutnění ponornými vibrátory).
Dohutnění se provádí za pomoci hutnicích válců bez vibrace, dusáním nebo jen urovnáním do požadovaného tvaru. (Výsledná pevnost je výrazně ovlivněna mírou zhutnění). Nedoporučuje se nadměrné hlazení povrchu, které může zapříčinit zatečení cementové pasty do volných spár v kamenivu a výrazně tím snížit odvodňovací vlastnosti.
Ošetřování probíhá ihned po zhutnění a srovnání výsledného povrchu. Volný povrch se zakryje za pomoci geotextílie, nebo nepropustné fólie aby bylo omezeno nadměrné vysychání a zvýšila se ochrana před povětrnostními podmínkami a přímým slunečním svitem. Zároveň se tak urychlí nárůst pevnosti. Toto ošetřování by mělo být zajištěno minimálně po následujících 48 hodin. Zároveň se musí dodržovat minimální a maximální teploty okolí a podloží v době ukládky a ošetřování.
Parametry
● Objemová hmotnost 1700–2000 kg/m³;
● vsakovací poměry 90–95 %;
● objem mezer 15–25 %;
● pevnost v tlaku po 28 dnech 8 MPa.
podle podkladů firmy ZAPA beton
Nejnovější komentáře