Informace výrobců, Podlahy

Chybami se podlahy učí aneb Od vinylů k SPC a bio krytinám

Která podlahová krytina je měkká, na dotek příjemná, s dlouhou životností, odolností a jednoduchou údržbou, navíc dostupná v populárních dekorech imitujících přírodní materiály? Na tuto otázku ještě donedávna existovala jediná odpověď – vinyl. Krytina, která je stále oblíbenou volbou v soukromých i komerčních prostorách, už má ale své následovníky. SPC podlahy a bio podlahy si zachovávají výhody vinylů, díky zcela odlišným technologiím i materiálům použitým při výrobě poskytují ale i něco navíc. Nejdůležitější přidanou hodnotou je aspekt ohleduplnosti k životnímu prostředí, jedná se o krytiny 100% recyklovatelné.

Ačkoli bývají vinylové krytiny, SPC podlahy a podlahy ekologické často zmiňovány společně a občas dochází i k jejich záměně, jedná se o tři zcela rozdílné typy materiálů. Důvodem, proč bývají tak často spojovány, je fakt, že na počátku jejich zrodu byl vinyl. I když výrobci stále více zdokonalovali jeho vlastnosti, jednu z nich eliminovat nedokázali: Vinylové podlahy jsou stále vyráběny z plastu. Při hledání ekologičtějších variant se tak výrobci nutně museli vydat jiným směrem a našli nové možnosti.

„Jednou z cest jsou tzv. SPC podlahy, jejichž základní složkou je kamenivo, tedy obnovitelný materiál. Další možností jsou tzv. elastické krytiny z biopolyuretanu, které jsou 100% ekologické,“ říká Milan Mrkáček, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi (KPP), která nabízí bohatě zastoupený sortiment všech tří typů uvedených krytin.

Vinylem to začalo

Oba typy nových krytin tedy vděčí za svou existenci vinylu – nebýt snahy výrobců o eliminaci neduhů PVC krytin, moderní SPC či bio podlahy by zřejmě neexistovaly. „Zachovávají si tak to nejlepší, co vinyly nabízejí: Teplý povrch příjemný na dotek i při chůzi, s nízkou kročejovou hlučností, odolnost proti opotřebení i v případě vyšší zátěže, která je předurčuje k použití i v komerčních prostorách, dále dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost proti UV záření,“ vypočítává Milan Mrkáček z KPP.

Díky nízkému tepelnému odporu jsou rovněž všechny tři typy vhodné pro použití na podlahové vytápění a zmínit je nutné i jednoduchou údržbu – ve všech případech stačí voda s malým množstvím běžného čisticího přípravku, případně i bez použití saponátu.

Vinylová podlaha WINEO, dekor Camden Factory (zdroj: KPP)Vinylová podlaha WINEO, dekor Dub Corn Rustic (zdroj: KPP)Vinylová podlaha HOME XL (zdroj: KPP)

SPC podlahy – pevné a tvarově stálé, přesto měkké a teplé na dotek

Krytiny SPC (z angl. Stone Polymer Composit), označované také jako SPC rigidy, jsou vyrobené ze směsi drceného kameniva – minerálů. Bývají proto nazývány podlahami minerálními (např. značky KPP, Wineo, Kährs či Arbiton). Kamenivo dodává těmto krytinám pevnost a ohebnost, pružnost zajišťují polymery. Při výrobě nejsou používána žádná změkčovadla neboli ftaláty ani jiné škodliviny. SPC podlahy jsou tedy zdravotně zcela nezávadné a zároveň 100% recyklovatelné. Jaké další výhody má tento typ krytin? Podlaha s minerálním jádrem je vysoce pevná, odolná vůči bodovému zatížení i celkovému opotřebení.

„Proti vinylovým podlahám má také větší tvarovou stabilitu, přesto je měkká (oproti např. laminátovým podlahám), na dotek teplá, pružná, mírní nárazy apod. Z praktických výhod je třeba ještě zmínit, že většina SPC krytin je vyráběna již s integrovanou protihlukovou podložkou, což značně usnadňuje pokládku,“ dodává Milan Mrkáček. SPC podlahy jsou, alespoň prozatím, k dispozici pouze v zámkovém provedení.

SPC podlaha Kährs Kebnekaise (zdroj: KPP)SPC podlaha Kährs Whinfell (zdroj: KPP)SPC podlaha HOME XL (zdroj: KPP)SPC podlaha Arbiton Amaron Wood, dekor Alaskan Oak (zdroj: KPP)

Zatím nepřekonané bio podlahy

Na snaze eliminovat neduhy vinylových podlah vyrostly i tzv. ekologické podlahy nazývané také bio krytiny. „Na jejich výrobu se používají výhradně přírodní látky z obnovitelných zdrojů – ricinový nebo lněný olej a sádra. Nejsou použity žádné umělé přísady, žádná změkčovadla nebo chlór. Díky tomu jsou i tyto krytiny 100% recyklovatelné, bez jakéhokoli zápachu a bez emisí. Lze je bez obav vyhodit do odpadkového koše spolu se směsným odpadem. V případě požáru rovněž nevznikají toxické plyny a téměř žádný kouř,“ vypočítává odborník z KPP. Na trhu je tento typ podlah zastoupen kolekcí Purline od výrobce Wineo. Ekologičnost těchto bio podlah potvrzuje řada certifikátů a vyznamenání.

Pokud jde o užitné vlastnosti, na prvním místě je třeba jmenovat skutečnost, že podlahy Wineo Purline spadají do nejvyšší zátěžové třídy. Povrch totiž tvoří vrstva z polyuretanu silná 0,3 mm, která zajišťuje maximální odolnost a zároveň pružnost a měkkost krytiny stejně jako vysokou rezistenci proti ulpívání nečistot či působení chemikálií. Bio podlahy Purline splňují vysoké hygienické nároky, jaké jsou na podlahy kladeny např. ve zdravotnických zařízeních, výzkumných pracovištích či školách. V rámci řady Wineo Purline se nabízejí krytiny určené k zámkové pokládce i plošnému lepení.

Výhodou podlah Wineo Purline je i fakt, že celá výroba je soustředěna na území Německa a není tak závislá na komponentech vyráběných v Asii, jako je tomu u mnohých jiných výrobců.

Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1200, dekor Introducing Otto (zdroj: KPP)Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1200, dekor Please meet Paula (zdroj: KPP)Ekologická podlaha Wineo PURLINE 1200, dekor Announcing Fritz (zdroj: KPP)Ekologická podlaha Wineo PURLINE, dekor Valley Oak Soil (zdroj: KPP)

Zpět k vinylovým krytinám

Nicméně i u vinylových podlah nazývaných také PVC (Polyvinylchlorid) u vinylu v rolích nebo LVT (Luxury Vinyl Tiles) u provedení v dílcích se technologický vývoj ubírá směrem k co nejekologičtějšímu materiálu a řada výrobců nahradila ftaláty jinými změkčovadly. Současné vinyly jsou tak již většinou bez ftalátů, a pokud už tento typ změkčovadel obsahují, je jejich množství zcela minimální a pro zdraví tak bezpečné.

Nabízí se otázka, proč se v dnešní době tak citlivé na ekologický přístup vinyly stále těší takové oblibě. „Je to především z důvodu, že nabízí dvě možnosti pokládky – plovoucím způsobem i celoplošným lepením. Zároveň jsou vinyly k dispozici v různých tloušťkách včetně tloušťky 2 mm, což je praktické např. při rekonstrukcích. K tomu jsou k dispozici i v provedení na HDF desce včetně integrované podložky. To maximálně zjednodušuje pokládku, zajišťuje krytině vyšší tvarovou stálost a rovněž pomáhá vykrýt drobné nedokonalosti podkladu. Dalším důvodem je stále nejširší nabídka dekorů, té zatím ostatní dva typy krytin nedosahují. A pádným důvodem zůstává také cena – vinyly jsou při svých skvělých užitných vlastnostech nejlevnějším materiálem,“ vysvětluje Milan Mrkáček z KPP.

Podle jeho slov je nicméně budoucnost PVC podlahových krytin nejistá. „Vzhledem k tomu, že ekologičnost stavebních materiálů je pro výrobce i uživatele stále větší prioritou a 100% ekologické podlahy už jsou na světě, je podle mého otázkou času, kdy se stanou dostupnější a vinyl postupně vytlačí,“ předpokládá odborník z Kratochvíl parket profi, která nabízí jak vlastní značky vinylových podlah, tak produkty výrobců Wineo, Kährs a mFLOR.

Slovník pojmů

Vinylové podlahy nebo také podlahy z měkčeného PVC (polyvinylchlorid) či LVT krytiny (zkráceno z Luxury Vinyl Tiles – luxusní vinylové dílce). Jde o krytiny vyráběné z plastu a dodávané v rolích či v dílcích určených pro pokládku plovoucím způsobem či plošným lepením. Současní výrobci používají místo ftalátů jiné typy změkčovadel, tím je eliminována jedna z někdejších zásadních nevýhod PVC podlah.

SPC podlahy (z angl. Stone Polymer Composit) neboli minerální podlahy a také rigidy jsou vyrobené ze směsi (composit) drcených minerálů (stone) a polymerů. Bývají sice označovány jako nová generace vinylů, toto označení je ale zavádějící. Na rozdíl od vinylů neobsahují žádné umělé hmoty, jejich složení je přírodního původu a výsledný materiál je 100% recyklovatelný.

Ekologické nebo také bio podlahy jsou rovněž 100% recyklovatelné, jsou vyrobené z ricinového nebo lněného oleje a sádry, vrchní vrstva, která jim dodává neobvyklou pevnost a zároveň pružnost, je tvořena biopolyuretanem.

podle podkladů společnosti Kratochvíl parket profi