Celulózovou izolaci Climatizer Plus výrobce CIUR, a. s., lze označit jako ekologicky aktivní izolaci z přírodních zdrojů s vynikajícími technickými parametry. Jde o výrobek z ekologických surovin, zpracovaných ekologickým způsobem a po skončení velmi dlouhé životnosti může být produkt ještě ekologicky využit.
Izolace pro tepelnou a akustickou ochranu budov se vyrábí ze sběrného novinového papíru s přísadou minerálních solí, používaných také v potravinářství. K aplikaci se používá foukání stlačeným vzduchem. Po uplynutí životnosti izolantu se může využít jako hnojivo, kompost, palivo do bioplynových stanic nebo přepracovat na jiný materiál.
Vlastnosti a technické parametry
Climatizer Plus je univerzální tepelná a akustická izolace pro použití do střech, stěn a stropů budov. Dá se použít v libovolných tloušťkách podle typu konstrukce již od 4 cm. Aplikuje se foukáním stlačeným vzduchem.
Fyzikální parametry:
– součinitel tepelné vodivost λ = 0,038 W/m.K (EN 12667);
– objemová hmotnost: 30–90 kg/m³ (při volném foukání strojem na vodorovné plochy 30–45 kg/m³, při objemovém plnění strojem do vodorovných, šikmých nebo svislých konstrukcích 34–63 kg/m³, při max. zhutnění, případně nástřikem s lepidlem 45–90 kg/m³, při nástřiku s vodou 38–50 kg/m³;
– faktor difuzního odporu µ podle EN 12086: 1,1–3 (v závislosti na způsobu aplikace a sklonu zateplované plochy);
– reakce na oheň podle EN 13501: B-s1,d0 až D-s2,d0 (v závislosti na způsobu aplikace).
Způsob výroby
Na počátku výrobního procesu se vstupní surovina (odpadní papír) přetřídí, poté se postupně rozvlákní na požadovanou strukturu. Při rozvlákňování se přidávají potřebné příměsi v podobě minerálních solí, aby se dosáhlo požadovaných vlastností, a nakonec se zabalí. Schematicky jsou procesy výrobního postupu zobrazeny na obrázku. Výhodou všech těchto produktů je využití odpadních materiálů jako vstupních surovin. Dochází tak k využití/odstranění odpadů a k úspoře primárních surovin a energií.
Inovace
– Z druhotné suroviny vzniká 100% recyklovatelný produkt, který může po skončení své životnosti sloužit i jako vstupní surovina pro další zpracování.
– Využitím produktu jako stavebního materiálu udržuje uhlík mimo atmosféru a tím pomáhá ke zmírňování změny klimatu způsobené antropogenní činností. Obsah uhlíku zůstává v izolaci po celou dobu užití produktu.
– Způsob aplikace zafoukáním do všech konstrukcí, dutin a mezer zastaví úniky tepla a zabrání vzniku tepelných mostů v budově.
– Výlučná schopnost celulózové izolace pracovat s vlhkostí. Když je v interiéru budovy příliš vlhko, část vlhkosti pojme do své struktury. Když se situace obrátí, vypouští Climatizer Plus vlhkost zpět do ovzduší. Udržuje se tak stálé a zdraví prospěšné mikroklima.
– Spojením způsobu aplikace a schopnosti izolantu pracovat s vlhkostí se vytvoří prostředí, ve kterém nevznikají plísně a alergie osob v interiéru.
– Vysoká měrná tepelná kapacita: cd = 1919–2142 J/kg.K, což je 2krát více než u jiných běžně používaných minerálních izolantů a polystyrenu. To znamená významné zlepšení akumulačních a akustických vlastností stavby. Climatizer Plus vydrží až 9 hodin nahřívání sluncem (při izolaci střechy v tloušťce 30 cm versus minerální izolace a polystyren – 3 hod., měkká stříkaná PUR izolace 1,14 hodiny). Energii akumuluje a nepropustí teplo dovnitř a v zimě jej zas udrží uvnitř budovy. Proti jiným izolantům je to násobně vyšší hodnota, to znamená i možnost menších tloušťek izolací.
– Dlouhá životnost výrobku a následná možnost zcela ekologické recyklace nezatěžuje životní prostředí (ve srovnání s jinými izolanty).
Materiálové složení
Pro Climatizer Plus se používá z cca 99 % odpadní papír, který neprochází třídicí linkou. Jedná se například o přebytky tiskovin a reklamních letáků, které nejsou distribuovány zákazníkům, školní sběr a sběrový papír ze sběrných surovin i sběrných dvorů. Jedná se tedy o otevřenou recyklaci.
Materiálové složení: celulózová vlna z odpadního papíru (cca 80,5–90,5 %), minerální přísady (9,5–19,5 %). Celulózová vlna slouží jako tepelný izolant, minerální přísady mají funkci zpomalovače hoření a brání biologickému poškození izolace.
Možnost recyklace nebo opětovného použití výrobku po ukončení jeho životnosti
Izolační materiál se v případě konce životnosti stavby nebo při rekonstrukcích může odsát a je využit jako hnojivo, být kompostován nebo slouží jako palivo do bioplynových stanic. Může být také přepracován na jiný materiál využívaný ve stavebnictví. Polotovar, který je upravován pro potřeby izolace, se používá i pro jiné druhy produktů v průmyslu.
podle podkladů společnosti CIUR
Nejnovější komentáře