Informace výrobců

Balkóny, lodžie, jejich skladby a sanace…

Balkóny, lodžie a terasy jsou jednou z velice obsáhlých oblastí v oboru pozemního stavitelství. Jedná se o konstrukci vysoce namáhanou povětrnostními vlivy a zvláště v dnešní době jsou na tyto konstrukční prvky kladeny vysoké nároky. Dále chci poznamenat, že tyto prvky jsou v současnosti mnohdy podceňované, což v mnohých případech vede k neplnění požadované funkce a opětovnému sanování, resp. rekonstrukcím, z hlediska obnovení jich funkčnosti (degradace konstrukce, zatékání aj.) – obr. 1.

Obr. 1

Společnost REMMERS má v tomto ohledu mnohaleté zkušenosti a z pohledu sanace těchto konstrukcí může nabídnout několik skladeb materiálů ke znovuobnovení funkce těchto konstrukcí.

Často podceňovanými detaily v konstrukcích balkónů jsou:
– vynechání, či vůbec nezabudování dilatačních pásek,
– zábradlí, které je zabudované do nosné konstrukce přímo ze shora, procházející skrze izolační vrstvy,
– špatné rozdělení dilatačních celků,
– chybějící obvodová dilatace (od svislého zdiva),
– nedostatečný či chybný spád od svislé konstrukce,
– chyby v oplechování, např. špatně provedená dilatace nebo voda stékající po konstrukci.

Při řešení výše uvedených problémů by se mělo zohlednit například to, že konstrukce bude namáhaná rozdílem teplot až 70 °C vlivem vystavení silnému slunečnímu záření, dešti či sněhu (správné rozdělení na dilatační celky, nebo obvodová dilatace či nezabudování dilatačních pásek).

Jinou kapitolou je chemická zátěž, která vzniká působením kyselého deště, shnilého listí, čisticích prostředků, posypové soli, příp. rozlitých nápojů (špatné vyspádování desky, nedostatečné oplechování). Dále pak musíme zohlednit např. i mechanickou zátěž, která vzniká oděrem při chůzi, posunování předmětů, stolů a židlí. Tyto zátěže ničí v první řadě ochrannou pochozí vrstvu, tedy plněné stěrky a povlaky či dlažbu.

Posledním zmíněným detailem je zábradlí procházející přímo do nosné konstrukce shora. Tomuto detailu je nejlépe se vyhnout a zábradlí ukotvit zespoda do konstrukce, aby nedocházelo k průchodu skrze hydroizolaci. Zde je nejslabší místo, kterým pak zatéká přímo do balkónové desky a vlhkost působí degradaci nosné konstrukce.

Nyní představujeme dvě varianty řešení skladby balkónů. První je modifikovaná minerální izolace s dlažbou (obr. 2), druhá designový systém epoxidových pryskyřic (obr. 3).

Obr. 2: Varianta modifikovaná minerální izolace s dlažbouObr. 3: Varianta designový systém epoxidových pryskyřic

Vybrané výrobky a jejich stručný popis
Kiesol
– tekutý mineralizační koncentrát jako složka systému k utěsnění nových staveb a sanaci starých staveb; mineralizace s hloubkovou ochranou používanou v praxi již více než 50 let (obr. 4).

Obr. 4

Betofix RM – rychle tuhnoucí mnohostranně použitelná sanační malta pro opravy betonu a železobetonu; má kompenzované smrštění, z čehož plyne možnost po 4 hodinách provést hydroizolační ochranu. Po této době je možné materiál brousit a sekat (obr. 5).

Obr. 5

MultiBaudicht 2K – izolační stěrka spojující vlastnosti minerálních izolačních stěrek překlenujících trhliny (MDS) a silnovrstvých živičných stěrek modifikovaných plastickou hmotou (KMB). Vytváří tak jedinečný profil vlastností pro celé spektrum stavebních izolací. Odpadají nepříjemné prostoje i komplikované pořadí následných vrstev (obr. 6).

Obr. 6

Flexkleber schnell – flexibilní, mnohostranná spolehlivá lepicí malta se zvýšenou schopností deformace a dlouhou dobou zpracovatelnosti (obr.7).

Obr. 7

Fugenschmal – hydraulicky tuhnoucí, jemná spárovací malta, míchaná strojně; s portlandským cementem a velmi kvalitním minerálním kamenivem a neblednoucími pigmenty, odolnými vůči alkáliím. Snadné a hospodárné zpracování (obr. 8).

Obr. 8

MultiSil NUW – těsnicí hmota na silikon-kaučukové bázi s neutrálním způsobem síťování (alkoxysystém). Způsob síťování ji předurčuje k použití do vlhkého prostředí, kde se eliminuje náklonnost k plesnivění (obr. 9).

Obr. 9

Další informace najdete na stránkách www.remmers.cz.

Petr Štěpnička,
technický zástupce, Remmers, s. r. o.