Ve francouzském městečku Marly-le-Roi platí historií inspirované předpisy provedení fasád, vchodových dveří a okenic jako součást stavebních omezení pro rekonstrukce a novostavby. V rámci těchto přísných pravidel vzniklo nové léčebně terapeutické centrum La Dubiniere. Prim v jeho barevném a materiálovém pojetí hrají hliníkové fasádní šablony ve třech odstínech zelené barvy.
Obyvatelé Marly-le-Roi jsou fascinováni zahradami, zámky a parky do té míry, že dodnes utvářejí hlavní podobu města, které se stalo zámožným předměstím Paříže a zaznamenalo významný nárůst počtu obyvatel. Smyslem direktivních předpisů je udržet jednotný ráz barevného pojetí města, spojit minulost se současností a zamezit tak nežádoucím extrémům. V souladu s předpisy by se na omítkách fasád novostaveb měly používat světlé pískové tóny, zatímco na dveřích, oknech a architektonicky významných akcentech jsou vyžadovány odstíny zelené barvy.
Léčebné rehabilitační centrum
Novostavba léčebného centra ve tvaru elipsoidu má fasádu provedenou z extrémně lehkých a tvárných fasádních šablon PREFA s reliéfem podobným šupinám na kůži hada. Tři odstíny zelené barvy (šedozelená, reseda zelená a mátově zelená) nejen že splňují místní přísná kritéria, ale umožňují také integraci stavby do okolního prostředí, které tvoří rozlehlá zahrada. Současně, jelikož zelená barva je barvou uklidňující, navozují pocit jistoty a bezpečí pro klienty přicházející do centra.
„Toto zelené hnízdo je uspořádáno úhledně, přehledně a nenáročně, stejně jako všechny naše projekty,“ říká Martin Armingeat, vedoucí kanceláře 2AD Architecture, která návrh léčebného centra ztvárnila. Bezbariérová stavba je přístupná přímo z veřejného parkoviště, aby byla k dispozici všem obyvatelům Marly-le-Roi. Různé cvičební místnosti uvnitř jsou uspořádány do kruhu okolo tzv. čekací zóny na ploše přes 330 m2, aby spojovací komunikační prostory uvnitř objektu byly co nejmenší. Protože centrum nemá díky svému tvaru jasnou konturu přední ani zadní části, byly i jednotlivé odstíny zelených fasádních šablon na ploše fasády rozmístěné plynule a harmonicky okolo celé budovy.
Ekologická budoucnost
V 2AD Architecture se domnívají, že v blízké budoucnosti se v evropských aglomeracích bude pozornost soustředit spíše na přestavby než na novou výstavbu. Proto se už teď zaměřují více na technické koncepty, které lépe vyhovují ekologickým požadavkům na přírodní zdroje a celkovou energetickou náročnost budov. „Nemáme tolik mezinárodních projektů jako dříve,“ zmiňuje Martin Armingeat, který donedávna stavěl v Číně, Indii, Alžírsku a na ostrově La Reunion. „Mít staveniště po celém světě už není udržitelné. Stejně jako stavět z trvale neudržitelných materiálů. I proto používáme ve svých pracích stále více hliníkové prvky. Jsou jednoduché na realizaci, velmi dobře vypadají a jsou 100% recyklovatelné. Navíc mají takřka neomezenou životnost,“ uzavírá Armingeat.
podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte