Fasádní pláště, Informace výrobců

Větrané fasády: moderní, zdravé a úsporné bydlení

Fasády na stavbě si každý člověk, ať už stavař, architekt nebo běžný kolemjdoucí, všimne hned na první pohled. Jedná se totiž o viditelnou obálku domu, která může prozradit vše o jeho stáří či celkovém stavu. Proto je důležité mít fasádu, která bude nejen dobře vypadat, ale bude domu i celkově prospívat. Jedním z řešení, které představují modernější, zdravější, a dokonce i úspornější bydlení, jsou větrané fasády (nebo také provětrávané fasády). Vzhledově navíc díky své rozmanitosti v provedení budou slušet rodinnému domku stejně tak jako firemnímu komplexu budov. Ve spojitosti s kvalitní minerální izolací dosahují perfektních tepelněizolačních a akustických vlastností.

Systém provětrávaných fasád je založený, jak již název vypovídá, na provětrávání vzduchové mezery mezi tepelnou izolací a vlastní fasádou domu. Můžeme tak provětrávanou fasádu nazvat určitým druhem vnějšího zateplení. „Větrané fasády fungují na principu tzv. bezkontaktního zateplení domu. Mezi tepelným izolantem a samotou fasádou vznikne vzduchová mezera, která pomocí proudění vzduchu odvádí vlhkost z konstrukce. Tepelným izolantem chápeme minerální izolaci. Kvalitními materiály k zateplení provětrávaných fasád jsou URSA FDP 2/V-S, URSA FDP 32/V-S, URSA KDP 2/V a URSA KDP 32/V. Všechny produkty patří do skupiny výrobků URSA GLASSWOOL. Tento produkt vyniká svými tepelněizolačními, akustickými, nehořlavými a hygienickými vlastnostmi,“ vysvětluje architektka společnosti URSA Tereza Vojancová.

Minerální vlna URSA Vento 34

Dost bylo tepelných ztrát

Dobře provedená větraná fasáda ve spojení s kvalitní minerální izolací URSA GLASSWOOL dodá domu vynikající tepelněizolační vlastnosti, které sníží výdaje za vytápění. Díky tomu během zimy z domu neuniká teplo a během léta se objekt nejen nepřehřívá, ale také se lépe ochlazuje. Tím pádem ušetříte za vytápění i provoz klimatizace. „Správná izolace pomocí větrané fasády společně s minerální izolací URSA GLASSWOOL představuje ideální kombinaci pro maximální uspoření nákladů na vytápění či ochlazování domu,“ doplňuje Vojancová.

Pro zamezení tepelných ztrát je vedle větraných fasád a minerální izolace potřeba dbát i na kvalitní vzduchotěsné provedení stavby. „Tepelné ztráty infiltrací mohou mít docela zásadní vliv na energetickou bilanci stavby. Jestliže je stavba netěsná, může to vést ke kondenzaci vlhkosti v konstrukci. V případě nízké exteriérové teploty kondenzuje vodní pára, a to může po čase vést až k degradaci konstrukce,“ popisuje Vojancová.

Fasáda, která domu bude slušet

Při výběru materiálu, kterým se obloží větraná fasáda, máte na výběr hned několik. Může jít o keramické, kamenné, kompaktní nebo třeba dřevěné provětrávané fasády. Když však přijde na výběr toho nejvhodnějšího, je třeba se zamyslet hned nad několika faktory. „Záleží hlavně na estetických požadavcích investora, jeho finančních možnostech a jeho ochotě se věnovat obnovování/údržbě fasády během životnosti. Je také důležité vzít v potaz, zda není v lokalitě např. kvůli památkové ochraně nějaké omezení vzhledu budovy,“ upřesňuje architektka společnosti URSA Tereza Vojancová a dodává: „Je zkrátka vhodné myslet nejen na estetickou, ale i ekologickou stránku věci. Investor by měl porovnat životní cyklus jednotlivých výrobků z hlediska jeho působení na životní prostředí, a to již od těžby nerostných surovin, dopravu, výrobu, používání, a nakonec i zpracování odpadu.“

Na které vlastnosti materiálů je vhodné při výběru tedy brát ohled?
1. Ekologičnost materiálu
2. Životnost materiálu
3. Jak je třeba o materiál „pečovat“ v průběhu očekávané životnosti
4. Finanční hledisko
5. Památková ochrana
6. Estetika

Dřevostavba s větranou fasádou (zdroj: URSA)

Výhodné zvenčí i zevnitř

Větrané fasády vám vedle tepelněizolačních výhod zajistí také komfortní prostředí uvnitř domu. Společně s kvalitními minerálními izolacemi URSA GLASSWOOL vytvoří štít, přes který do interiéru nepronikne žádný ruch z ulice. „Větrané fasády disponují mnoha výhodami. Snižují výdaje na vytápění, zajišťují cirkulaci vzduchu a zmenšují riziko tvorby plísní, slouží jako akustický izolant, ale také celkově zvyšují architektonickou hodnotu celého objektu,“ zdůrazňuje Tereza Vojancová. Objekt je díky provětrávaným fasádám modernější a nabírá tak na hodnotě. Díky variabilitě materiálů se navíc nabízí designově zajímavé kombinace, které zajišťují originalitu a nepřehlédnutelnost domu.

Zdroj: URSA CZ s.r.o.