Schüco One je název nedávno dokončeného nového sídla společnosti Schüco, které navrhla kodaňská architektonická kancelář 3XN. Moderní kancelářská budova se může pochlubit dynamickým designem s otevřenými pracovními prostory, které podporují komunikaci a dokumentují, čeho lze dnes z technického hlediska dosáhnout pomocí moderních udržitelných fasádních systémů. Schüco One bude první budovou na světě, která získá všechny tři certifikace udržitelnosti LEED, BREEAM a DGNB. Novostavba se stala ikonou Schüco Campusu a zároveň ohlašuje začátek nové éry v pracovním světě.
Schüco Campus na severozápadě německého Bielefeldu získal novou výraznou budovu. Nejnovějším přírůstkem do firemního komplexu, který se během 60 let postupně rozšiřoval, je sídlo společnosti nazvané Schüco One, nová dominanta na rohu ulic Herforderstraße a Karolinenstraße. V posledních letech vyrostla v této oblasti ještě kancelářská budova Digital Hub One a Schüco Welcome Forum. Na jaře 2022 pak zde zahájila provoz také zrekonstruovaná budova Schüco Corporate Services.
Poměrně velký objem budovy Schüco One s dynamicky zaoblenými rysy je protikladem k obecně značně heterogennímu prostředí, které je charakteristické pro průmyslové stavby. Za architekturu je „zodpovědná“ kodaňská architektonická kancelář 3XN. Jesper Bork, projektový ředitel 3XN, popisuje architekturu Schüco One jako něco, co bude mít také dopad na chování lidí: „Jsem si jist, že v Schüco One bude pro lidi snazší komunikovat, bavit se spolu a zaměstnanci tu budou mít možnost změnit způsob své práce tak, aby vyhovoval jejich představám.“
Transparentní, dynamická a komunikativní
Novostavba se sedmi nadzemními podlažími a 7200 metry čtverečními užitné plochy se může pochlubit velkým foyer v přízemí. Všude jinde najdete otevřené a moderní kancelářské prostory bez tradičních chodeb. Novostavbu se starou budovou propojuje skleněný most přes pět pater a obě budovy společně tvoří sídlo společnosti Schüco One. Pod mostem vede hlavní vchod do přízemí novostavby, která je přístupná díky nově vybudovanému náměstí. Střídavě otevřené a uzavřené fasádní prvky dodávají budově dynamický vzhled, který pokračuje i uvnitř. Interiér s centrálním atriem, které se klene nad každým podlažím, se vyznačuje čistými liniemi, organickými tvary a denním světlem. Bílé zábradlí táhnoucí se kolem atria vytváří terasy a dodává budově osobitý design. Velká prosklená střecha nad atriem zaplavuje i nejhlubší části budovy denním světlem.
Nové pracovní prostředí: Místa pro sdílení informací nebo únik před ostatními
Ústředním prvkem vstupního foyer je široké schodiště vedoucí do prvního patra. To je koncipováno jako místo setkávání a v případě potřeby ho lze využít pro akce či výstavy. Už při vstupu do budovy je jasné, že dialog, komunikace a sdílení informací jsou podstatou Schüco One. Architektura, která je založena na principech „New Work“ a „Architecture Shapes Behaviour“ povzbuzuje lidi, aby spolupracovali a sdíleli své znalosti s ostatními v otevřeném pracovním prostředí, které se vyznačuje estetickým designem.
Existuje tu spousta kreativních pracovních míst, kde lidé mohou pracovat buď jako součást týmu, nebo sami. Pevné pracovní pozice tu jsou vzácné – většina zaměstnanců i každý tým si může sám vybrat místo, které nejlépe vyhovuje aktuálnímu úkolu, na kterém pracují. Kamkoli se rozhodnou jít, budou muset projít centrálním atriem. To vytváří nepřetržitý tok pohybu bez jakýchkoli slepých uliček.
V celé budově byly vytvořeny veřejné, poloveřejné a soukromé prostory, které lidem podle potřeby poskytují místa pro sdílení informací nebo únik před ostatními. Ve třetím, pátém a šestém patře jsou terasy a také střešní terasa, kde mohou zaměstnanci pracovat nebo si dopřát venkovní relaxaci.
Neprestižnější certifikace pro Schüco One
Vysoký uživatelský komfort je jen jedním prvkem konceptu udržitelnosti, který má položit základy dlouhé životnosti novostavby i vysoké spokojenosti zaměstnanců. Tři certifikace LEED, BREEAM a DGNB pro Schüco One jsou přesvědčivým důkazem udržitelného plánování, vysoce kvalitní estetiky, energeticky účinného provozu a moderního pracovního prostředí. Díky tomu je tato budova pravděpodobně prvním projektem na světě, který získal ne pouze jednu, ale hned tři neprestižnější certifikace pro udržitelnou výstavbu. Po uvedení budovy do provozu nyní provádějí tři certifikační společnosti individuální posouzení shody. Navíc ověření všech materiálů dodaných na stavbu v souladu s normou Sentinel Haus Institut potvrzuje, že prostředí kancelářských budov je velmi zdravé.
Celý fasádní systém má i certifikaci Cradle to Cradle (C2C) a téměř všechny instalované produkty byly oceněny na úrovni „Silver“. Základními kameny principu C2C jsou kritéria jako sociální spravedlnost, nepřítomnost nebezpečných látek, minimální spotřeba vody a využívání obnovitelných energií ve výrobním procesu. Široké používání materiálů a produktů s certifikací C2C navíc zajišťuje, že budova bude mít i nadále hodnotu, i když dosáhne konce své životnosti, protože její součásti lze recyklovat. To podporuje oběhové hospodářství a snižuje množství odpadu na skládkách.
Rekuperace tepla i možnost otevírat si okno ručně
Svůj podíl na certifikacích má i inovativní energetický koncept Schüco One. Nenáročná údržba budovy by měla zajistit její energeticky efektivní provoz. Požadavky na vytápění Schüco One jsou primárně pokryty sítí dálkového vytápění, ale k dispozici je také geotermální tepelné čerpadlo. Objekt je odvětráván systémem s integrovanou rekuperací tepla. Zaměstnanci si přitom mohou okna podle potřeby otevírat nebo zavírat sami a téměř každá kancelář má okenní prvky, které lze otevřít ručně.
Vysoce účinný plášť budovy
Zejména fasádní konstrukce, která byla vyrobena na zakázku společností Schüco Engineering, hraje zásadní roli v udržitelnosti budovy. Spojuje estetické kvality s technickými přednostmi systémů Schüco. Plášť přízemí je ze všech stran průhledný a vypadá jako skleněný podstavec, na kterém je umístěna plastika. Horních šest pater se skládá ze střídajících se průhledných a neprůhledných jednotek, které vytvářejí dynamický vzhled, záhyby fasády vytvářejí dojem harmoniky. Tato konstrukce nejen že vypadá úžasně, ale zároveň zabraňuje přehřívání interiéru. Přesto do něj fasáda stále vpouští dostatek denního světla.
Nejinak je tomu i u prosklené střechy nad centrálním atriem, u které byla použita konstrukce Schüco AOC s mechatronickým systémem střešních oken. Stínění zajišťuje elektrochromické dynamické tónované sklo SageGlass; když je velmi slunečno, sklo ztmavne a omezí solární tepelné zisky, ale zůstane nadále průhledné a poskytuje nerušený výhled na oblohu.
Inovativní charakter hlavní fasády
Fasáda kombinuje estetiku s inovativní technologií v kompaktní podobě. Její složitou geometrii umožnily vytvořit digitálně řízené výrobní metody i využití digitálního modelu budovy na bázi BIM ve stadiu projektu. K dodržení termínů instalace přispěla vysoká míra prefabrikace fasádních systémů. Hlavní fasáda se šesti nadzemními podlažími je založena na okenním systému Schüco AWS 75.SI+. Navržena je jako speciální konstrukce se základní stavební hloubkou 90 mm a dosahuje požadované hodnoty součinitele prostupu tepla U = 1,0 W/(m²K). Střídající se pevné prosklené prvky, vertikálně otvíravá okna se sloupky a pevná křídla dodávají fasádě rytmus a charakter.
Elektricky ovládané a skrytě integrované vnitřní rolety Schüco Integralmaster zajišťují, že pracovní prostory zůstanou bez oslnění v souladu se směrnicemi pro pracoviště. Předsazená fasádní protisluneční clona Schüco CSB zajišťuje stínění interiéru od 1. do 6. patra i v částech přízemí. Vodicí kolejnice je skrytá v profilu a vždy je zaručen výhled ven – i když jsou žaluzie zcela zataženy. Terasové východy byly navrženy s použitím okenních systémů Schüco AWS 90 jako speciální konstrukce.
Průhledný plášť přízemí se skládá z různých fasádních systémů Schüco. V zakřivených plochách i před místnostmi na východní straně byla použita sloupko-příčková fasáda Schüco FWS 50 s nejvyššími tepelně izolačními vlastnostmi, rovné plochy kolem vstupu byly vytvořeny z fasádních systémů Schüco FWS 35 PD Panorama Design. Všechny elektricky ovládané komponenty na fasádě jsou centrálně řízeny, ale současně je mohou zaměstnanci kdykoli ovládat ručně.
Zelená fasáda přispívá k pozitivnímu mikro i makro klimatu
Schüco One odděluje od stávající budovy v přízemí zelená fasáda, která zdůrazňuje udržitelnost tohoto stavebního projektu. Bylo použito systémové řešení Schüco Green Façade, ve kterém rostliny vyrůstají v materiálu na bázi rouna, který je vyplněn substrátem. Zelené fasády jako tato čistí vzduch, přispívají k pozitivnímu mikro i makro klimatu a podporují biologickou rozmanitost.
Detaily projektu
Název projektu: Nové sídlo společnosti Schüco One
Architekti: 3XN Copenhagen A/S
Podlahová plocha patra: 1100 m²
Užitná plocha: 7200 m²
Termín dokončení: červen 2022
Systémy Schüco použité v projektu:
Hlavní fasáda, 1. až 6. patro: Speciální konstrukce se základní stavební hloubkou 90 mm, založená na okenním systému Schüco AWS 75.SI+.
Ochrana proti oslnění: skryté vnitřní roletové řešení Schüco Integralmaster
Sluneční clona: Předsazená fasádní protisluneční clona Schüco CSB
Monitorování otevírání oken: SensTrack bezdrátové
Výstupy na terasu: speciální konstrukce okenních dveří na bázi Schüco AWS 90
Fasáda, přízemí:
Zaoblené a rovné plochy na východní straně: Schüco FWS 50 sloupko-příčková fasáda
Plochy vedle hlavního vchodu: sloupko-příčková fasáda Schüco FWS 35 PD (Panorama Design)
Okno směrem k Welcome Forum: okenní systém AWS 75 TipTronic
Zelená fasáda:
Systémové řešení zelené fasády Schüco
Skleněná střecha nad atriem: Schüco AOC 75 nasazovací konstrukce
Střešní okno: Schüco AWS 57 RO jako speciální konstrukce se sluneční clonou SageGlass
Vstup na střechu:
Fasádní systém: Schüco AOC 60 přídavná konstrukce se zakřivenými skly
Vnější dveře: Schüco ADS 75 SimplySmart
Vnitřní dělicí stěny:
Schüco FWS 35 PD sloupko-příčková fasáda
Dveře: Schüco ADS 65
Dveře v jádru budovy/schodiště:
WC/vedlejší místnosti: Schüco ADS 75
Schodišťové protipožární dveře: Schüco ADS 80 FR 30
podle podkladů společnosti Schüco
Foto: Stefan Brückner/Schüco CZ