Fasádní pláště

Prémiové omítky Baumit – řešení pro každou stavbu

Ne nadarmo se říká, že fasáda dělá dům. Právě její různorodost z pohledu volby materiálu, typu povrchové úpravy či barevného odstínu je vizitkou každého architekta, projektanta či investora, který vnáší do finální podoby rodinného či bytového domu svůj individuální pohled a představy. 

Fasáda s mosaikovou omítkou je kromě svého osobitého dekorativního vzhledu také vysoce odolná proti mechanickému poškození

Renomovaný výrobce stavebních materiálů Baumit je skutečným specialistou na omítky, neboť se jejich výrobou zabývá již několik desítek let. S cílem nabídnout komplexní a vysoce kvalitní řešení fasády pro každou stavbu, včetně finální omítky, využívá mimo jiné poznatků ze svého vývojového centra Viva Research Park v rakouském Wopfingu. Při výběru správného typu omítky je potřeba mít na paměti nejen estetickou stránku věci, ale také prostředí, ve kterém se stavba nachází z pohledu působení světla či klimatických podmínek. 

Použití silikonové fasádní omítky Baumit StarTop je léty prověřené řešení zejména v případě, kdy je potřeba zajistit u fasády vysokou prodyšnost a schopnost rychlého vysoušení jejího povrchu. Velkou oblibu získala tato omítková směs i tím, že je možné její probarvení  do všech barevných odstínů ze vzorníku Baumit Life s koncovým číslem 2-9. V čistě bílém odstínu fasády, pak je tato omítka s vysokou odolností proti řasám a plísním tou rozhodně nejlepší volbou. Použití nachází omítka Baumit StarTop také u staveb s prašným okolím, např. v těsné blízkosti silnic. Stejně jako fasádní nátěr Baumit StarColor, tvoří tato omítka při snadné zpracovatelnosti kvalitní kombinaci silikonového pojiva a inovačního funkčního mikroplniva zajišťující ve výsledku dlouhodobou ochranu fasády.   

Mechanicky velmi silně namáhanou částí fasády je často oblast soklů. K riziku mechanického poškození se navíc přidává také intenzivní působení vlhkosti, což vede po čase k celkové destrukci fasády. Pro tento případ nabízí Baumit řešení v podobě jednosložkové pastovité omítky Baumit MosaikTop. Velkou její předností je vedle vodoodpudivosti také vysoká prodyšnost a nelze opomenout ani unikátní dekorativní vzhled s kamennými efekty vytvořené vločkami slídy. Omítka Baumit MosaikTop se vyrábí ve dvou produktových řadách, a to Mosaik Natural Line a Mosaik Essential Line. První zmíněná řada zahrnuje osm exkluzivních kombinací kamenů za použití nového přírodního materiálu – slídových vloček „Mica Flakes“. Druhá řada s označením Essential umožňuje výběr z 22 nejoblíbenějších barev kamenných povrchů na bázi akrylátu. 

Jak jsme zmínili na počátku, provedení fasády, včetně volby barevného odstínu, svým způsobem personifikuje finální stavbu dle osobních preferencí investora. V případě, že je požadavek na výrazně intenzivní a zářivý barevný odstín fasády, nabízí se vynikající řešení v podobě použití prémiové pastovité tenkovrstvé omítky Baumit PuraTop s technologií Cool pigmentů. Žádná jiná prémiová omítka v portfoliu Baumit totiž nenabídne možnost využití jednoho z 94 výrazně intenzivních odstínů ze vzorníku Baumit Life. Zmíněná technologie Cool pigmentů dává navíc této omítce možnost použití na velkých plochách a kontaktních zateplovacích systémech.  A nakonec se silikonovou pastovitou omítkou Baumit CreativTop do exteriéru dává tento renomovaný výrobce příležitost všem, kdo touží po kreativním ztvárnění fasády různými technikami i barevnými odstíny. Jinými slovy v tomto případě se meze fantazii nekladou a zmíněná omítka s nekonečnou možností zpracování dodává fasádě individuální vzhled. Odlišnými kreativními technikami a s použitím různých nástrojů lze finálně docílit vizuální podoby dřeva, obkladového kamene, betonu, metalického povrchu a dalších podob. Výhodou je možnost použití jako omítky na zateplení, ale i na staré a nové minerální omítky. Baumit CreativTop je dodáván v 6 různých zrnitostech, které však lze vzájemně kombinovat.