Obnova fasády Městského úřadu v Moravské Třebové získala titul Realizace roku 2016 v 16. ročníku soutěže Ocenění roku, která se pravidelně koná pod záštitou časopisu Spektra. Stavbu do soutěže přihlásil výrobce LB Cemix, s. r. o., neboť rozsáhlá a zdařilá rekonstrukce probíhala s pomocí jeho materiálů a sanačních systémů. Za realizací vítězné stavby stojí firma JS Moravská Třebová, s. r. o.
Město Moravská Třebová založil roku 1257 Boreš z Rýzmburka jako typické kolonizační město s pravidelným půdorysem náměstí. Řada staveb a uměleckých děl dodnes upomíná na hospodářský rozkvět a vysokou kulturní úroveň města v 15. a 16. století za vlády pánů z Boskovic a Ladislava Velena ze Žerotína, kdy byla Moravská Třebová centrem humanistické vzdělanosti. Pro svůj ojedinělý soubor architektonických klenotů se Moravská Třebová stala roku 1980 městskou památkovou rezervací.
Piaristické gymnázium
Historie budovy Městského úřadu v Moravské Třebové sahá do 18. století. Původně šlo o piaristické gymnázium, jehož stavba byla započata v roce 1805 a dokončena v roce následujícím. Jednopatrová budova členěná pilastrovým řádem byla zvětšena na symetrickou čtyřkřídlou dispozici a opatřena ve vstupní části věží. Budova utrpěla velké škody při požáru města v dubnu roku 1840. V roce 1874 bylo gymnázium zestátněno a roku 1882 změněno na vyšší gymnázium. V průběhu dalších let kapacita dosavadní budovy přestala stačit, a v roce 1924 se proto gymnázium přestěhovalo do budovy chlapecké školy. Renesančnímu vzhledu budovy uškodily pozdější méně citlivé úpravy.
Sanace zdiva a oprava fasády
V letech 2001–2003 prodělala zanedbaná budova první rozsáhlou obnovu s ohledem na její historický a památkový charakter a stala se sídlem Městského úřadu. Objektu piaristického kolegia se tak navrátil vzhled dle dochovaných historických dokumentů.
Již v rámci první etapy rozsáhlé rekonstrukce objektu byly použity materiály Cemix, především speciální odvlhčovací omítkový systém Cemix SUPERSAN použitý v soklových partiích budovy. Průzkum objektu provedený v září 2002 totiž poukázal na velmi vysoké hodnoty vlhkosti v západní části budovy, která sousedí s ulicí Čs. armády. Díky změnám výškové úrovně okolního terénu se zde dostalo zdivo částečně pod úroveň terénu a bylo zatěžováno vzlínající vlhkostí. Pro sanaci zdiva byl navržen systém z několika typů omítek Cemix SUPERSAN (SUPERSAN hrubý a SUPERSAN jemný) a realizací byla pověřena firma Ing. Jan Matoušek – Agrostav Jevíčko.
Na jaře 2003 byl proveden další průzkum objektu, který se týkal západní, severní a východní fasády, tedy fasád viditelných z ulic Čs. armády, Olomoucká a Piaristická. I podruhé byly naměřeny velmi vysoké hodnoty vlhkosti a znovu navržen odvlhčovací omítkový systém Cemix SUPERSAN. Rekonstrukce se dočkala také zbývající část fasády objektu a rovné plochy necitlivě nanesených novodobých omítek byly odstraněny a nahrazeny novými omítkami, které navrátily fasádě původní architektonické členění. První etapa obnovy památkové budovy byla dokončena na konci roku 2003 a od té doby sanační omítky slouží svému účelu.
Výměna oken a dokončení opravy vnějšího pláště
Na kompletní dokončení fasády si Městský úřad v Moravské Třebové ale musel ještě několik let počkat. V roce 2016 se městu podařilo získat dotaci z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón a druhá fáze obnovy mohla začít. Rekonstrukce historické fasády, spojená s výměnou oken, byla svěřena firmě JS Moravská Třebová, s. r. o.
Práce byly zahájeny v dubnu a dokončeny v září loňského roku. Ani tentokrát nechyběly výrobky od značky Cemix. Fasádu budovy bylo nutné v rámci výměn oken lokálně rekonstruovat s pomocí probarvených jemnozrnných pastovitých omítek CEMROLL silikát a pro provádění vnějších štukových omítek byl zvolen špičkový výrobek Flexi štuk. Rekonstrukce fasády se neobešla ani bez dalších materiálů Cemix, jako jsou Sádrová omítka ruční, Silikátový fasádní nátěr či Lepicí a stěrkovací hmota BASIC.
Nová fasáda propůjčila Městskému úřadu v Moravské Třebové skutečně důstojný vzhled a stavba si titul Realizace roku 2016 právem zaslouží. Vnější plášť památkové budovy byl zrekonstruován citlivě a poctivě a Městský úřad se stal další ozdobou města, kterému se kdysi přezdívalo Moravské Athény.
podle podkladů firmy Cemix