Ekonomika, Průmysl a obchod

TOP stavební firmou roku 2014 z pohledu vypisovatelů veřejných soutěží je Strabag

Nejlépe se v minulém roce spolupracovalo veřejným institucím při stavbách a rekonstrukcích státního majetku se společností Strabag. Vyplývá to z výzkumu, který analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s firmou Saint-Gobain Construction Products CZ, a. s., divize Weber realizovala v dubnu 2015 mezi necelými čtyřmi stovkami vypisovatelů veřejných soutěží.

Předseda představenstva a. s. Strabag Jaroslav Katzer převzal z rukou Bohuslava Sobotky ocenění TOP stavební společnost roku 2014 Státní instituce, jimiž jsou ministerstva, kraje, města, obce, regionální úřady, státní podniky, školy, nemocnice, církevní instituce a svazy, uvedly, že se jim při realizaci veřejných zakázek na stavební práce nejlépe spolupracovalo se stavební společností Strabag, a. s. Veřejní zadavatelé mohli hlasovat pro pětadvacet společností, které v roce 2014 získaly největší množství veřejných zakázek. Hlasování se zúčastnilo 356 zadavatelů. Strabag tak byl zvolen nejkvalitnější a nejspolehlivější stavební firmou minulého roku – TOP stavební společností 2014. Cenu převzal na čtvrtečním Setkání lídrů českého stavebnictví 2015 z rukou premiéra ČR Bohuslava Sobotky předseda představenstva Jaroslav Katzer. Na druhém místě se umístila stavební společnost M‒Silnice, ocenění převzal její výkonný ředitel Zdeněk Babka. Třetí nejkvalitnější a nejspolehlivější firmou roku 2014 se stala společnost Porr, cenu převzal člen představenstva Antonín Daňa.

Stavební firmy našly v období od ledna do prosince 2014 ve Věstníku veřejných zakázek 3433 výběrových řízení za 133,8 miliardy korun. V loňském roce vypsali veřejní investoři o pětinu (18,2 procenta) více soutěží než v roce předchozím. Oproti roku 2013 stoupla o 6,7 procenta také předpokládaná hodnota oznámených zakázek. Dvě třetiny (62 procent) soutěží vypsaly regionální úřady a sdružení, mezi něž patří kraje, města, obce a správy komunikací. Více než pětinu (23 procent) zakázek poptávaly „ostatní subjekty,“ např. školy, nemocnice, církevní instituce, svazy, atd. Zbytek oznámení o zakázce zadávala ministerstva a další celostátní úřady (12 %) a státní podniky (3 %).

tisková zpráva