Ekonomika

Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o více než šest procent

Stavební produkce v dubnu meziročně klesla o 6,4 %. Meziměsíčně byla nižší o 3,4 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 10,9 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 14,1 %. Meziročně bylo zahájeno o 24,6 % bytů méně. Dokončeno bylo o 40,6 % bytů více.

Stavební produkce meziměsíčně klesla o 3,4 %. „V dubnu stavební produkce zrychlila svůj meziroční pokles a byla nižší o 6,4 %.  K tomuto poklesu přispěly oba její segmenty,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 5,3 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně klesla o 9,4 %.

Stavební úřady vydaly 6 387stavebních povolení, meziročně o 10,9 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 53,9 mld. Kč a meziročně vzrostla o 14,1 %.

Počet zahájených bytů meziročně klesl o 24,6 % a dosáhl hodnoty 2 685 bytů. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 40,6 % a činil 4 264 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 1,5 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 7,8 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v březnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 1,2 %. Pozemní stavitelství se snížilo o 1,2 % a inženýrské stavitelství kleslo o 1,8 %. „Stavební produkce v EU27 v 1. čtvrtletí v podstatě stagnovala. Česká republika je svým výkonem mírně pod průměrem EU podobně jako Německo. Naopak Polsko, Slovensko a Rakousko mají produkci meziročně vyšší,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Údaje za duben 2023 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 20. 6. 2023.

Doplněné vyjádření:  
Komentář Adama Zvady, CEO společnosti Scott.Weber Workspace, k aktuálním výsledkům ve stavebnictví:

„S obavou sledujeme pokles nově zahájených staveb kancelářských budov. Poptávka po flexibilních kancelářích a coworkingu roste, zejména ze strany velkých mezinárodních firem. V příštích letech proto v Praze očekáváme nedostatek ‘áčkových’ budov, které splňují nejpřísnější standardy udržitelnosti. Starší budovy budou mít problém dostát nárokům, které firmy vyžadují už dnes,” říká Adam Zvada, CEO společnosti Scott.Weber Workspace provozující flexibilní kanceláře a coworkingové kancelářské prostory.

Komentář k aktuálnímu vývoji stavební výroby a rezidenční výstavbě 
Vyjádření poskytla: Kristýna Viktora, vedoucí realitního oddělení Broker Consulting:

„Na trhu vidíme v současnosti zvýšený zájem o urychlení některých povolovacích procesů, a to ještě před nabytím účinnosti novely stavebního zákona. To by mohlo být v příštích měsících spouštěčem pro rozšíření rezidenční výstavby. Důvod, který se v té souvislosti často zmiňuje, je obava, že tato právní úprava v první fázi svého fungování zapříčiní paradoxně pokles stavební produkce, než si úřady a všichni ostatní na nové podmínky zvyknou a dokáží je uvést v život. 

Druhou příčinou pro rostoucí objem stavebních prací může být sezónnost. Na jaře a v létě, kdy je zejména pro venkovní práce vhodnější počasí, se staví samozřejmě mnohem lépe, než je tomu například v zimních měsících. To se ale dotýká spíše menších projektů, u nichž je délka realizace kratší. U větších investičních celků nehraje sezónnost až takovou roli. 

Z pohledu zájemců o rezidenční nemovitosti trvá jak poptávka po nových bytech, tak i těch starších. Čím dál častěji se v tomto směru na trhu objevují investoři, kteří novostavbu následně pronajímají. U staršího bydlení dochází mnohdy k nákladným rekonstrukcím a až poté se jednotky nabízí do užívání.“

Věškeré informace včetně grafů k vidění zde.