Ekonomika

Slovenské stavebnictví očekává příští rok stabilizaci

Slovenské stavebnictví by se po pěti letech konstantních poklesů mohlo začít v příštím roce stabilizovat. Lepší zítřky očekávají zejména firmy z inženýrského stavitelství a to díky velkým státním zakázkám.

Rok 2015 by již měl přinést první znatelnější růst objemu stavebních zakázek a nových prací. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy slovenského stavebnicví Q4/2013 analytické společnosti CEEC Research.


Slovenské stavebnictví aktuálně klesá již pátým rokem. Podle Slovenského statistického úřadu byly výsledky sektoru v prvních devíti měsících tohoto roku o třetinu horší (33,2 procenta) než ve srovnatelném období roku 2008, kdy slovenské stavebnictví dosáhlo vrcholu. Nejnovější výsledky Kvartální analýzy slovenského stavebnictví Q4.2013 ukazují, že rok 2013 by mohl být posledním rokem krize sektoru a stavebnictví by se mohlo v příštím roce začít stabilizovat, případně dosáhnout prvního velice mírného růstu (o 1,3 procenta).

Nejvíce optimistické jsou společnosti, které se věnují inženýrským stavbám, ty navíc očekávají i největší růst svých tržeb (o 4,0 procenta). Jednou z hlavních příčin jsou státem již započatá výběrová řízení na velké infrastrukturní projekty. Navíc zásobník práce tohoto segmentu v posledním půlroce stabilně roste a i výsledy SSÚ potvrzují konsistentní růst výkonu inženýrského stavitelství v posledních třech měsících. Blížící se příliv nových zakázek potvrzuje i ministr Dopravy, výstavby a regionálního rozvoje Ján Počiatek: „Od začiatku tohto roka do momentu, kedy píšem tieto riadky, sme uzatvorili diaľničné tendre v hodnote presahujúcej 735 miliónov eur. Hodnota všetkých dnes rozostavaných cestných a železničných projektov štátu je takmer dve miliardy eur. A som presvedčený, že sa v najbližšom čase podarí uzatvoriť zmluvy aj na ďalšie diaľničné úseky, takže do sektoru natečú ďalšie stovky miliónov.“ Firmy z oblasti pozemního stavitelství jsou podstatně skromnější ve svých predikcích, očekávají velice mírný růst svých tržeb (o 1,3 procenta). „Slovenskému stavebníctvu aktuálne stále chýba dostatok zákaziek. Ako ale ukazujú najnovšie výsledky nášho výskumu, v budúcom roku by sa to už malo zmeniť, a to hlavne vďaka v súčasnosti súťaženým veľkým verejným zákazkám na dopravnú infraštruktúru. Pozemné staviteľstvo svoje „lepšie zajtrajšky“ však stále ešte hľadá,“ komentuje výsledky analýzy Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. V roce 2015 by již růst sektoru měl dosáhnout znatelnějších úrovní (3,4 procenta).

Vytížení kapacit stavebních firem je stále velice nízké (78 %), ale dochází k jeho postupnému nárůstu (v září – 75 procent, v červnu 69 procent). A situace se zlepšila i v porovnání se stejným obdobím minulého roku, kdy bylo vytíženo touto dobou pouhých 72 procent kapacit společnosti. I přes pozvolně se zvyšující čísla a mírně optimistické vyhlídky do budoucnosti je aktuální situace stále velice náročná – stále je až pětina (22 %) kapacit stavebních firem nevyužita. Proto i přibližně třetina firem (29 procent) plánuje další snižování svých personálních nákladů a redukci svých kapacit. Většina firem rovněž již několika koly optimalizací prošla a část svých kapacit nahradila subdodávkami. Aktuálně firmy v průměru uvádějí, že vlastními silami realizují přibližně polovinu objemu svých zakázek (55 %).

S výhledem na potenciální stabilizaci sektoru již v příštím roce šest z deseti stavebních firem aktuálně investuje do svého rozvoje, který by měl vést ke zvýšení konkurenceschopnosti jejich firmy v dalších letech. Dvě třetiny firem (65 procent) potvrzují, že jejich firma měří efektivitu svých výkonů. Cílem je dosažení konkurenceschopnosti svých nabídek v rámci boje o zakázky na trhu. Přibližně polovina z nich sleduje tyto ukazatele na úrovni společnosti jako celku a druhá část monitoruje svůj výkon až na úroveň jednotlivých staveb. Rozpočet na investice v příštím roce bude přibližně o pětinu nižší (19 %) než byl v roce 2008. „Kríza prinútila spoločnosti k vyššej efektivite, PSJ Hydrotranzit nevynímajúc. V roku 2012 sme pri ½ zamestnanosti dosiahli 90 % obratu 2011, ale 3-násobok zisku,“ potvrzuje Juraj Kotúč, generálny riaditeľ PSJ Hydrotranzit.

Na nutnosti investic se shodují i dodavatelé stavebních společností jak uvádí Anton Barcík, generální ředitel Považské cementárny: „Žiadna výrobná firma sa v záujme zefektívnenia procesov a udržania svojej konkurencieschopnosti, resp. plnenia zákonných podmienok výroby, nezaobíde bez inovačných investícií. Bez inovácií výrobkov, služieb a procesov dlhodobo nemôže prežiť žiadna firma.“ Stejně tak i Michal Fickuliak marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber: „Väčšina našich najväčších zákazníkov neustále vymýšľa nové a nové vylepšenia, ktoré ponúkajú klientom už pri samotnom výberovom konaní. My sa taktiež snažíme každoročne ponúkať slovenskému trhu a našim zákazníkom mnohé inovácie a sme radi, že trh na ne reaguje veľmi pozitívne. Skupina Saint-Gobain, ktorej súčasťou je aj naša spoločnosť, bola zaradená do prvej stovky najinovatívnejších firiem na svete, čo považujeme za veľké ocenenie našej spoločnej práce.“ Pavel Štáf z firmy Bytecheck komentuje situaci takto: „Z nášho pohľadu je zakolísanie výkonu stavebníctva pre veľa firiem určitým pokrokom. Kvalitné firmy počas krízy zefektívnili svoje interné procesy. S prílivom väčšieho počtu zákaziek sa môžu zvýšiť zisky v porovnaní s predkrízovou dobou a dá sa tiež očakávať väčší doraz na kvalitu výstavby, čo ocenia predovšetkým koncoví zákazníci. Pokiaľ teda firmy v efektívnom riadení nepoľavia.“

Krize zlevnila projekty, ale také zhoršila jejich kvalitu
Bratislava, 2. prosince 2013 – Od počátku krize se ceny projektových prací snížily téměř až o třetinu. Jedná se o výsledek propadu poptávky a aktuálního převisu nabídky kapacit projektových společností. V důsledku nízkých cen až každá třetí společnost potvrzuje zhoršení kvality jimi realizovaných projektů. V příštím roce by mohlo dojít k první stabilizaci objemu projektových prací, první znatelnější růst se ale očekává až od roku 2015. Vyplývá to z nejnovější Studie slovenských projektových společností analytické společnosti CEEC Research.

Několik let trvající problémy stavebního trhu se odrazily také na sektoru projektových prací a to zejména v propadu objemu zakázek pro projektové firmy a také snížení cen, za které firmy projekty zpracovávají. Podle ředitelů projektových společností klesly ceny projektů v posledních pěti letech téměř o třetinu (31 procent). „Cenníky projektových a inžinierskych prác, Honorárové poriadky komory architektov atď., ktoré boli kedysi objektívne akceptované, dnes neplatia. Ceny sa pohybujú veľakrát hlboko pod ich niekdajšie minimum. Ak by sme porovnali ceny rovnakých služieb u nás a v zahraničí, tak výsledkom je, že na Slovensku sa projektuje za pätinu ceny, ktorá je bežná v štátoch EÚ na západ od našich hraníc, resp. v prípade Anglicka a Švajčiarska za desatinu ceny,“ komentuje současnou situaci Slavomír Podmanický, generálny riaditeľ, REMING CONSULT a.s.

Nízké ceny mají již velmi znatelný vliv i na kvalitu odvedené práce, jak potvrzuje část firem. Každý třetí ředitel projektové společnosti (36 procent) uvádí, že za peníze, které v současné době investor za projekt platí, nejsou schopni nabídnout stejně kvalitní projekty, jako realizovala jejich firma dříve. „Problémom sú najmä nízke ceny, ktoré vyplývajú zo značnej prevahy ponuky nad dopytom. Určite to súvisí aj s kvalitou. Tak ako aj pri iných ľudských činnostiach platí, že nemožno donekonečna znižovať ceny a predstavovať si, že kvalita sa zachová,“ popisuje aktuální situaci na trhu Peter Gemeran konateľ-riaditeľ, Hydrocoop spol. s r.o. To samé potvrzuje i Branislav Bačo, business manager, Ruukki Slovakia: „Z pohľadu výrobcov stavebných materiálov môžem konštatovať, že sa s týmto problémom stretávame denne. Projekty nie sú dotiahnuté do detailov. Chýba im koncepcia a znalosť použitia moderných materiálov. Samozrejme je jasné, že za málo peňazi – málo muziky. Nehovoriac o nedostatočnom čase na projekciu a prípravu. Následne sa snažíme situáciu zachrániť, ale vo fáze objednávania materiálov je často neskoro.“

Přijímání zakázek s nulovou nebo i zápornou marží potvrzuje každá přibližně pátá projektová firma (22 %). Náklady na projekt přitom tvoří zpravidla tři až pět procent hodnoty stavby, tedy v celkovém rozpočtu stavby velmi malý objem nákladové kapitoly. Šetřit na něm může mít ale závažné negativní důsledky na následnou realizační fázi. Možné dopady vyjmenovává předseda Slovenskej komory stavebných inženýrů Vladímr Benko: „Kvôli fetišu jediného výberového kritéria – najnižšej cenovej ponuky, zlacňovaniu v čase krízy – sa bežnou stala potreba opravovať nekvalitné stavby ešte pred kolaudáciu. Ešte horšie sú však prípady totálneho zlyhania stavieb s následkami strát na ľudských životoch.“

Vysoký tlak na cenu je dán především znatelným převisem aktuální nabídky projektových kapacit nad aktuálním objemem zakázek. Až 22 % kapacit na trhu je v současné době nevyužitých, a proto i většina firem (70 procent) očekává, že část projekčních kanceláří trh ještě opustí. „Obrazne by sa dalo povedať, že okolo už päť rokov vysychajúceho rybníka stále sedí príliš mnoho rybárov a časť z nich súčasnú situáciu už dlho nevydrží,“ komentuje situaci Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research. A tento pohled potvrzují i představitelé projektových a architektonických firem “Stále je tu nepomer, počet projekčných kancelárií je väčší ako objem dopytu po projekčných prácach. Myslím si, že o krachu niektorých projekčných firiem ešte budeme počuť,“ doplňuje Marian Kusý, ředitel Tebodin SK ale i architekt Ivan Kubík „Nadnesene sa dá povedať, že dobre už bolo. Mnohí architekti v sebazáchove zatvárajú ateliéry, keď majú ešte z čoho žiť z minula, alebo menia charakter svojho podnikania. Často je to veľká škoda, lebo sú to aj kvalitní jednotlivci. A krachy ďalšie ešte len čakajú, pretože ten krajec chleba, ktorý trh ponúka (ak vôbec ponúka), je čoraz menší, a ten boj je čoraz tvrdší, takže bude redukcia. Kto toto prežije, tak prežije už všetko.“

V příštím roce by podle ředitelů projektových firem mohlo dojít k první stabilizaci sektoru, tj. zastavení propadu objemu prací. Ten by měl zůstat téměř na úrovni tohoto roku (velice mírný růst o 0,7 procenta). Část kapacit, které jsou aktuálně nevytížené, bude tedy i v příštím roce stále obtížně hledat své uplatnění. Mírný nárůst objemu práce se očekává až v roce 2015, kdy by sektor podle představitelů firem měl začít znatelněji růst a to o 2,9 procenta. „Predpokladám, že sa v roku 2014 zastaví prepad trhu a nastane konsolidácia trhu. Je to jeden z prvých pozitívnych predpokladov za posledné roky. Napriek tomu si myslím, že sa konkurenčný boj jednotlivých subjektov na trhu ešte vyhrotí, keďže veľa firiem po dlhom ťažkom období balancuje na hranici prežitia,“ komentuje výsledky analýzy Michal Fickuliak marketingový riaditeľ SGCP, divízia Weber

Více informací je možné získat ve Studii slovenských projektových společností 2013, která je k bezplatnému stažení na www.ceec.eu

TIS 1603