Ekonomika

Použití recyklovaného stavebního materiálu je stále více populární

Podle průzkumů EUROSTAT tvoří stavební odpady největší část všech odpadů. Zacházení s nimi s tedy stále více dostává do povědomí stavebních společností.

Pro osm z deseti stavebních společností je důležitá ekologická likvidace těchto odpadů. V průměru stavební společnosti využívají recyklovaného stavebního materiálu na 37 % všech svých staveb. Vyplývá to z kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2021 zpracované analytickou společností CEEC Research.

Při likvidaci stavebních odpadů využívá více jak polovina dotázaných společností kombinaci vlastního řešení a spolupráce s externí společností (54 %). Pouze s externí společností pak spolupracuje 37 % dotázaných a pouze vlastní řešení využívá 5 % dotázaných. Jiná řešení, než jsou výše uvedená, potom využívají 4 % dotázaných.

Pro 84 % dotázaných společností je v otázkách likvidace stavebních odpadů důležitá také ekologická stránka. Pro dalších 14 % je ekologické řešení důležité pouze zčásti a pouze 2 % z dotázaných se na ekologickou likvidaci stavebních odpadů vůbec nezaměřuje. Stavební společnosti se také stále častěji zapojují do různých iniciativ, které se ekologickou prací se stavebními odpady zabývají. Příkladem může být společnost HOCHITEF CZ, a. s.: „Naše společnost se připojila k memorandu #Partners-ForSustainability, které formuluje konkrétní návrhy a postupy uvedení principů udržitelnosti z teorie do praxe. A jedním z důležitých pilířů udržitelnosti je právě uplatnění recyklovaných materiálů ve stavební výrobě, které reaguje na stále omezenější množství přírodních surovin. Proto se i my snažíme stavební odpad recyklovat, v co největší možné míře využívat i recyklovatelné materiály nebo výrobky z těchto materiálů,“ dodává Tomáš koranda, předseda představenstva společnosti HOCHITEF CZ, a. s.

Graf: Jakým způsobem zajišťujete likvidaci stavebních odpadů?Graf: Je pro vás v otázce likvidace odpadů důležitá ekologie?

V současné chvíli na stavbách využívá recyklovaný stavební materiál 81 % z dotázaných společností, a to v průměru na 37 % všech svých staveb. Tento materiál nevyužívá pouze 19 % z dotázaných. Ze společností, které zatím recyklovaný stavební materiál na svých stavbách nevyužívají, má 40 v plánu začít tento materiál využívat v horizontu 3 let, 10 % pak v horizontu delším jak 3 roky a 5 % se ho chystá začít využívat v horizontu kratším než 1 rok. Naopak 45 % z dotázaných využití recyklovaného stavebního materiálu na svých stavbách v plánu vůbec nemá.

Jiří Kozel, jednatel společnosti SWIETELSKI stavební s.r.o. se domnívá, že cesta recyklace je do budoucna pro stavební sektor nevyhnutelná: „Odpady likvidujeme nebo zpracováváme v souladu s platnou legislativou. V budoucnu se ale celé odvětví bude muset dát cestou recyklace. Zdroje přírodních surovin ubývají a náklady na skládkovné stavebního odpadu stále rostou. Recyklace je určitě jednou z cest, kterými se stavebnictví bude v blízké budoucnosti muset ubírat.“

Tato myšlenka rezonuje také s plány stavebních společností oblasti pořízení linky na recyklaci stavebního materiálu. Z dotázaných společností v současné chvíli vlastní linku na recyklaci stavebního odpadu pouze 13 %, zbylých 87 % tuto linku nevlastní. Avšak 18 % z těchto společností má v plánu si linku pořídit, zbylých 82 % toto v plánu nemá.

Graf: Využíváte na stavbách recyklovaný stavební materiál?Graf: Vlastníte linku na recyklaci stavebního materiálu?

Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2021 je zveřejněna na: www.ceec.eu

-red-

Související články:
Rebetong: Beton s přírodním kamenivem stoprocentně nahrazeným stavebními recykláty
Český patent nové metody recyklace stavební sutě
Plasticiet – designové deskové materiály z recyklovaných plastů
Porovnání mrazuvzdornosti kameniva získaného recyklací betonu s přírodním kamenivem