Ekonomika

Nejdražší kancelářské oblasti

Průzkum společnosti Jones Lang LaSalle odhaluje nejdražší trhy kancelářských ploch na světě, obory podnikání, které jim dominují, i budoucnost, kam se ubírají.

Silná poptávka společností především z finančního a technologického sektoru tlačí v mnoha městech ceny kancelářských ploch vzhůru. Nejnovější analýza Jones Lang LaSalle předkládá 12 oblastí, které z tohoto trendu těžily nejvíce. Soupeření společností o prostory právě na těchto místech způsobilo, že tu ceny rostly do nevídaných výšek.

Žebříček World’s Most Expensive Office Areas odráží globální i regionální ekonomické trendy a poukazuje na faktory, které při hledání kancelářských prostor společnosti zvažují. Všech 12 kancelářských oblastí patří mezi místa s nejlepším mezinárodním spojením a dostupností na světě, sídlí v nich centrály mnoha globálních korporací a soustřeďují se v nich největší profesionální talenty a nejbohatší lidé světa.

Navzdory změnám na finančních trzích průzkum ukazuje, že finanční sektor je největší hnací silou poptávky v těchto lokalitách. Všeobecný nedostatek dostupných ploch jim propůjčuje auru exkluzivity. Ta pak přitahuje nové společnosti z dalších sektorů, stejně jako luxusní obchody, hotely a zábavní průmysl.

Ředitel oddělení průzkumu trhu společnosti Jones Lang LaSalle, Jeremy Kelly, říká, že stejná skupina světových měst bude tomuto seznamu dominovat i v příštích letech, jejich pořadí se však bude měnit v závislosti na tržních podmínkách v jednotlivých sektorech a pokračujícím růstu v technologickém a telekomunikačním sektoru. Například Silicon Valley bude v žebříčku stoupat s tím, jak poptávka technologických společností tlačí výši nájmů nahoru.
Dynamika trhu však může mít i opačný efekt: „Tokio bylo po mnoho let jedním z nejdražších trhů kancelářských ploch na světě,“ říká Kelly: „Bylo však těžce zasaženo globální finanční krizí a ostatní asijská centra jej v žebříčku předstihla.“

Nejdražšími kancelářskými oblastmi v roce 2013 byly:

1. St James’s, Londýn: 194 USD za čtvereční stopu za rok (2088 USD/m2/rok)

Sídlo nejvýznamnějších světových hedgeových fondů, suverénních (státních) fondů a dalších specializovaných investičních manažerů, St James’s ztělesňuje jedinečnou dostupnost, luxusní vybavení a blízkost klientům.

St James s Square

2. Central, Hong Kong: 162 USD za čtvereční stopu za rok (1744 USD/m2/rok)

Vyhledávaná lokalita bankovní a finanční komunity v Hong Kongu. Nachází se zde prvotřídní hotely a luxusní obchody, má skvělou dopravní dostupnost i propojení cestami pro pěší.

3. Finance Street, Peking: 137 USD za čtvereční stopu za rok (1475 USD/m2/rok)

Tato oblast v Pekingu byla navržena pro finanční instituce a nejdůležitější podniky. Finance Street však láká také globální investiční banky a pojišťovny.

4. Rue du Rhône, Ženeva: 116 USD za čtvereční stopu za rok (1249 USD/m2/rok)

Nejlepší ženevská adresa pro společnosti z oblasti správy soukromého jmění, bankovnictví a luxusních maloobchodních značek.

5. Menlo Park, Silicon Valley, Kalifornie: 111 USD za čtvereční stopu za rok (1195 USD/m2/rok)

Epicentrum technologického vesmíru, Sand Hill Road v Menlo Parku je domovem mnoha investorů rizikového kapitálu.

6. Oblast kolem Kremlu, Moskva: 107 USD za čtvereční stopu za rok (1152 USD/m2/rok)

Kancelářské plochy v blízkosti Kremlu si oblíbili ruští i mezinárodní nájemci z oblasti financí a práva. Nová výstavba je zde přísně omezena, což napomáhá dalšímu nárůstu cen kancelářských ploch v této oblasti.

7. Fifth Avenue, Midtown Manhattan, New York: 104 USD za čtvereční stopu za rok (1119 USD/m2/rok)

Fifth Avenue je pravidelně řazena mezi nejdražší nákupní třídy na světě, je však také sídlem nesčetných hedgeových fondů hledajících prostory nejvyšší kvality v oblasti Midtown.

New York

8. Raffles Place/Marina Bay, Singapur: 103 USD za čtvereční stopu za rok (1109 USD/m2/rok)

Srdce singapurské finančnické oblasti je pulsujícím místem pro práci, život i zábavu. Prvotřídní dopravní spojení zde zajišťuje místní metro.

Singapur

9. Zlatý trojúhelník, oblast kolem Champs Elysées, Paříž: 99 USD za čtvereční stopu za rok (1066 USD/m2/rok)

Pařížské turistické i maloobchodní centrum je také kancelářským centrem pro společnosti s vysokou přidanou hodnotou včetně mezinárodních právních firem a bank i korporátních nájemníků hledajících dostupné, vysoce kvalitní budovy v blízkosti klientů.

10. Marunouchi, Tokio: 98 USD za čtvereční stopu za rok (1055 USD/m2/rok)

Marunouchi na západní straně Tokyo Station je kancelářskou oblastí s dlouhou tradicí. Nižší patra zdejších budov obsadily převážně luxusní obchody, ve vyšších patrech jsou kanceláře.

Tokio

11. Uraniastrasse a Paradeplatz, Curych: 91 USD za čtvereční stopu za rok (980 USD/m2/rok)

Uraniastrasse a oblast kolem Paradeplatz je jádrem curyšského kancelářského okrsku, který z většiny obsadil bankovní sektor a správci soukromého kapitálu. K jejich výhodám patří skvělá dostupnost a vybavenost.

12. Lujiazui, Šanghaj: 87 USD za čtvereční stopu za rok (936 USD/m2/rok)

Rušná finančnická oblast vyrostla za dvacetnárodní let na zelené louce. Nyní je šanghajskou největší obchodní a kancelářskou oblastí, která je sídlem 650 čínských a mezich finančních institucí.

Lujiazui Sanghaj


A jak je na tom ve srovnání s těmito světovými metropolemi Praha? „Kancelářský trh v Praze je jedním z nejstabilnějších, úroveň nájemného však nepatří mezi nejvyšší v Evropě. Nejvyšších hodnot zde dosahovalo na začátku devadesátých let. V té době především díky nedostatku moderních prostor dosahovalo nejvyšší nájemné hodnot v přepočtu okolo 30 – 32 eur za metr čtvereční a měsíc. Tehdy ovšem bylo počítáno ještě v německých markách. V současné době dosahuje nejvyšší nominální nájemné v Praze úrovně 19 – 20,5 eur, v rámci střední Evropy tedy druhých nejvyšších hodnot po Varšavě, kde je ovšem kancelářský trh výrazně více volatilní,“ říká Ondřej Novotný, vedoucí oddělení průzkumu trhu Jones Lang LaSalle.

Eduard Forejt, vedoucí pronájmu kancelářských nemovitostí Jones Lang LaSalle, uzavírá: „Z hlediska vývoje nejvyššího nájmu v Praze neočekáváme výkyvy, ostatně tak jako tomu bylo posledních šest let. Praha 1 je dlouhodobě stabilním trhem z hlediska výše nájmu, což dodává jistotu nájemcům, pronajímatelům a investorům. Pražský trh kancelářských nemovitostí reaguje na vnější změny s jistým zpožděním, proto můžeme signály pospané výše vnímat jako jakousi předzvěst budoucích změn i v České republice.“

POZNÁMKY:
• Žebříček 12 nejdražších oblastí vychází z nabízeného nájemného v těch nejexkluzivnějších částech každého z těchto měst, tedy prémiových kancelářských ploch na dílčích trzích. Výše nájemného se proto bude podstatně lišit od výše dosahované na daném trhu jako celku.
• Za každé město byla zahrnuta pouze jedna kancelářská oblast.
• Ceny za čtvereční stopu vycházejí z požadovaného nájemného za kancelářské plochy dle místních měrných standardů.
• Žebříček nezahrnuje několik rozvíjejících se či dokonce vznikajících trhů, kde je nabídka nových prostor natolik problematická, že způsobuje mimořádný nárůst nájmů. Příkladem může být Rio de Janeiro či Lagos.
• Extrémním příkladem může být angolská Luanda, kde požadované nájemné dosahuje výše 200 dolarů za čtvereční stopu (2153 USD/m2).
• Požadované nominální nájemné v Sydney by je řadilo mezi top dvanáctku. Pokud však bereme v úvahu výjimečně vysoké pobídky – obvykle přes 30 % hrubého nájemného – umístí se Sydney až za první dvanáctkou.

Lenka Bučilová