Ekonomika

Ceny stavebních materiálů rostou, cihláři nezdražují

Pozorujeme skokové zdražení železa, izolačních materiálů a betonových výrobků. Pozadu nezůstává doprava a náklady na lidské zdroje. Cihláři upravili ceny v jednotkách procent, zhruba o tři až pět procent, a to již v jarních měsících roku 2021. „Vhodně zvolené technologické postupy nám umožňují minimálně navyšovat cenu pro naše odběratele. Žádné další skokové změny se neplánují,“ říká Ing. Jan Fiala, tajemník Cihlářského svazu Čech a Moravy (CSČM).

Kdo pro svou výstavbu zvolil dřevostavbu, nestačí v posledních týdnech divit. Rozpočet pro realizaci dřevostavby je nyní o více než polovinu vyšší než ještě loni. Samotná cena dřeva se dostává na trojnásobek a pomalu ale jistě se stává nekonkurenceschopnou. Není divu, že investoři začínají uvažovat o jiných alternativách. Ti, kteří se rozhodli pro klasické zdění z pálených cihel mohou být spokojeni. Ceny toho stavebního materiálu v podstatě kopírují pouze inflaci.

Spolu s cenami stavebního materiálu roste však i cena stavebních prací. Ve srovnání s nedostatkovým materiálem jde ale o výrazně nižší tempo. Ceny stavebních prací se podle odhadů ČSÚ v květnu meziročně zvýšily o 2,7 procenta, v dubnu rostly o dvě desetiny procentního bodu pomaleji. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly v květnu meziročně vyšší o 7,8 procenta.

Ceny mají multiplikační efekt pro celé stavebnictví

Zdražování stavebních materiálů nebere konce. Ať jde o dřevo, plasty, kovy, izolační či elektroinstalační materiály a mnohé další. Mohutné zdražování stavebnin je celosvětovým fenoménem, který nastává v důsledku pandemie a související výrobní a přepravní krize. Důsledkem toho je již nyní patrné zdražování stavebních projektů.

„Potvrzuji, že díky růstu cen železa, dřeva ale i velkému zájmu o rekonstrukce střech se cena střešní krytiny zvyšuje. Tento trend bude velmi pravděpodobně pokračovat. Díky nedostatku řemeslníků (pokrývač, tesař, klempíř) roste vcelku výrazně i cena práce, proto cenové nabídky z 1.čtvrletí jsou např. u plechových střech až o 40 % nižší než nyní. Důvodem vysoké poptávky není ani tak snaha nyní rekonstruovat nebo stavět, jako rychle investovat, než se díky blížící se vyšší inflaci znehodnotí úspory. Lidi mají totiž volné prostředky díky COVIDU a okamžité investice podporují stále laciné a velmi dostupné hypotéky,“ říká Roman Busta, obchodní ředitel Wienerberger CZ.

„První část dopadne na realizační firmy, pokud nejsou schopny toto nepředvídatelné zdražení přenést podle smluvních podmínek do realizační ceny. Druhá část, zjednodušeně řečeno, může dopadnout na konečného klienta v důsledku zvýšení ceny pořizované nemovitosti,“ varuje Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví a dodává: „Realizační firmy nebudou ochotny nést rizika spojená se zvyšováním cen stavebních materiálů, nakonec ani s jejich nedostatkem, nebudou ochotny podepsat a zahájit práce podle starších nabídek, a nemusí tak dojít k čerpání evropských dotací, což může být komplikace pro celou Českou republiku“.

Hlavním důvodem současného stavu, je tato situace: od chybějících základních surovin na výrobu přes nedostatek pracovníků až po narušení standardního dodavatelsko-odběratelského řetězce, který nastal vlivem pandemie.

Cihláři zdražovat neplánují

„Výrobci cihlářských výrobků upravují ceny zpravidla v jarních měsících. V roce 2021 tomu nebylo jinak, a to ze dvou vážných důvodů. Prvních z nich je cena emisních povolenek, které jsou nuceni provozovatelé nakoupit a odevzdat,“ uvedl za CSČM Jan Fiala a vysvětlil: „Jestliže v roce 2017 stála jedna tuna CO2 v průměru 5,6 eura za tunu, pak v roce 2020 stála už jedna tuna CO2 v průměru 25,5 eura za tunu. Letos již dokonce překonala hodnotu 50 eura za tunu CO2. Jak vidíte, z tohoto mají všichni provozovatelé těžkou hlavu.“ Druhý důvodem je podle jeho slov zdražování vstupních komodit, jako jsou elektřina a všechny ostatní vstupy.

Názory klíčových hráčů na trhu

Požádali jsme zástupce největších výrobců v České republice o odpovědi na následující otázky:

1. Každý podnikatel uvítá, pokud může své podnikání předvídat. Jak vnímáte živelný růst cen stavebních materiálů a budete na něj nějak reagovat?
2. Dvojnásobné zdražení bytů za posledních šest let na současných více než 112 tisíc korun za metr čtvereční není ničím ekonomicky zdravým. Zdražení cihlářských výrobků za tím nestojí. Kde vidíte příčiny?
3. Jaký vliv v oblasti růstu nákladů na Vaše podnikání má pandemie?
4. Chcete k současné situaci na trhu stavebních materiálů něco dodat?

V anketě odpovídali:
Roman Busta, obchodní ředitel společnosti WIENERBERGER CZ,
Jiří Weis, obchodní a marketingový ředitel, HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.,
Jan Fiala, obchodní ředitel CIHELNY ŠTĚRBOHOLY,
Marek Žídek, obchodní ředitel KM Beta a.s.

Otázky a odpovědi:

1. Každý podnikatel uvítá, pokud může své podnikání předvídat. Jak vnímáte živelný růst cen stavebních materiálů a budete na něj nějak reagovat?

Roman Busta: Ano, máte pravdu, pokud umíme správně předvídat vývoj a trend, lze se na to efektivně připravit, a i využít pro dosažení úspěchu. Na druhou stranu platí, že jediná jistota je změna. Živelný růst emisních samozřejmě nevítáme.

Jiří Weis: Ceny emisních povolenek atakují rekordní hranice a zásadně k tomu přispívá zpřísňující se politika ochrany klimatu. Proto jsem názoru, že trend v jejich cenách bude nadále rostoucí. Vývoj v oblastí emisních povolenek je korigován na úrovni Evropské unie, je tedy spíše nereálné na to, jako podnikatel, jakkoliv reagovat. Problematické je, že růst jejich cen se dotkne nejen přímo nás, jakožto výrobce stavebního materiálu, ale i našich dodavatelů, např. v cenách elektřiny. V konečném důsledku se nárůst těchto cen bude muset promítnout i v ceně našich výrobků.

Jan Fiala: Tlaky na zelenou „kartu“ budou pokračovat. Je to vidět na automobilech, na podpoře starých topných zařízení, podpora fotovoltaiky koncovým uživatelům, ochrana povrchových vod. Tlak pomocí ceny emisních povolenek bude narůstat a cena bude stoupat až do doby kdy to již bude neúnosné. Taková sinusoida. Pamatuji povolenky za 30 EUR/ tuna CO2, jedno prohlášení do tisku a cena byla rázem 15 EUR/ tuna CO2. Pár let zpět stála povolenka 0,10 EUR/tuna CO2 a nyní má hodnotu okolo 50 EUR/ tuna CO2. To bude muset někdo zaplatit, jelikož se to promítá nejenom do výrobního sektoru, ale i do energetiky, a to pocítí všichni. Evropa je v tomto projektu osamocena. Asie ani Amerika to neřeší. Aby se nám to nevymstilo.

Marek Žídek: Jako destabilizující prvek trhu využívaný spekulanty těžaři.

2. Dvojnásobné zdražení bytů za posledních šest let na současných více než 112 tisíc korun za metr čtvereční není ničím ekonomicky zdravým. Zdražení cihlářských výrobků za tím nestojí. Kde vidíte příčiny?

Roman Busta: Příčina je nedostatek bytů na trhu pro uspokojení poptávky po bydlení a zároveň investiční apetit na kupování bytů i nemovitostí z důvodu výhodného uložení peněz. Jako motor všeho lze ještě připočíst levné hypotéky.

Jiří Weis: Jako zástupce výrobce stavebních materiálů potvrzuji, že zdražení cihlářských výrobků za tímto trendem z dlouhodobého hlediska nestojí. Hlavní příčinou vývoje cen bytů za metr čtvereční je dlouhodobá poptávka, výrazně převyšující nabídku. K té bezpochyby dlouhodobě přispívá zdlouhavé stavební řízení a nízké úrokové sazby podporující vlastní bydlení. V posledních dvou letech trh nemovitosti rovněž zasáhl rekordní investiční boom, který přineslo období pandemie, a to jednak z důvodu obavy z inflace, ale také ve spojitosti se zrušením daně z nabytí. Do budoucnosti ale nelze vliv cen stavebních materiálů na ceny nemovitostí obecně vyloučit. Prozatím můžeme říct, že ceny cihel jsou v současné době stavebním materiálem s nejvíce stabilními cenami.

Jan Fiala: Ceny neúměrně rostou, a to bude problém, až nastanou trable se splácením úvěrů na nákupy bytů a pronajímatelé nebudou ochotni akceptovat ceny nájmů. Mladí mají obrovské problémy se získáním finančních prostředků, a to nahrává k nákupu bytů a dál jejich pronájmů této věkové generaci.

Marek Žídek: Nedostatek stabilních investičních příležitostí zajišťujících vyšší výnosy než předpokládaná výše inflace a zvyšující se objemu uspořených prostředků občany.

3. Jaký vliv v oblasti růstu nákladů na Vaše podnikání má pandemie?

Roman Busta: Začínáme to již citelně pociťovat na jednotlivých vstupních materiálech pro výrobu, například železo. Tyto změny budeme muset postupně promítnou do prodejních cen našich výrobků.

Jiří Weis: V období pandemie jsme samozřejmě museli implementovat veškerá bezpečnostní opatření, technickohospodářským pracovníkům umožnit práci z domova atd., ale pandemie jako taková nám obecně řečeno náklady až tak výrazně nenavýšila. Co nám ale do nákladů vstoupilo jsou rostoucí ceny energií, zejména elektřiny a plynu, dále rostoucí cena obalových materiálů, dřevěných palet a folie. Nepřímo nám do nákladů vstoupila rostoucí cena nafty, jež vede k nárůstům ceny doprav.

Jan Fiala: Cihláři se nikdy nesnažili o spekulativní změny cen, podle nálady trhu. Promítnutí reálných nákladů do cen výrobků je dlouhodobá strategie. My se nepouštíme do her s cenami. V cihle je smysl, tradice, kvalita. Toto řemeslo dělají lidé, kterým to dává smysl.

Marek Žídek: Skokové nárůsty cen některých dodávek a služeb (paleta, folie, stroje, dodací lhůty….).

4. Chcete k současné situaci na trhu stavebních materiálů něco dodat?

Roman Busta: Velký vliv na ceny mají USA a Čína, kteří zkupují materiály z EU. Ceny stavebních materiálů jsou nyní extrémně rozkolísané a stále rostou. Na podzim lze počítat se zpomalením a s lehkou korekcí, ale ta nestabilita neskočí v roce 2021. Taktika vlád se proinvestovat z negativních dopadů pandemie a velká poptávka je v tomto procesu základem.

Jiří Weis: Cihly jsou v současné době stavebním materiálem s nejvíce stabilními cenami. Na zvýšenou poptávku reagujeme pouze snižováním slev a postupným prodlužováním dodacích termínů. Žádného zákazníka neodmítáme, snažíme se regulovat nesoulad nabídky a poptávky pouze těmito opatřeními.

Jan Fiala: Ano, udržet kvalitu a pokusit se o inovaci v sektoru malých výrobků.

Marek Žídek: Další neopodstatněné zvyšování cen nemovitostí může ohrozit stabilitu trhu.

tisková zpráva Cihlářského svazu Čech a Moravy