Dřevěné a montované konstrukce

Dřevostavby se těší nebývalé oblibě – šetří náklady i životní prostředí

Dřevostavby si v posledních letech získaly mnoho příznivců, i proto jejich podíl na nových stavbách roste. V loňském roce byl už každý sedmý dům postavený v České republice konstruován jako dřevostavba. Není divu, díky rychlé výstavbě a vysoké energetické efektivitě představují ekonomicky atraktivní volbu. To vše s ohledem na životní prostředí. Pro zajištění akustického a tepelného komfortu dřevostaveb nezapomínejte na kvalitní minerální izolaci

Bydlet můžete už za 3 měsíce

Jednou z největších výhod dřevostaveb je rychlost výstavby, která může přinést i značné finanční úspory. Ve srovnání se zděným domem je výrazně rychlejší a dům může být hotový již za tři měsíce. Je to dáno především prefabrikací, což znamená, že mnoho stavebních prvků, včetně stěn, podlah a střechy, je vyrobeno v továrnách a poté převezeno na místo stavby. Dřevostavby je tak možné stavět prakticky po celý rok, bez ohledu na venkovní teploty nebo špatné počasí. Dům je tak dokončen mnohem rychleji a může být obýván téměř okamžitě, což dokáže ušetřit nebo výrazně zkrátit dobu, po kterou je třeba současně platit nájem a hypotéku.

Větší podlahová plocha i úspora energií

Další nespornou výhodou dřevostaveb je úspora energií. Část izolace se totiž vkládá mezi nosné sloupky, proto mají dřevostavby i přes subtilnost stěn velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti. Díky tomu mohou mít dřevostavby menší tloušťku než zděné, a to i při srovnatelných tepelně technických parametrech – dřevostavba tak dokáže ušetřit až 7 % podlahové plochy. To vede i ke značné úspoře nákladů na plochu stavebního pozemku.

Minerální izolace přináší tepelný i akustický komfort

Důležitou roli v tomto ohledu ovšem hraje kvalitní izolace. „Nejvhodnějším materiálem pro zateplení dřevostaveb je minerální izolace, která má vynikající akustické i tepelně izolační vlastnosti, díky kterým dokáže udržet v interiéru teplo v zimě a chlad v létě,“ radí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA, předního výrobce a distributora minerálních izolací, a dodává: „Zde mohu doporučit minerální izolace URSA GLASSWOOL a URSA PUREONE, které jsou lehké, pružné, nedeformují se a časem neplesniví, případně foukanou izolaci URSA Pure Floc. Jsou skvělou volbou pro zateplení šikmých střech, stěn dřevostaveb, provětrávaných fasád, podlah i trámových stropů.“

Dobře izolovaná dřevěná konstrukce s minerální izolací tak poskytne obyvatelům dřevostaveb vysoký akustický i tepelný komfort i značné finanční úspory za energie. Minerální izolace URSA je navíc nehořlavý materiál s třídou reakce na oheň A1.

Ekologicky šetrná volba

V neposlední řadě nelze opomenout ani ekologický aspekt dřevostaveb. Dřevo je přírodní, obnovitelný materiál a proces výroby a výstavby dřevostaveb také obvykle vytváří nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s tradičními zděnými domy. Šetrná k životnímu prostředí je i minerální izolace, která se vyrábí z recyklovatelného skla a písku, což opět minimalizuje negativní dopad na planetu. 

Kombinace dřevěné konstrukce a minerální izolace tak vytváří příjemné a zdravé prostředí z přírodních a ekologických materiálů a lze díky nim v domě dosáhnout vynikajících výsledků – a to jak z hlediska energetického, tak i akustického.