Na počátku byla myšlenka vytvořit Sedlákův statek aneb seskupení stodol v blízkosti barokního zámku a malebné aleje v Chlumci nad Cidlinou. Vznikl tak netypický rodinný dům, na který je jeho majitel Lubor Sedlák s rodinou náležitě pyšný. Architektem originální a svébytné stavby je Zdeněk Balík z ateliéru ZETTE.
Pardubický architekt chtěl navrhnout dům, který svým pojetím souzní se svým okolím a zároveň bude místem, kde se bude rodina cítit příjemně. V projektu uplatnil současné i tradiční prvky, takže stavba vychází z tradičních hodnot české architektury. „Dům stojí v Chlumci nad Cidlinou, který je známý legendárním povstáním sedláků z konce 18. století. Investor se jmenuje Sedlák a já jsem od začátku pracoval s propojením tématu rodinného domu a motivu typického selského stavení, statku pro sedláka a historickým odkazem města ovanutého selskými bouřemi,“ přibližuje svůj projekt Zdeněk Balík.
Na protějším svahu stojí zámek Karlova Koruna, který nechal postavit František Ferdinand Kinský. Pozval si k tomu vynikající umělce své doby, českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho-Aichela a stavitele Františka Maxmiliána Kaňku. Vznikl tak barokní skvost, jenž se stal hlavním motivem výhledu z obývacího pokoje nového domu. Ale kromě toho se zrcadlí i v jeho finálním návrhu – dům je parafrází na zámek s důrazem na zachování rázu selského stavení.
Základní údaje o stavbě |
Zastavěná plocha: 206,5 m² Podlahová plocha: 171 m² s vnitřní dispozicí 5+kk Vytápění domu je teplovzdušné s rekuperací, zdrojem tepla je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Doplňkové vytápění zajišťují podlahové a stropní topné rohože. Zdrojem teplé užitkové vody je integrovaný zasobník tepla. |
Respekt k místu i k rodině
Centrální část a srdce obytného prostoru tvoří kruhová kuchyň, která dům půlí na část veřejnou a soukromou. „Pro mě má velkou hodnotu respektování místa a naší rodiny, a to zvenku i zevnitř,“ uvádí Lubor Sedlák. Jeho rodina si přála dům, ve kterém se jí bude dobře bydlet s ohledem na co nejlepší využití energií. S architektem se dohodli na stavbě „bez schodů“, což s sebou nese zvětšení ochlazované plochy celého domu. Ideálním řešením se už ve fázi přípravy projektu ukázala kvalitní a dostatečná tepelně izolační obálka z kamenné vlny. „Pro izolaci od společnosti ROCKWOOL jsem se rozhodl z důvodu lepších tepelně-technických vlastností kamenné vlny, protože masivní zateplovací systém bude lépe odolávat teplotám v létě i v zimě. Pro fasádní systém jsem např. použil 160mm desku Frontrock MAX E. Na vnitřní stěny a příčky 240mm desku Rockton,“ popisuje vybrané řešení Lubor Sedlák.
Konstrukce a netradiční střecha
Unikátní částí domu je jeho konstrukce, kterou tvoří lehký sloupkový systém, pozinkované c profily a lehký obvodový plášť. Střecha je jednoplášťová, její krytinu tvoří fólie mpvc. I když střecha působí atypicky, splňuje všechna kritéria funkčnosti. Jedná se o kombinaci sedlových střech s jednoduchým systémem okapových svodů. „Střecha je pro mě součástí celkového pojetí domu – navazuje na formu i hmotu stavby a dokonale s ní splývá,“ vysvětluje Zdeněk Balík.
vis
Rodinný dům je zařazen do energetické kategorie A jako mimořádně úsporná budova. K tomu přispívá teplovzdušné vytápění a tepelná izolace z kamenné vlny, kterou Lubor Sedlákvyhrál v soutěži společnosti ROCKWOOL o zateplení rodinného domu. Získal tak systémové řešení, které obsahuje kvalitní izolaci. z kamenné minerální vlny, stavební chemii a balíček poradenských služeb.