Články, Informace výrobců

Materiál PREFALZ na Vinařském centru v Kremži

Moderní Vinařské centrum v Kremži okouzlí zajímavými vizuálními efekty. Jeho vzhled bylo možné vytvořit díky variabilním materiálům společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

„Smaragd“ je značka těch nejkvalitnějších vín z vinařské oblasti Wachau. Jméno ale nepochází od drahokamu, nýbrž od smaragdově zeleného keře vinné révy, který je doma na vinicích nad Dunajem v Horním Rakousku, a je symbolem výtečné chuti Wachauských vín. Sluncem zalité úrodné terasy poskytují této odrůdě nezaměnitelnou chuť, která se na jazyku příjemně rozvíjí. Právě to měl před očima architekt Christian Mang, když přemýšlel o designu nového Vinařského centra v Kremži.

Multifunkční budova splňuje všechny požadavky školicího centra a v neposlední řadě i technicky dokonale vyvedeného vinného sklepa. Použitá kovová fasáda s řadou odlesků a neobvyklých vizuálních efektů přitom navazuje na ty nejnovější trendy v oblasti současného stavebního designu.

Cílem bylo, aby se podařilo celou budovu vizuálně propojit s prostředím, do kterého je zasazena. To bylo bezezbytku možné díky krytině PREFALZ v barvě přírodního hliníku. Christian Mang k tomu řekl: „Rozhodli jsme se pro neutrální metalický venkovní plášť budovy, který velice dobře odráží různorodé barevné tóny přírody a okolních budov stejně tak, jako sluneční paprsky.“

Metalický venkovní plášť objektu obepíná horní část stavby. Svým lesklým povrchem vytváří jasný kontrast k monolitickému betonovému soklu, který tvoří spodní část budovy. Optický předěl tak podtrhuje rozdílné funkce stavby. Centrum vína zastřešuje prodejní prostory, prostory pro semináře, laboratoře pro vývoj a kontrolu vína a také sklepní část, ve které probíhá vinařská škola.

Vysoce kvalitní materiály byly pro architekta Christiana Manga při stavbě tohoto centra naprosto zásadní. Právě u budov, které jsou využívány jako školy a studijní centra, je podle Manga zvlášť důležitá jakási vzorová funkce: „Podle mě není možné, aby kvalitní věci vznikaly v nehezkých nebo nekvalitně postavených budovách. Produkt tak ušlechtilý, jako je víno si zasluhuje stejně ušlechtilou budovu,“ míní architekt.

Střecha a fasáda horního podlaží jsou decentně zahaleny do kabátu z PREFALZU. Produkt, který je stejně mnohostranný, jako budova sama, umožňuje výjimečné optické efekty a zároveň nechává vyniknout detailům. Jednotlivé obdélníkové kovové prvky jsou pro zvýšení efektu uspořádány podobně jako šupiny na těle ještěrky.

Kvalitu dosaženého výsledku většinou architekt nevidí okamžitě, ale až s odstupem času. Christian Mang k tomu dodává: „Moderní architektura by měla na jedné straně odrážet dobu, ve které žijeme, a na straně druhé by měla vyjádřit svou nadčasovost a dlouhotrvající funkčnost.“ Tento požadavek firma PREFA Aluminiumprodukte se svými produkty zcela naplňuje – její hliníkové střešní a fasádní prvky se 40letou zárukou jsou vyráběny tak, aby vydržely navěky.

PREFALZ – svitkový plech
Barevný hliníkový svitkový plech je díky vynikající falcovací kvalitě a povrchové úpravě předurčen pro individuální a kreativní řešení střech a fasád. Široký výběr příslušenství PREFA (odvodňovací systémy, upevňovací materiál, protisněhové zábrany aj.) umožňují univerzální použití od obloukových střech po složité půdní vestavby, klenuté střechy nebo velké střechy. Plech má nízkou hmotnost cca 1,89 kg/m2 při šířce pásu od 650 mm. Vykazuje dlouhou životnost, je recyklovatelný, korozivzdorný. Na přání se dodává i s ochrannou fólií.

K dispozici je v13 standardních barvách skladem s povrchovou úpravou hladkou nebo stucco. Záruka na barevnou stálost a kvalitu je 40 let. Teplotní odolnost je od –50 do +80 °C. Lze jej čistit tlakovou vodou, houbou nebo kartáčem.

Je jednoduše a lehce zpracovatelný i při nízkých venkovních teplotách pod 0 stupňů. Pokládá se na plné bednění (24 mm) se separační vrstvou, připevňuje se nerezovými příchytkami.

podle podkladů firmy PREFA Aluminiumprodukte, s. r. o.