Časopis Materiály pro stavbu

Materiály pro stavbu 2/2023

Ve čtvrtek 28. dubna vychází druhé letošní vydání odborného časopisu Materiály pro stavbu.

Rozhovor tentokrát Petr Volf vedl s Janem Tyrpeklem – o hnízdech, útulnách, stromech, hvězdách, pochopení a stavění ze dřeva. Analýzu potencionálních úspor energií, nákladů životního cyklu budov a enviromentálních dopadů při využívání dřeva ve stavebnictví přiravili Jitka Beránková, Luboš Drahňovský a Antonín Novotný z Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského v Praze. Společnost Kloboucká lesní svým výrobním programem ukazuje potenciál udržitelného stavění. Sídlo firmy tvoří velkorysá dřevostavba tradičního tvaru. Vegetace jako plášť budovy. Článek o zelených fasádách od Samuela Buriana vám pomůže se zorientovat v problematice.

Zdivo a klenuté místnosti rodného statku Mašínových autoři projektu zachovali pod skořápkou z betonu. Tramvajová zastávka u pražské Stromovky má už několik měsíců přístřešek z ultravysokopevnostnho betonu. Lávka, která spojuje centrum města Nymburk se Zálabím má podobnou konstrukci, jako blízký historický most. Pro výstavbu části nad řekou byla vybrána technologie zaplavování. Profesor Václav Rojík ve svém příspěvku navrhuje staré mosty nebourat a po sanaci je nadále používat. Dokážeme zachránit i padesát let staré stavby? Rekonstrukce hotelu InterContinental je průlomová z hlediska důsledného hledání autentické formy stavby v kontextu dnešních energetických i provozních nároků.

Nové číslo časopisu Materiály pro stavbu si můžete objednat online na www.send.cz, kde rovněž najdete formulář pro objednání předplatného. Další možností je si o časopis napsat na SEND Předplatné, s. r. o., Ve Žlíbku 1800/77, hala A3, 193 00 Praha 9, tel.: 225 985 225 nebo 777 333 370, e-mail: bm@send.cz.