Beton

Základový blok spalovací turbíny v Prostějově

Letos v únoru byl výrobcem ZAPA beton, a. s., z betonáren v Prostějově a Olomouci vybetonován masivní základový blok spalovací turbíny v Prostějově. Úspěšné realizaci předcházelo 104 dní čilé komunikace a důsledného ověřování specifikovaných vlastností betonu.

S žádostí o realizaci této betonáže jsme byli seznámeni 9. listopadu 2023, kdy nám byly představeny následující požadavky na vlastnosti betonu:
● C25/30(90denní)–XC4, XF4, XA2 (F.1.1)–Cl 0,20 – Dmax 32 – S4,
● omezení vývinu hydratačního tepla z důvodu masivní konstrukce,
● půdorysné rozměry základového bloku 31 × 13 m při tloušťce 1,5 m,
●  předpoklad betonáže na dva zátahy (0,5 m a 1 m tloušťky) bez svislých pracovních spár,
●  termín betonáže v zimním klimatickém období, betonárna Prostějov.

Takto napsáno, rozblikalo se pomyslné výstražné světlo v mysli technologově. Ze zkušeností víme, že obdobné případy je dobré řešit s dostatečným časovým předstihem a celou betonáž je potřeba důsledně naplánovat. Vzhledem k více či méně protichůdným požadavkům ve specifikaci jsme zvedli hozenou rukavici a pustili se do konzultací jak s projektantem základového bloku, tak jeho zhotovitelem (společnost BERGER BOHEMIA, a. s.), ale například také s odborníky Fakulty stavební VUT v Brně i zástupci dodavatele stavební chemie. Naším cílem bylo nic nepodcenit a dosáhnout špičkové realizace, kdy konstrukce dostane opravdu to, co si zaslouží pro plnění své funkce bez závad.

Po prvních výměnách názorů došlo k finalizaci specifikace betonu a upřesnění doplňujících požadavků. Konstrukce se bude realizovat z betonové směsi C25/30 se zpomaleným nárůstem pevnosti (90denní), specifikované stupně vlivu prostředí XC4, XF1. Podařilo se tak především snížit původní požadavek na SVP XF4, který by implikoval použití většího množství cementu, a působil tak protichůdně k požadavku na nízké hydratační teplo. Tomuto naopak dopomůže použití vysokopecního cementu CEM III/A 42,5 N z cementárny Hranice. Díky nízkému obsahu slínku v tomto cementu se pak může zhotovený základový blok těšit například menší uhlíkové stopě – v posledních letech u betonu stále častěji artikulovaný požadavek. V neposlední řadě bylo dohodnuto, že betonáž základového bloku bude provedena v jediném záběru namísto původních dvou a vedle prostějovské betonárny se do ní zapojí navíc naše „kyklopská“ betonárna v Olomouci.

Navrhnout recepturu splňující požadavky příslušných technických norem ČSN EN 206+A2 a ČSN P 73 2404 nedělá našim technologům vrásky na čele, ale slušelo se pro takový projekt provést předběžné ověření požadovaných vlastností betonové směsi v očekávaných klimatických podmínkách zimní betonáže. Díky včasné komunikaci ze strany projektanta a zhotovitele bylo na toto dostatek času a vše tak probíhalo naprosto v klidu a podle plánu. V rámci ověřovacích zkoušek betonu byly odebrány zkušební tělesa na zkoušky pevnosti tlaku ve stáří 2, 7, 28 a 90 dní, na zkoušky maximálního průsaku tlakovou vodou dle ČSN EN 12390-8 a byl změřen vývin hydratačního tepla betonu pro vypracování numerické analýzy průběhu teplot uvnitř konstrukce po jejím zabetonování. Jelikož ověřovací zkoušky dopadly podle očekávání a všechny po- žadované vlastnosti čerstvého i ztvrdlého betonu byly splněny, s klidným svědomím jsme se dali do plánování samotné betonáže.

„Den D“ byl stanoven na 21. února 2024. V tento den ráno byly na stavbu základového bloku budoucí spalovací turbíny přistavena dvě čerpadla betonu s dosahem výložníku 47 a 36 m. V 8 hodin a 40 minut vyrazily první domíchávače s tak dlouho diskutovaným betonem z olomoucké i prostějovské betonárny. Betonáž probíhala kontinuálně a díky zapojení dvou betonáren mohla obě čerpadla i pracovníci na stavbě pracovat bez přerušení. Každý autodomíchávač, kterých bylo dohromady 59, byl na stavbě pečlivě kontrolován laboranty z akreditované zkušební laboratoře na požadované vlastnosti čerstvého betonu. Dohromady bylo do konstrukce uloženo 537 m3 betonu a k potěšení jak našemu, tak dalších zúčastněných stran proběhla betonáž bez jediného zaváhání.

Vzhledem k jednomu ze základních požadavků na snížené hydratační teplo betonu byla v průběhu zrání betonu měřena teplota na třech úrovních uvnitř betonované konstrukce – v hloubce 15 cm od povrchu, v 45 cm od povrchu a v hloubce 75 cm, tedy v jádru konstrukce. K tomu byla ještě pro úplnost měřena teplota venkovního prostředí. Ve srovnání s matematickým modelem došlo pouze k malým odchylkám, za které mohlo pravděpodobně teplejší únorové počasí, na spokojenosti všech zúčastněných to však nic nakonec nezměnilo. Můžeme říci, že základní kámen úspěšné realizace byl položen včasnou a věcnou komunikací, ochotou ke kompromisům a samozřejmě vůlí dosáhnout co nejlepšího výsledku.

Novostavba plynové elektrárny UCED Prostějov
Energetická společnost UCED se rozhodla v Prostějově rozšířit svoji plynovou elektrárnu. K výrobě elektřiny využívá zemní plyn. Primárně se zaměřuje na podpůrné služby pro provozovatele české energetické přenosové soustavy – ČEPS, kterému pomáhá udržovat výkonovou rovnováhu v české energetické síti.
Stávající turbína o nominálním výkonu 58 MW byla doplněna o špičkový zdroj č. 2 – spalovací turbínu s generátorem, která výkon takřka zdvojnásobí na 108 MW. Dodavatelem stavební části byla společnost BERGER BOHEMIA, která ve spolupráci s ULMA Construction a ZAPA beton v rámci výstavby mimo jiné zrealizovala i základové konstrukce pro nový generátor. Pro betonový základ bylo zapotřebí více než 600 kubíků betonu.

ING. PETR NOVOSAD,
ING. MAREK PIŠKYTL,
vedoucí technologové společnosti ZAPA beton pro Čechy a Moravu

Publikováno v časopise Materiály pro stavbu 5/2024







Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*