Beton, Články, Informace výrobců, Materiály

Permacrete – beton pro bílé vany

Podzemní části budov jsou v posledních letech čím dál častěji prováděny systémem vodonepropustné betonové konstrukce – „bílé vany“. Tento trend je možné již několik let pozorovat hlavně v zahraničí. Zatímco v našich podmínkách se takové typy konstrukcí vyskytují hlavně u novostaveb bytových domů a administrativních komplexů, v zahraničí se takový způsob realizace prosazuje také u tunelových a inženýrských staveb a u běžných podsklepených rodinných domů.

Ve srovnání s klasicky izolovanou konstrukcí se u bílých van nepoužívají hydroizolační pásy ani jiná vnější hydroizolační vrstva podzemní části stavby, což přináší mimo jiné také ekonomické výhody.

Mezi základní faktory, které ovlivňují správnou funkci bílé vany, patří zejména:
● správně navržený beton,
● správně navržená konstrukce,
● technologicky správné provedení konstrukce,
● správně navržené a provedené spáry a prostupy.

Značkový beton Permacrete®, který vyrábí společnost TBG Metrostav, je navržen podle zásad navrhování betonů pro vodonepropustné konstrukce. Beton pro bílé vany by totiž měl splňovat mnohem více požadavků než pouze malou hloubku průsaku tlakovou vodou. Původně byl beton Permacrete navržen pro aplikaci ve vzduchotechnickém kanálu tunelů MYPRA v tunelovém komplexu Blanka. V praxi tak bylo úspěšně ověřeno, že i takto složitá a technologicky náročná konstrukce podzemního tunelu, může být provedena bez vnější hydroizolační vrstvy za předpokladu vhodně navrženého betonu a vysoké technologické kázně při provádění. Receptura betonu Permacrete pro tuto zakázku neobsahovala žádné krystalizační přísady, a přitom na ostění tunelu působí tlaková voda o výšce sloupce až 25 m.

Kompletní sortiment betonů Permacrete dnes vychází právě z receptur, které byly původně použity pro zmíněný vzduchotechnický kanál. Složení betonu je optimalizováno zejména s ohledem na omezení průsaku tlakovou vodou, omezení vzniku trhlin od objemových změn betonu, omezení vzniku trhlin od teplotního gradientu a optimální konzistenci čerstvého betonu pro snadné a správné uložení.

Maximální průsak tlakové vody
Základní hodnotou každého betonu Permacrete je maximální průsak 35 mm. Pokud podmínky či zadávací dokumentace stanoví přísnější hodnoty, lze recepturu po dohodě s technologickým oddělením výrobce přizpůsobit.

Trhliny
Vznik trhlin v betonu lze omezit vyztužením tuhou nebo rozptýlenou ocelovou výztuží, ale také omezením smrštění či snížení jeho hydratační teploty. Smrštění betonu Permacrete je optimalizováno tak, aby se výrazně snížilo riziko vzniku trhlin. Smrštění Permacretu se za jeden rok po výrobě těles pohybuje v rozmezí 0,25–0,5 mm/m, včetně raného smrštění, což jsou velmi příznivé hodnoty pro realizaci bílé vany. Navíc je Permacrete navržen tak, aby při hydrataci vyvíjel co nejméně tepla, což opět riziko vzniku trhlin snižuje.

Graf: Srovnání vývoje teplot v hydratujícím betonu

Konzistence
Beton Permacrete se vyrábí v konzistencích od S4 až po SF1 (lehce zhutnitelný beton), aby se snadno zpracovával a dobře zatékal do všech částí konstrukce a bylo možné správně obetonovat těsnicí prvky v dilatačních a pracovních spárách, stejně jako v místech s profily pro řízenou trhlinu.

Ukládka betonu Permacrete do stropní deskyPermacrete ve spodní stavbě bytového domu

Specifikace betonu
Dle platných norem lze pouze specifikovat maximální průsak betonem tlakovou vodou, což ale není, jak bylo uvedeno výše, jediný požadavek na beton pro bílou vanu. Při požadavku na dodávku betonu Permacrete je nutno uvést standardní specifikaci betonu dle ČSN EN 206-1/Z3 a připojit označení Permacrete. Permacrete se vyrábí v pevnostních třídách C 25/30 až C 40/50, ve všech stupních vlivu prostředí kromě XF2-4.

Příklad specifikace: Permacrete, beton dle ČSN EN 206-1/Z3, C 30/37 – XA2 (CZ, F.1) – Cl 0,4 – Dmax 22 mm – S4.

Doprava a čerpání betonu PermacretePermacrete v bytové výstavbě – Bytový komplex Park Hloubětín, Praha 9

Ekonomické hledisko
Betonovou konstrukci lze úspěšně realizovat i bez přísad zvyšujících vodotěsnost betonu (krystalizace, těsnicí přísady), jejichž přidávání do obyčejných betonů je dnes požadováno. Je paradoxní, že v současné době striktního snižování nákladů je požadováno přidávat do betonu prvek, který zvyšuje jeho jednotkovou cenu až o 25 %. Cena betonu Permacrete, který řeší příčinu případných problémů (tzn. omezení smrštění, hydratační teplo apod.), je v základním provedení o cca 5–7 % vyšší než cena běžného betonu srovnatelných parametrů.

podle podkladů firmy TBG Metrostav, s. r. o.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*