Aktuality

Zemřel tesařský mistr Petr Růžička

Svět památek zasáhla smutná zpráva. Před několika dny zemřel tesařský mistr Petr Růžička (†68), který se podílel na obnově mnoha středověkých památek. Proslul konstrukcemi středověkých stavebních strojů a byl tvůrcem repliky jeřábu a dřevěného lešení, které sloužily při experimentální obnově věže Jakobínka v areálu hradu Rožmberk.

Svou prací Petr Růžička navazoval na dávné tesařské mistry, využíval tradiční technologie a dobové stavební stroje. Přispěl k záchraně řady památek v Kutné Hoře, ve Slavonicích nebo v Hradci Králové. Spolupracoval při obnově historických krovů v Chebu. Kompletně postavil i dřevěný most na hrad Krakovec. Je autorem nedávno otevřené stálé expozice středověkých stavebních strojů v Centru stavitelského dědictví NTM v Plasích. 

Jednou z posledních velkých akcí Petra Růžičky byla stavba repliky středověkého jeřábu, který sestrojil ve spolupráci s projektantem Vítem Mlázovským podle nákresů Leonarda da Vinci a byl využíván při obnově věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou.

Petr Růžička se narodil 9. září 1954 v Praze. K práci se dřevem se dostal na střední uměleckoprůmyslové škole, kde vystudoval truhlařinu. Chtěl pokračovat ve studiu na architektuře. Protože jeho otec veřejně odsoudil okupaci Českoslovenkska v roce 1968, nemohl dále studovat. Po roce 1989 studoval filosofii na Karlově univerzitě. V té době se dostal také k historické a experimentální tesařině. Zkoumal dobové prameny, práci s tradičními tesařskými nástroji a postupně se stal jedním z nejproslulejších odborníků na památkové rekonstrukce dřevěných historických krovů a stropů. Za svůj um získal v roce 2022 titul Nositel tradice lidových řemesel.

Navždy odešel mimořádný člověk, který tesařské řemeslo dokonale ovládal a jehož um oceňují památkáři u nás i v zahraničí. Vychoval dvě generace tesařů, kteří v jeho díle budou pokračovat a pro které už navždy zůstane symbolem poctivého řemesla.

Zavzpomínat na Petra Růžičku můžete při poslechu pořadu Jaroslava Duška na Českém rozhlase Dvojka, jehož byl hostem spolu s architektem Vítem Mlázovským. Zdroj: NPÚ

Poslední rozloučení s mistrem tradičního tesařského řemesla Petrem Růžičkou
Smuteční oznámení a pozvání na vzpomínkový happening: PDF.
Poslední rozloučení se koná v obřadní síni v Chebu, dne 13. 6. 2023 od 14 hodin (Nižnětagilská 143, Hradiště, 350 02 Cheb).

Vzpomínkový happening začíná tesáním dřevěného kříže jako symbolu křižovatky, kde jedna cesta končí a další začíná.

Tesat trámy na kříž začneme od 9:30 – 10:00 ve dvoře u restaurace Děravý Kotel, ul. Židovská 401/18, Cheb. Ve 12:30 vezmeme kříž a společným průvodem půjdeme městem na hřbitov.

Poslední rozloučení začíná ve 14 hod v obřadní síni, odkud se plynule přesune ven na louku v zadní části hřbitova, kde bude pokračovat.

Po pohřbu přejedeme do areálu Horního Zámku ve Skalné (Česká 145, 351 34 Skalná) kde bude připraveno občerstvení a prostory pro odpolední a večerní společné posezení se vzpomínkami a promítáním Petrových filmů. V místě bude zajištěna možnost přespání do druhého dne s vlastní karimatkou a spacákem.

Kdo budete mít chuť pobýt s námi ve Skalné, dejte nám prosím vědět na adresu mpanacek@yahoo.com, abychom věděli, kolik nás bude a jestli máme pomoci s dopravou.

Všichni jste srdečně zváni připojit se kdykoliv v průběhu dne – jak budete mít chuť a možnosti.