Veletrhy a výstavy

Výstava „Labe Máje Priory“

Architekturu obchodních domů socialismu představuje nová výstava v muzeu v Ústí nad Labem (Masarykova 1000/3), která nese název „Labe Máje Priory“. Podrobně dokumentuje mimo jiné ústecké nákupní centrum Labe a práci architektky Růženy Žertové. V rámci chystaných komentovaných prohlídek se budou moci lidé podívat do různých koutů objektu, jehož fasáda má evokovat rozvlněnou hladinu řeky.

Labe, které vnímají Ústečané jako všední kulisu města, si dodnes uchovalo punc 70. let. „Představuje zároveň špičkovou architekturu své doby. Zajímavý je především plášť, do něhož architektka Žertová ukryla mnoho symbolů,“ řekl ČTK historik městského muzea Martin Krsek.

Tmavě šedý hliníkový plášť a také břidlicový obklad, který už zmizel, měly evokovat barvu říční vody. Hliníkový plášť navrhl výzkumný ústav přímo pro specifické ovzduší Ústecka, které v 70. letech bylo agresivní. Fasáda byla nejprve stříbrná, posléze ztmavla oxidací. Lesk hliníku má připomínat odraz vodní hladiny.

Obchodní domy jako chrámy konzumu měly podle Krska zklidnit revoluční nálady, které v 60. a 70. letech ve společnosti vřely. „Lidé si ani neuvědomují, že představovaly také velmi kvalitní architekturu, kterou ale různé přestavby do značné míry poškodily,“ doplnil.

Ústecké Labe prošlo proměnou před deseti lety. Zájemci se mohou v rámci netradičních prohlídek naplánovaných na 3. a 24. února podívat do míst, kterých se přestavba nedotkla. „Především vyjdou na střechu, odkud je mimořádný pohled na centrum města, prohlédnou si velkorysou terasu, provozní prostory a rozsáhlé podzemní prostory,“ uvedl historik. Zákazníci si pak mohou zpříjemnit prohlídku posezením v baru, jehož vybavení je téměř totožné s tím původním z roku 1974.

Výstava o obchodních domech je v muzeu přístupná veřejnosti do 19. dubna.

zpráva ČTK