Veletrhy a výstavy

Výstava Frank Lloyd Wright

Výstava Frank Lloyd Wright – Principy organické architektury představuje více než 25 úchvatných snímků uznávaného amerického fotografa Andrewa Pielage, který se rozhodl zdokumentovat kompletní dílo Franka Lloyda Wrighta, nejdůležitějšího představitele organické architektury minulého století. Kurátorem expozice je Adam Štěch a je možné ji navštívit ve Winternitzově vile od Adolfa Loose od 22. 10. 2023 do 21. 2. 2024.

Výstava Frank Lloyd Wright – Principy organické architektury rozšiřuje naše znalosti o architektuře Franka Lloyda Wrighta zkoumáním principů, které definují jeho styl organické architektury – koncept, který vyvinul a praktikoval během své více než 70leté kariéry. Podle Wrighta organická architektura znamená vyjádření přírodních principů v návrhu budov, které harmonicky splývají s krajinou. Důrazně prosazoval stavby, které reprezentují své okolí, klima a dobu. Jeho fascinace vzájemným působením budov a jejich prostředí ho vedla k návrhu, aby stavby bez námahy doplňovaly své okolí a dávaly vzniknout jednotným prostorům, které zdánlivě vystupují ze země. Představoval si stavby, které fungují jako organismy, kde je každý konstrukční prvek složitě propojen a tvoří harmonický celek.

Mezi jeho vrcholná díla patří slavný dům Fallingwater. Při diskusi o tomto projektu a okolní krajině na přednášce pro Taliesin Fellowship Wright poznamenal: „Fallingwater je velkým darem, jedním z největších darů, které lze zde na Zemi zažít. Myslím, že se dosud nic nevyrovná tomu souladu a vyjádření principu naprostého poklidu. Jsme v náručí lesa a potoku – všechny prvky struktury se spojují tak tiše, že opravdu neslyšíte žádný hluk; jen hudbu potoka. Naslouchat Fallingwateru je jako naslouchat tichu krajiny.“

V rámci poslední výstavy našeho letošního cyklu, který se věnuje organické architektuře, jsme nemohli pozvat nikoho povolanějšího, než je fotograf Andrew Pielage. 

Práci fotografa Andrewa Pielage registruji již několik let. Vždy jsem především obdivoval jeho dokonale komponované snímky fenomenálních staveb Franka Lloyda Wrighta, nejdůležitějšího představitele organické architektury minulého století. Andrew se totiž rozhodl zdokumentovat kompletní realizované dílo tohoto amerického velikána, které čítá přes 430 staveb. Ze svého bydliště, města Phoenix, se vydává na cesty po celých Spojených státech a postupně si plní svůj sen. Společně se svým kolegou, grafickým designérem Prestonem Charlesem, se Andrew Pielage ve výstavě zaměřuje na konkrétní Wrightovy organické principy, které ilustruje svými vlastními fotografiemi,“ přibližuje kurátor výstavy Adam Štěch.

Více informací: www.loosovavila.cz