Veletrhy a výstavy

Veletrh Střechy Praha je stále ve výborné kondici!

Kompletní přehled o současné nabídce materiálů pro stavbu a renovace střech přinesl ve dnech 22.–24. ledna 2015 již 17. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA. Tento nejvýznamnější středoevropský veletrh v oboru, který se konal v PVA EXPO PRAHA Letňany, byl doplněn veletrhem obnovitelných zdrojů a úspor energií SOLAR PRAHA a veletrhy ŘEMESLO PRAHA a FOR PASIV.

Návštěvníci
Velká návštěvnost hned první veletržní den předznamenala velký zájem o nabízené produkty a služby, který vydržel po celou dobu veletrhu. Potěšující je, že lidé tráví na veletrhu stále více času, využívají služeb poradenských center, navštěvují přednášky, účastní se soutěží i praktických ukázek řemesel. Například konference Izolace na téma systémy izolací spodní stavby se zúčastnilo 180 posluchačů, mezinárodní konference Coil-Coating – moderní technologie pro výrobu kvalitních plechových střech se zúčastnilo 120 posluchačů, fórum Dřevěné konstrukce střech navštívilo přes 80 účastníků, výborně obsazené byly i semináře o rekonstrukcích střech a zateplení. Zpestřením byly hojné ukázky řemesel (tesaři, pokrývači, klempíři, izolatéři, malíři, kominíci, kamnáři, skláři, kováři ad.), módní přehlídky pracovních oděvů či představení nové publikace Ploché střechy a pěnový polystyren, která byla k dispozici zájemcům dokonce zdarma! Sobotní program byl zaměřený na širokou veřejnost a nabídl přednášky na stále aktuální témata Úspory energií v rodinných a bytových domech, Fotovoltaika bez licence – Mikrozdroj do každé rodiny, Tepelná čerpadla v praxi, Rekonstrukce střech, Kdy začít uvažovat o výměně střechy a další. Šťastní výherci slosovatelné ankety získali hodnotné ceny včetně hlavní výhry, kterou byla pálená střešní krytina TONDACH – 120 m² základních tašek dle výběru. Celková návštěvnost souboru veletrhů dosáhla obdobně jako vloni téměř 18 000 lidí s jasným zájmem o střechy, rekonstrukce a úsporné bydlení.

Veletrh STŘECHY PRAHA 2015 – ilustrační fotoVeletrh STŘECHY PRAHA 2015 – ilustrační foto

Vystavovatelé
Souboru veletrhů se zúčastnili nejvýznamnější výrobci a dodavatelé střešních materiálů, konstrukcí, izolací, střešních oken, doplňků, okapových systémů, fasádních systémů, nízkoenergetických a pasivních domů, nářadí a strojů, včetně firem nabízejících solární systémy. A to nejen z České republiky, ale také z Francie, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska. Většina vystavovatelů představila své novinky, rekordní byl i počet výrobků přihlášených do soutěže o nejlepší exponáty veletrhu Zlatá taška 2015.

Výsledky soutěží
Odborná porota soutěže o nejlepší exponát udělila dvě ocenění „Zlatá taška 2015“ firmě Bramac střešní systémy, spol. s r. o., za novou tašku TEGALIT STAR a firmě Roto střešní okna, s. r. o., za nové okno Roto Q. Porota udělila i dvě čestná uznání: firmě ABC – American Bohemian Corporation, s. r. o., za produkt LOMANCO Energo – automatické odvětrání střech a firmě VELUX Česká republika, s. r. o., za produkt Střešní balkon GDL CABRIO.
Ocenění osobnost střechařského oboru za celoživotní činnost v oboru, dlouhodobý přínos a zvyšování prestiže oboru získal pan Vojtěch Stokláska. Cenu za nejlepší reklamní počin v soutěži Střechařský inzerát 2014 převzala firma Jakub Kokeš CZ. Cenu za nejpoutavější expozici za rok 2014 získala firma Ruukki CZ.

Taška TEGALIT STAR, výrobce Bramac střešní systémy, spol. s r. o.Nové střešní okno Roto Q, výrobce Roto střešní okna, s. r. o.

Soutěže Cena cechu KPT ČR a Memoriál Jiřího Krmáška o nejlepší klempířské, pokrývačské a tesařské dílo za rok 2014 se účastnilo 24 firem. Vítězové jsou v kategorii Pokrývačské dílo firma Střechy Vrňata a Žáčik, s. r. o., v kategorii Klempířské dílo – rekonstrukce firma Stavitelství střechy, s. r. o., v kategorii Klempířské dílo – novostavby firma Taros Nova, s. r. o., v kategorii Klempířské dílo – věže a fasády firma Pario, s. r. o., a v kategorii Tesařské dílo firma Fortna stav, s. r. o.
Vynikající úroveň měla soutěž učňů Mladý malíř 2015, pořádaná Cechem malířů a lakýrníků ČR. Soutěžila dvoučlenná družstva z deseti škol s mezinárodní účastí. Zlatý pohár putoval do učiliště v Brně Jílová, kde pod vedením učitele odborného výcviku Miloše Šimka se o první místo zasloužili učni David Pišek a Tomáš Ondra. Stříbro si odneslo učiliště z Plzně. Bronzové místo obsadila SOŠ stavební a zahradnická Praha-Jarov.

Fandíme řemeslu! – novinka na veletrhu
Jednou z novinek v rámci doprovodného programu byl projekt na podporu řemesel v ČR, který v roce 2014 zahájila Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Prezentován byl formou společné expozice řemeslných cechů, ukázkami prací, poradenstvím a řadou užitečných přednášek na aktuální témata, jako jsou novela Živnostenského zákona, elektronická evidence tržeb či druhotná platební neschopnost. V rámci Řemeslného dne v pátek 23. ledna proběhly další přednášky pro živnostníky a řemeslné firmy a také byla slavnostně předána Ocenění za řemeslný počin osmi cechům zapojeným do tohoto projektu.

Odborníci radili
Součástí veletrhu byla již tradičně bezplatná poradenská centra pro všechny oblasti výstavby a pro úspory energií, včetně centra fasád. Stavební poradenské centrum, které v rámci veletrhu zajišťuje organizace ČKAIT ve spolupráci s ČVUT v Praze, bylo doslova obleženo návštěvníky, kteří konzultovali dotazy s odborníky z mnoha oblastí navrhování a provádění staveb, právních předpisů ve výstavbě, stavebních technologií, nových materiálů a výrobků pro stavby, provozu a udržování střech a vad staveb. Poradenství pro úspory energií, snižování energetické náročnosti budov a využití alternativních zdrojů zajistila společnost EkoWATT.

Pokrývačské muzeum
Letošním tématem Pokrývačského muzea byly kuriozity na střechách z domova i zahraničí, které měli možnost návštěvníci nejen vidět, ale dozvědět se o nich více přímo od majitelů těchto sbírek.

Střechy Praha, Solar Praha a Řemeslo Praha v číslech:
Počet zúčastněných firem:               147
Zastoupené země:                                6 (Česká republika, Francie, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko)
Celková obsazená plocha:             4210 m²
Plocha doprovodných aktivit:            550 m²
Počet návštěvníků:                        17 685
Počet akreditovaných novinářů:       100

Příští ročník souboru veletrhů Střechy Praha, Solar Praha, Řemeslo Praha pořadatele Střechy Praha, s. r. o., a For Pasiv pořadatele ABF, a. s., se uskuteční na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany ve dnech 21.–23. 1. 2016.

Více informací z letošního ročníku naleznete na www.strechy-praha.cz.

tisková zpráva