Veletrhy a výstavy

Ve Veletržním paláci probíhá výstava nejlepší evropské architektury

od 1. do 30. 10. 2010 vystavuje Národní galerie (NG) v pražském Veletržním paláci plány, fotografie a texty shrnující nejzajímavější projekty současné evropské architektury.
Výstava se zaměřuje na všech 49 staveb vybraných porotou Evropské ceny za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) do loňského finále. Tehdy zvítězil návrh budovy Norské národní opery a baletu v Oslu.
Vítěznou budovu v Oslu projektoval norský ateliér Snohetta. Oceněná stavba má podobu bílé kry, která se potápí do fjordu, budova je energeticky úsporná. Za její skleněnou stěnou se skrývá zvlněná zeď, symbol dělicí čáry mezi Norskem a ostatním světem. Střechu tvoří „koberec" z bílého mramoru.
Podle Ireny Fialové z nakladatelství Zlatý řez, která byla členkou mezinárodní poroty, dostali Norové cenu nejen za budovu, ale i za to, že svým pojetím dali zcela novou tvář městskému nábřeží, odkud byla odvedena automobilová doprava do podmořského tunelu.
Podobně ovlivnil celou městskou čtvrť i projekt terminálu tramvaje ve francouzském Nice. Architekti navrhli umístit terminál nad výjezd z dálnice, který kdysi rozdělil místní sídliště na dvě části a vytvořil tak slum. „Dnes je sídliště opravené, čisté, děti si venku samy hrají; tramvají se dostanete až k moři a lístkem na tramvaj si zaplatíte i celodenní parkování," řekla Fialová.
Mezi vystavenými návrhy jsou také Univerzita Luigi Bocconi v Miláně, Knihovna a centrum pro seniory v Barceloně a hudební sál (Zenith Music Hall) ve francouzském Štrasburku.
V budoucnu by mohla mít evropská cena také svého zástupce. Česká komora architektů (ČKA) nominovala letos na Cenu Evropské unie za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) budovy Národní technické knihovny v Praze a hotelu Karlov v Benešově. Cena se uděluje každé dva roky, ta příští tedy v roce 2011.
zpráva ČTK
 
Noská národní opera v Oslu, foto www.snohetta.com