Veletrhy a výstavy

V Ostravě budou vystaveny návrhy architektů na nový bytový dům

Ve dvoraně radnice centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz bude pro veřejnost od pátku přístupná výstava k architektonické soutěži na řešení novostavby bytového domu na křižovatce ulic Kostelní a Biskupská. Na výstavě si lidé budou moci prohlédnout všechny soutěžní návrhy, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

Architektonické soutěže se zúčastnilo 48 soutěžících, z toho bylo sedm ze Slovenska, dva ze Španělska, po jednom z Itálie, Velké Británie, Nizozemska, Německa a Polska. „Na základě hodnocení odborné poroty zvítězil návrh architekta Michala Palaščáka (z Brna) s proskleným spodním prostorem a částečně prosklenými byty,“ uvedla Vojkovská. Bytový dům má vzniknout v proluce v těsné blízkosti samotného centra města. „Architekt navíc budovu rozdělil do dvou objektů, díky čemuž příčná ulička odhaluje pohled na kostel sv. Václava a tvoří pěší zkratku k tomuto kostelu,“ doplnila Vojkovská.

Architektonickou soutěž město vyhlásilo ve spolupráci s centrálním obvodem letos v lednu. Odborná porota vítězný návrh označila za současný, který ale zároveň není extravagantní.

Nový bytový dům je jednou z cest, jak chce radnice oživit historické centrum. Dům v proluce by za ideálních podmínek mohl být hotov do roku 2022. Návrhy architektů si zájemci budou moci prohlédnout až do 31. srpna.

zpráva ČTK