Veletrhy a výstavy

Umění a architektura v harmonickém souznění: Syntéza a Otisky

Termín konání akce: 1. 3. – 19. 5. 2024
Lokalita: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5
Otevřeno: neděle až středa 12–18 hodin

Téma propojení architektury a výtvarného umění ve Winternitzově vile od architekta Adolfa Loose představí dvě výstavy. Interiérová výstava s názvem Syntéza: Umění a architektura v harmonickém souznění kurátora Adama Štěcha a zahradní expozice s názvem Otisky, kterou připravila kurátorka Kristýna Jirátová. Otisky představují sochy Kropáčové Morové, Cimaly, Kintery, Filípka a Skalického, které jedinečným způsobem komunikují se stavbou vily i interiérovou výstavou. Expozici je možné navštívit od 1. 3. do 19. 5. 2024.

Výstavní cyklus Winternitzovy vily pro rok 2024 rozvede odvěké téma propojení architektury a výtvarného umění v mnoha různých podobách nejen v rámci tradičních architektonických výstav, ale i nových sochařských expozic na zahradě vily. Zatímco kurátor Adam Štěch ve spolupráci se svými kolegy ze skupiny OKOLO Matějem Činčerou a Janem Klossem připraví tři výstavy reflektující propojení architektury a výtvarného umění z jiné perspektivy, kurátorka Kristýna Jirátová současně uvede některé české sochaře v exteriéru domu. 

„První architektonická výstava Syntéza: Umění a architektura v harmonickém souznění představuje můj osobní výběr 14 staveb, které v sobě bytostně propojují architekturu a výtvarné umění v odlišných rovinách. Ať už to jsou rozmanité umělecké Gesamtkunstwerky, neboli totální umělecká díla, ve kterých se architektura a výtvarné umění harmonicky a přirozeně doplňují, nebo jedinečné umělecké ateliéry a domy výtvarníků, představuje svůj koncept kurátor interiérové výstavy Adam Štěch.  

Bohatý obrazový materiál vás provede téměř po celém světě a představí méně i více známé architektonické projekty, v jejichž příbězích hraje výtvarné umění zcela esenciální roli. Domy výtvarných umělců koncipované jako výjimečná místa kreativity i veřejné stavby, ve kterých zaujímá umělecká stránka své dominantní postavení. To vše reflektuje jedinečnou symbiózu těchto dvou svébytných uměleckých disciplín, kterou kurátor Adam Štěch zachytil při svých návštěvách těchto skvostů. 

Na výstavě se tak můžete projít třeba po italském městě stvořeném z umění – Gibellina Nuova, usebrat se v katedrále svatého Michala v Coventry, snít v domě belgického vizionáře Panamarenka, nebo si posedět u mohutného krbu v domě Maison Verley, který navrhl maďarský sochař a architekt Pierre Székely. 

Umělecké téma výstavy rozvíjí i její originální prostorová instalace Matěje Činčery a Jana Klosse, která symbolicky obě disciplíny směle propojuje. 

„Téma letošního cyklu Umění a architektura nás inspirovalo k rozšíření výstavního konceptu. Umění, které je zde zastoupeno zahradními sochami, komunikuje jemným způsobem jak s architekturou Adolfa Loose, historií vily, tak s prostorovou instalací, která vizuálně připomíná taktéž sochy. Věříme, že tato symbióza přinese návštěvníkům hluboký zážitek,“ zvou na obě výstavy provozovatelé vily Kristina a David Cysařovi. 

Výstava Otisky je první ze série tří výstav, které v letošním roce proběhnou na zahradě Winternitzovy vily a volně navážou na interiérové výstavy. „Výběr šesti sochařů, kteří se v rámci první výstavy v prostoru zahrady objeví, odkazuje vybranými díly jak na samotnou architekturu vily, tak přeneseně i na její pohnutou historii. V sochách Kropáčové Morové, Cimaly, Kintery, Filípka i Skalického můžeme vnímat vzdálené otisky minulosti, původních obyvatel i dalších lidí, kteří vilu obývali, ale také stopy minulých i současných myšlenek a rozhodnutí. Pavel Dušek pak ve svém díle, vytvořeném přímo pro výstavu, přenese fragment interiéru vily na její čistou bílou fasádu, popisuje kurátorka Kristýna Jirátová. Výstava Otisky je v rámci běžné otevírací doby vily pro návštěvníky zdarma. 

Kurátor a autor fotografií a textů výstavy Syntéza: Adam Štěch
Kurátorka výstavy Otisky: Kristýna Jirátová
Grafický design a instalace: Matěj Činčera, Jan Kloss, Adam Blažek