Veletrhy a výstavy

Procházka po nepřátelské architektuře ve veřejném prostoru

Galerie VI PER, 27. 4. 2024, 15:00

Galerie VI PER Vás zve na procházku, která je součástí doprovodného programu výstavy Čí je to problém? Bezdomovectví mezi Prahou a New Yorkem.

Sraz: sobota 27. 4. 2024, začátek procházky v 15:00, sraz u otočné hlavy Franze Kafky za Quadriem (Charvátova, 110 00 Nové Město), délka 90 minut, konec u Galerie VI PER s možností navštívit výstavu.

Základním atributem veřejného prostoru je, že patří všem a má být přístupný každému bez omezení. Je však skutečně vstřícný vůči celé společnosti? Na procházce si představíme projevy tzv. nepřátelské architektury, která některé skupiny obyvatelstva z veřejného prostoru vytlačuje. Nejčastěji jsou cílem vyloučení lidé bez domova, ale ukážeme si, že praktiky hostilních opatření sklízíme všichni. Cestou si představíme i příklady dobré praxe.

Procházka začne na náměstí s hlavou Franze Kafky a povede přes Františkánskou zahradu, ulici Na Příkopě, Slovanský dům, Senovážné náměstí, náměstí Republiky, ulici V Celnici, Na Florenci, Křižíkova a Pernerova. Bude ukončena před Galerie VI PER, kde bude možné zhlédnout výstavu do 18:00.

Trasou provede Anna Králová, členka spolku Architekti bez hranic. Vystudovala Fakultu architektury ČVUT, zajímá se o veřejný prostor a sociální přesahy architektury.