Veletrhy a výstavy

Pražský funkcionalismus se představuje v New Yorku

Putovní výstava Pražský funkcionalismus/tradice a současné ozvěny byla za posledních několik let představena v řadě galerií evropských, ale i světových měst. Po Madridu, Tel Avivu, Mnichovu, Amsterdamu či Eindhovenu je od 12. února 2015 k vidění i v newyorském Center of Architecture.

Expozice byla připravena pražskou Galerií Jaroslava Fragnera ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku a AIA New York Chapter za podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR a Městské části Praha 6. Pražský funkcionalismu bude v New Yorku představen vůbec poprvé. Komplexní výstava, jejímž architektem je Jiří Příhoda, obsahující fotografie, nákresy, modely či nábytek, byla připravena kurátory Zdeňkem Lukešem a Danem Mertou za odborné spolupráce s Petrem Kratochvílem. V rámci doprovodného programu expozice je například připravován přednáškový cyklus a kurátory komentované prohlídky.

Svou premiéru v newyorském Center of Architecture bude mít nejen pražský funkcionalismus, ale v podstatě i architektura a design východní Evropy obecně. Základní ideou výstavy je představit zlatý fond z dějin české a pražské architektury i současnou produkci ovlivněnou funkcionalistickým archetypem.

 Expozice je rozdělená na dvě sekce – první část je zaměřena na období 20. a 30. let minulého století, druhá představuje současné projekty ovlivněné tradicí českého funkcionalismu. Na návštěvníky čekají například fotografie pražských funkcionalistických budov, projektů, ale také dobového nábytku či designu a devíti modelů funkcionalistických i nefunkcionalistických pražských realizací.

Výstava potrvá až do května letošního roku a následně by měla být v říjnu představena v Austinu v Texasu.

tisková zpráva