Veletrhy a výstavy

Pavilon pro Expo 2015 vytvoří firma Koma

Zhotovitelem českého pavilonu pro Expo 2015 v italském Miláně bude firma Koma z Vizovic. Navrhla objekt složený z kontejnerů, který může sloužit i po výstavě. ČTK to řekl ředitel české účasti na Expu Jiří F. Potužník.
Z devíti zájemců o soutěž porota pět vyřadila kvůli tomu, že nesplnili podmínky. Tématem půlroční světové výstavy jsou Potraviny pro planetu, energie pro život.
„Přesvědčilo nás to, že jako jeden z mála návrhů měl nápad. Skládá se totiž z kontejnerů, které jsou recyklovatelné. Po skončení soutěže může být použitý ještě pro jiný účel, může se z něj stát třeba mateřská škola,“ řekl ČTK k výběru vítěze předseda poroty, architekt David Vávra. Připomněl však, že v porotě panovalo mírné zklamání nad tím, že soutěž a možnost reprezentovat zemi v zahraničí nepřinesla výrazné architektonické návrhy, jako tomu bylo v minulosti.
Na druhém místě porota vybrala českou firmu Miba, která se zabývá tvorbou veletržních expozic a nabízí také stavebnicové výstavní systémy. Třetí skončila firma Arteo, která už se podílela na českých pavilonech na čtyřech předchozích světových výstavách.
Jedna z firem, které byly z výběrového řízení vyřazeny, italská společnost Studio 80 S.A.S., se chce bránit právními kroky. Vyřazena byla dnes před posuzováním návrhů komisí. Zástupce společnosti Jan Voda ČTK dnes sdělil, že po společnosti byl opětovně požadován doklad o beztrestnosti, který již předala.
Kancelář generálního komisaře podle něj o tento doklad znovu požádala ve středu 11. prosince s tím, že má být dodán do dnešních 10.00. "Tento termín nemohl být splněn vzhledem k zákonným lhůtám. Kancelář vyřadila společnost Studio 80 S.A.S. dokonce před uplynutím termínu, do kdy mohla doklady předat,“ říká Voda.
Společnost Koma vyrábí stejnojmenný konstrukční systém, který je tvořen jednotlivými prefabrikovanými moduly, jež se osazují na připravený pozemek. Jedná se tak o modulární stavby, jež mohou být tvořeny jedním či několika moduly, mohou být jednopodlažní stejně jako vícepatrové i nízkoenergetické. Mohou mít rozličnou fasádu a používá se pro kancelářské objekty, školy, mateřské školy, restaurace, ubytovny, prodejny i bytové domy.
Hodnota zakázky na dodání pavilonu je podle zadávacího materiálu 60 miliónů korun. Výběrové řízení musela kancelář generálního komisaře české účasti opakovat, protože v září se do něj nikdo nepřihlásil. Přípravy už ale byly zpožděny předtím, když rozhodnutí o účasti oddalovala předchozí vláda Petra Nečase (ODS). Do začátku Expa 2015, a tedy i na chystání pavilonu, nyní zbývá zhruba rok a pět měsíců.
Firmy, které se výběrového řízení účastnily, měly navrhnout komplexní řešení české účasti. Zahrnuje to vytvoření a stavbu pavilonu, architektonickou koncepci, projektovou dokumentaci, získání povolení pro vytvoření pavilonu, realizaci vnitřní expozice, provoz a údržbu pavilonu.
Rozpočet na českou účast na výstavě by měl být v rozmezí 180 až 210 miliónů korun, poprvé peníze půjdou nejen ze státního rozpočtu, ale i ze soukromého sektoru. Minulá výstava Expo 2010 se konala v čínské Šanghaji, vláda na ni tehdy vyčlenila kolem půl miliardy korun.
zpráva ČTK