Veletrhy a výstavy

25. ročník veletrhu FOR ARCH přilákal více návštěvníků než loni

V sobotu 20. září 2014 skončil mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH spolu se souběžnými veletrhy FOR THERM, FOR WOOD, BAZÉNY, SAUNY & SPA a FOR WASTE & WATER. Největší výstavní události ve stavebnictví v ČR se zúčastnilo 830 vystavovatelů na výstavní ploše 38 800 m². Příležitost seznámit se se stavebními novinkami a technologiemi si nenechalo ujít 74 850 tisíc lidí, o 5 % více než v loňském roce. Příští ročník proběhne v termínu 15.–19. 9. 2015.

„Veletrh FOR ARCH za 25 let svého konání kopíruje situaci na stavebním trhu. Velký zájem vystavovatelů i vysoká návštěvnost potvrzují dřívější prognózy stavebních firem, že se stavebnictví vzpamatovává z následků ekonomické recese a nastává pozvolné oživení,“ shrnuje výsledky Martin František Přívětivý, ředitel obchodního týmu veletrhu FOR ARCH.

Z doprovodného programu nejvíce lákala Konference ředitelů projektových společností 2014, která veletrh zahajovala a svou účastí překonala očekávání organizátorů. Neméně atraktivní byly odborné konference Dřevěné stavění = zdravější bydlení a Inteligentní digitální domácnost. Návštěvnicky úspěšný byl také doprovodný program k veletrhu BAZÉNY, SAUNY & SPA, který nabídl zajímavosti z oblasti zážitkového saunování. Zájemci o problematiku rekonstrukcí hojně využívali zdarma poradenství odborníků, např. z Poradenského centra Dům plný úspor a Informačního centra ČKAIT, jež se zaměřilo na dotační program Nová Zelená úsporám.

V rámci doprovodných akcí veletrhu proběhlo finále soutěže mladých architektů Young Architect Award a ceny Architekt roku. Tím se stal architekt Josef Pleskot za svůj návrh Svět techniky – science and technology centrum v Ostravě.

Nejlepší exponát – GRAND PRIX
Do soutěže o nejlepší exponát/technologii, kterou vyhlásila společnost ABF, a. s., se přihlásilo celkem 46 exponátů. Mezi posuzovaná kritéria patřily technické parametry, progresivní technologie, materiál, energetická úspornost, ekologická hlediska, přednosti i uplatnění na trhu.

Hodnotitelská porota pracovala ve složení:
Prof. Ing. Karel Kabele, CSc.; ČVUT v Praze, Fakulta stavební – předseda

Členové:
Ing. Tomáš Chromý; ČKAIT,
Ing. Pavel Košnar; Asociace bazénů a saun České republiky,
Ing. Vladimír Galád; nezávislý odborník,
JUDr. Ing. Ing. Mgr. Petr Měchura; nezávislý odborník.

Porota se rozhodla ocenit osm exponátů cenou GRAND PRIX a šesti exponátům udělila ČESTNÁ UZNÁNÍ. Ceny i ocenění jsou bez určení pořadí. 

GRAND PRIX:
Attack, s. r. o., za Kombinovaný kotel na tuhá paliva a pelety ATTACK WOOD & PELLET.
Zdůvodnění: Progresivní koncepce konstrukce ekologického kombinovaného teplovodního kotle na tuhá paliva a pelety, jehož předností je i rozsáhlá servisní síť.

Bazénplast – Hlubuček Zbyněk za: Řízení čistíren odpadních vod s možností dálkového monitorování a programování.
Zdůvodnění: Pokročilý systém vzdáleného monitorování a řízení čistíren odpadních vod na různých úrovních uživatelského přístupu.

Berndorf Bäderbau, s. r. o., za: Berndorf Stream ProfI – zařízení zejména pro kondiční plavání.
Zdůvodnění: Unikátní řešení výkonného regulovatelného protiproudového zařízení zajišťuje využití pro účely zdravotní, rekreační i pro vrcholové sportovce.

Euro Výtahy, s. r. o., za: Osobní výtah s bezbariérovými dveřmi 6ADC.
Zdůvodnění: Moderní konstrukce z vysoce odolných materiálů s unikátní konstrukcí segmentovaných dveří umožňující použití pro osoby se sníženou pohyblivostí v omezeném stavebním prostoru.

Master Therm tepelná čerpadla, s. r. o., za: Tepelné čerpadlo vzduch/voda Easy Master IndoorSplit.
Zdůvodnění: Velmi perspektivní výrobek reprezentuje netradiční koncepci tepelných čerpadel vzduch/voda s dělenou (split) konstrukcí pro vnitřní instalaci.

Popp, s. r. o., za: Systém p control.
Zdůvodnění: Mobilní aplikace umožňuje zcela novým způsobem ovládání bezkolejového zastřešení bazénu nebo terasy, které je napájeno solární energií. Pohon tohoto systému je integrovaný v konstrukci bez viditelných částí.

Stiebel Eltron, spol. s r. o., za: Tepelné čerpadlo země/voda WPC 04-13/WPC 04-13 cool.
Zdůvodnění: Komfortní, designové, do detailu propracované řešení tepelného čerpadla země/voda pro vytápění a přípravu teplé vody dosahující vysoký topný faktor. Je velmi vhodné pro instalaci v interiéru a na místech s omezeným prostorem i pro domy s nízkou potřebou energie.

Velux Česká republika, s. r. o., za: Dálkově ovládané střešní okno VELUX INTEGRA®.
Zdůvodnění: Technologicky ojedinělé řešení chytrého dotykového ovládání střešního okna přispívá ke zvýšení kvality vnitřního prostředí a ke snížení energetické náročnosti.

ČESTNÁ UZNÁNÍ:
Beton Brož, s. r. o., za: Brož Tvář dřeva®.
Zdůvodnění: Plně probarvené betonové prvky věrně napodobující dřevo reprezentují netradiční a nápadité využití betonu nejen v zahradní architektuře, které je propracováno do jedinečných detailů a nabízí ucelenou výrobkovou řadu.

Caretta Spa Technologies, s. r. o., za: Vířivku Gemino.
Zdůvodnění: Použití kvalitního kompozitního materiálu III. generace, který klade důraz na estetiku a vysokou odolnost. V případě mechanického poškození je snadno opravitelný.

Frigotech Choceň za: KOMPLET tepelné čerpadlo, vzduchotechnickou jednotku s klimatizací i AKU-IZT pro ohřev vody.
Zdůvodnění: Tvůrčí přístup k integrovanému řešení zařízení pro vytápění, větrání a přípravu teplé vody s komplexním automatickým řízením všech komponent.

Heluz cihlářský průmysl, v. o. s., za: Komínový systém Heluz IzostaT Duo.
Zdůvodnění: Využití tenkostěnné izostatické vložky pro konstrukci lehkého komínu s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi bez použití dodatečných tepelných izolací. Komínový systém je vhodný pro všechny typy paliv a spotřebičů.

Topinfo, s. r. o., portál tzb-info.cz za: Výpočet prostupu tepla vícevrstvou konstrukcí a průběh teplot v konstrukci na TZB-info.
Zdůvodnění: Jedná se o uživatelsky přátelský, volně přístupný výpočtový nástroj s bohatou aktualizovanou databází materiálů.

TopolWater, s. r. o., za: Topas S – domovní čistírnu odpadních vod 3. generace.
Zdůvodnění: Obsahuje technologii řízení podle aktuálních provozních a technických parametrů. Nový typ čistírny má patentovanou moderní konstrukci.

Další informace naleznete na www.forarch.cz.

tisková zpráva, wd