Aktuality

U Písku se otevírá nový úsek R4

Jízdu po rychlostní silnici R4 na jihu Čech řidičům zpříjemní nový téměř šestikilometrový úsek mezi Miroticemi a Třebkovem na Písecku. Čtyřproudá komunikace bude motoristům sloužit od pátečního odpoledne.
Nový úsek navazuje na obchvat Mirotic a z druhého směru na čtyřproudý úsek R4 u osady Třebkov, nedaleko křižovatky Nová Hospoda.
Stavba byla otevřena v předstihu, původně se počítalo s jejím zprovozněním až příští rok. Nová silnice stála přes 1,1 miliardy korun. Projekt byl spolufinancován z evropských fondů.

Silnice R4 u Mirotic, foto www.komunikace-r4.cz

Na silnici R4 navazuje komunikace I/4, která pokračuje na hranici s Německem. R4 by měla vést z Prahy až ke křižovatce Nová Hospoda na Písecku. Měla by tak zajistit rychlé spojení z hlavního města do Českých Budějovic přes Písek. Zatím stojí asi 50kilometrový úsek mezi Prahou a křižovatkou Skalka na Příbramsku, který vznikl v 70. a 80. letech minulého století. V roce 2008 byl otevřena mimoúrovňová křižovatka Nová Hospoda s 800 metrů dlouhým úsek R4.

Stavba navazujících úseků R4 na jihu Čech je ale odložena kvůli vládním úsporán na neurčito. Přednost dostala dostavba dálnice D3 s obchvat Českých Budějovic. Ředitel Krajského úřadu Luboš Průša řekl, že si tyto silnice nekonkurují, každá spojuje jinou část jižních Čech s hlavním městem. Navíc R4 je důležitou spojnicí s Německem, podotkl. Doufá, že se podaří pokračovat aspoň v obchvatech obcí, například Čimelic.

 

Součástí komunikace je pět silničních mostů, opraven byl stávající most přes Luční potok, dva mosty na účelových komunikacích nebo podchod pro pěší v Radobytcích. Nová silnice také odvede dopravu z obce Předotice a povede dál od Malčic.

Postaveno by mělo ještě být 36 kilometrů rychlostní silnice mezi křižovatkou Skalka u Příbrami a Miroticemi, výhledově se také předpokládá modernizace úseku mezi Lahovicemi a Jílovištěm tak, aby i tento úsek mohl být následně označen jako rychlostní silnice. Tímto by byla výstavba 84 kilometrů dlouhé rychlostní silnice R4 dokončena.
zpráva ČTK