Soutěže

Wienerberger Brick Award 2014 – vítězem se stal filmový institut v Thajsku

Dne 8. května byly ve Vídni předány ceny soutěže Wienerberger Brick Award 2014. Do soutěže bylo přihlášeno více než 300 projektů z 26 zemí, porota vybírala vítěze pěti kategorií z užšího výběru 50 nominovaných. Soutěž se koná každé dva roky, první ročník proběhl v roce 2004.

Hlavní cena
Hlavní cenu a zároveň vítězství v kategorii Speciální řešení získal objekt filmového institutu Kantana (Kantana Film and Animation Institute, obr. 1) v thajském městě Nakhon Pathom. „V tomto objektu není cihla pouze dekorativním prvkem, ale je určující pro celou budovu. To považuji za zvlášť důležité,“ uvedl k vítěznému projektu letošního ročníku soutěže Wienerberger Brick Award člen poroty Wang Shu, laureát Pritzkerovy ceny za rok 2012. Autorem je Bangkok Project Studio. Budova byla postavena z více než 600 tis. ručně vyrobených cihel z poslední zbývající cihlářské vesnice v Thajsku. Pro stavební práce byli vyškoleni nezaměstnaní, což dodalo celému projektu zvláštní sociální rozměr.
 
Ocenění v dalších kategoriích
Obytná budova – House for All Seasons (Dům pro všechna roční období, obr. 2), Čína, provincie Šen-si, autor: John Lin. Dům v co největší míře umožňující soběstačnost, postavený z tradičních materiálů. Čtyři vnitřní dvorky propojují kuchyň, koupelnu, obývací pokoj a ložnice, střecha slouží k sušení masa, zachytávání dešťové vody nebo jen k relaxaci.
 
Veřejné budovy – Muzeum umění v Ravensburgu (Kunstmuseum Ravensburg, obr. 3), Německo, autor: LRO Lederer Ragnarsdóttir Oei. Budova je určena pro sbírku umění, kterou nashromáždili Peter a Gudrun Selinkovi. Okna prostupují hmotou budovy jen ve specifických místech, na stavbu byly použity cihly z demolic nedalekého kláštera. Jedinečné jsou cihlové klenby střechy.
 
Rekonstruovaná veřejná budova – Buda Art Centre, Kortrijk, Belgie (obr. 4), autor: Studio 51N4E. Bývalá továrna na barvení látek na ostrově Buda prošla konverzí na velkorysý prostor pro kulturní aktivity, a to s minimálními náklady. Původní cihlové povrchy byly očištěny a zrenovovány; budova byla doplněna o nový působivý blok, jehož fasáda ze žlutých cihel má téměř hedvábný vzhled.
 
Doplnění městského prostoru – Kuchařská škola v bývalých jatkách, Cádiz, Španělsko (obr. 5), autor: Sol89. Jasně bílé zdi a střechy z keramických tašek korespondují s místní tradiční architekturou, speciální keramické obklady zajišťují hygienu a protiskluznost interiéru kuchyně. V původní historické budově je restaurace a bar, škola samotná je v nově dostavěném křídle.
 
Zvláštní cena Wienerberger
Tato cena byla udělena dvěma budovám, u nichž byly použity výrobky Wienerberger.
● Dům světla (Lumenart, obr. 6), Pula, Chorvatsko, autor: Andrija Rusan, Rusan arhitektura. Bílá budova tvaru neobvyklého krystalu, sloužící jako sídlo společnosti. Jádro tvoří konstrukce z betonu a cihelných bloků, vnější opláštění vytváří zajímavou hru stínů.
 
● Paasitorni Hotel & Conference Centre, Helsinky, Finsko (obr. 7), autor K2S Architects. Původní dům z roku 1908 sloužil jako sídlo obchodního svazu. Při poslední přestavbě byly pro vnější plášť zvoleny na zakázku vyrobené lícové cihly v odstínu slonoviny, které vytvářejí dojem trvanlivosti.
 
Všechny oceněné a nominované projekty podrobně představuje publikace BRICK 14 vydaná nakladatelstvím Callwey. Další informace k soutěži najdete na www.brickaward.com.
mi